Zeytinde kota sorununu gerçek beyanlar çözecek

Marmarabirlik'te 28 Eylül'de başlayan rekolte beyan dönemi sürüyor. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, kotanın sona ermesi için ortaklardan gerçekçi beyanda bulunmalarını istedi.

Zeytinde kota sorununu gerçek beyanlar çözecek
banner282

Dünyanın en büyük sofralık zeytin üreticisi Marmarabirlik'te, 2015-2016 ürün alım kampanyası kapsamında, 28 Eylül'de başlayan rekolte beyan dönemi sürüyor. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, bugüne kadar 28 bin ton rekolte beyanı yapıldığını belirterek, “Aktif ortakların yüzde 42'si beyanda bulunmuştur. 30 Ekim'e kadar 65 bin ton rekolte beyanına ulaşılması beklenmektedir” dedi. Asa, kotanın sona ermesi için ortaklardan gerçekçi beyanda bulunmalarını istedi.

Asa, yaklaşan kampanya öncesinde ortakların yüksek fiyat beklentisinde olduğunu belirterek, ürün alım fiyatları değerlendirilirken, zeytindeki ortalama yüzde 20 firenin ve güncel piyasa koşullarının da hesaba katılması gerektiğini belirtti. Asa, “Daha fazla ürün almayı ve alınan ürün bedellerinin zamanında ödenmesini, daha fazla ürün alabilmek için depolama kapasitesinin artırılmasını, daha fazla ilaç ve gübre desteği verilmesini istiyorsak, Marmarabirlik mutlaka kar etmelidir. Enflasyonun üzerindeki artış, tüketicinin alım gücüne yansıyacak, böylelikle zeytin tüketiminin azalmasına ve dolayısıyla Marmarabirlik'in satışlarının da düşmesine neden olacaktır” dedi.

“Kota sorusunun cevabı üreticide”

Hidamet Asa, yıllardır yaşanan kota sorununun da ortakların verdiği yanlış beyanlardan kaynaklandığına işaret ederek, “Ortakların sorduğu 'kota kalkacak mı?' sorusunun cevabı yine ortaklarda gizli. Geçmiş yıllarda ortakların vermeyecekleri ürünü beyan ettiklerini gördük. Gerçekçi rekolte beyanı verilmesi durumunda mevcut kota uygulaması kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Ortaklarımızdan hassasiyetle beklentimiz, gerçeğe yakın rekolte beyanı vermeleridir” ifadelerini kullandı.

DÜNYA

YORUM EKLE
YORUMLAR
marmarabirlik
marmarabirlik - 6 yıl Önce

Ya başkan gerçek beyan diyorsun iklimlerin gün günü tutmadığı heryıl değişik hasat zamanlarının yaşandığı mevsimleri yaşıyoruz ben deden zeytinciyim 30 yıllık benim zeytinciliğe başladığım yillarda hasat en erken 10 kasımda merkezde başlardı şimdilerde 20 ekim aradaki far 20 gün beyanlar nezaman alınıyor 15 eylül beyanla hasat arası kaç gün 35 gün 35 günde kim öle kim kala ben 4 yıl öncesine kadar heryıl 5 ton beyan veriyordum 8 ton zeytin çıkıyordu ne yapıyorduk başka kotası boş olan birine veriyorduk bu yıl var gibi gözüktü 1 hafta rüzgar hepsi yerde ne oldu doğmayan bebeğe don biçtik dereyi görmede paçaları sıvadık.bence hem müstahsil hemde birlik için ne alabileceğini biraz daha net görebilmesi için bir ön beyan alacak iki son kesin beyan alacak biraz olsun bizde sizde neyapacağımızı bilebiliriz birde geçmiş yıllarda ilaç gübre alan zeytinci kardeşlerimiz ürünün olmayışında aldıklarınıda ödeyemediler yeni ilaç gübre bakiyeside açılmıyor adamlar ne yapıcaz diye kahve köşelerinde ağlıyorlar kooparatif kötü gün dostuysa ozaman allahın hakkıda 3 tür çifçinin kimsede parası kakmaz ölse bile çocukları borcunu öder.çifçinin eline kardan nakit vereceğinize gübre ilaç verin koop kazasın çifçi ikikere kazansın.ben ne solcuyum ne sağcı çifçiyim çifçi kalın salıcakla editor yayınla takipçiyim