TARIMDAN HABER ÖZEL / Kurban Bayramı öncesinde büyük et firmalarında yoğun bir şekilde ithal et hareketliliğinin yaşanması dikkat çekti. Et ve Süt Kurumu, sözde vatandaş eti daha uygun fiyata tüketmesi için yoğun bir ithalat yaparken, yapılan ithalat vatandaştan ziyade büyük et firmalarına yarıyor. Et ve canlı hayvan ithalatı, et firmalarına kıyağa dönüşürken, firmalar ESK’dan düşük fiyattan aldıkları eti piyasa fiyatlarına satarak büyük bir kazanç elde etmiş oluyor.

KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ KÖFTECİ YUSUF'A 17 TIR İTHAL ET!

ESK’nın büyük tonajlı et verdiği firmaların başında Köfteci Yusuf gelirken, Köfteci Yusuf’a Kurban Bayramı öncesinde de yüklü miktarda ithal et verilmesi dikkat çekti. Köfteci Yusuf’a son bir hafta içinde 17 tır ithal karkas et verildi. Her bir tırda ortalama 20 ton et bulunurken, bir hafta içinde Köfteci Yusuf’a verilen et miktarı 340 tonu buldu. Geçtiğim Salı günü Köfteci Yusuf’a 1 tır, Çarşamba günü 2 tır, Perşembe günü 4 tır, Cuma günü 4 tır ithal et veren ESK, bugün de 6 tır daha et verdi.

ESK’nın ithalatı çözüm olmuyor, karkas kesim fiyatı 2 lira oynadı! ESK’nın ithalatı çözüm olmuyor, karkas kesim fiyatı 2 lira oynadı!

İTHAL ET FİRMALARA UCUZ FİYATTAN VERİLİYOR! 

Piyasada karkas kesim fiyatı ortalama 325-330 TL arasında bulunurken, ESK ithal ettiği karkas eti et firmalarına 280 TL’den satıyor. Kiloda piyasa fiyatlarına göre 50-60 TL daha düşük fiyattan et verilirken, bu firmalar da ESK’dan indirimli aldıkları eti piyasa fiyatından satarak, büyük karlar elde ediyorlar.

KÖFTECİ YUSUF’A BİR KALEMDE 500 ADET KASAPLIK HAYVAN VERİLMİŞTİ!

Karkas etin yanında ithal edilen kasaplık hayvanlar da büyük et firmalarına düşük fiyattan verilerek, bu konuda da büyük bir ayrıcalık sağlanıyor. Yaklaşık iki hafta önce ithal edilen kasaplık hayvanlar firma başına 40 ile 340 baş arasında kasaplık hayvan verilirken, Köfteci Yusuf’a bir kalemde 500 adet kasaplık hayvan verilmişti.

VATANDAŞ İÇİN İTHAL EDİLEN ET FİRMALARA RANT ARACINA DÖNÜŞTÜ

İthal edilen et ve kasaplık hayvanların doğrudan firmalara verilmesi ve Köfteci Yusuf gibi bazı firmaların ön planda olması sözde vatandaş için yapılan ithalatın firmalara rant sağlama aracına dönüştüğünü gösteriyor.