TARIMDAN HABER ÖZEL / Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarla ilgili kurbanlık fiyatları belli oldu. Vatandaşlar kurbanlıklarını alırken belirlenen bu fiyatlar üzerinden hareket edebilirler. Kurbanlıklar canlı ağırlık üzerine açıklanırken, tosun ile koyun arasında sadece 45 lira fiyat farkı bulunuyor.

CANLI AĞIRLIĞINA GÖRE BÜYÜKBAŞ VE KÜÇÜKBAŞ KURBANLIK FİYATLARI

Kahramanmaraş’ta üretici birlikleri kurbanlık satış fiyatını canlı kilogram üzerinden belirlemek üzere bir toplantı yaptı. Toplantıya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı, Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği Başkanı katıldı. 17 Mayıs’ta yapılan toplantıda kurbanlık tosun, düve, inek, erkek toklu, teke, koyun ve keçi fiyatlarını belirlediler.

2024 YILI KURBANLIK CANLI KG/TL FİYATLARI

Tosun kilo: 255 TL

Çiğ süt maliyetinde 11 kuruşluk artış üretici bu hesabın içinden çıkamıyor! Çiğ süt maliyetinde 11 kuruşluk artış üretici bu hesabın içinden çıkamıyor!

Düve (Damızlık Vasfı Olmayan) kilo: 245 TL

İnek (Damızlık Vasfı Olmayan) kilo: 230 TL

Erkek toklu: 250 TL

Çebiş/Teke: 250 TL

Koyun-Keçi (Damızlık Vasfı Olmayan): 210 TL

500 KİLO CANLI AĞIRLIĞI OLAN BİR TOSUNUN KURBANLIK FİYATI 127 BİN 500 LİRA!

Buna göre 500 kg canlı ağırlığı bulunan bir tosunun kurbanlık fiyatı 127 bin 500 TL ediyor. 60 kilo canlı ağırlığı bulunan bir koyunun kurbanlık fiyatı ise 12 bin 600 lira oluyor. 

Belirlenen kurbanlık fiyatına, kesim fiyatları dahil değildir.