Köy nüfusunda büyük düşüş!

Türkiye'de köy nüfusu hızla azalıyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, son 10 yılda ülke nüfusunun 9.2 milyon arttığını buna karşılık köy nüfusunun 14.6 milyon azaldığını belirtti.

Köy nüfusunda büyük düşüş!
banner200
banner217

Var olan köye dönüş projelerinin yanı sıra yeni hibe projeler de üretilmesi gerektiğine dikkat çeken Palandöken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın var olan köye dönüş projelerini güncelleyip iyileştirmesi gerektiğini, bu projelerde özellikle yaş sınırının çiftçinin önünde büyük bir engel olduğunu ifade ederek, "Son 10 yılda ülkemizin toplam nüfusu 9,2 milyon artarak 79,8 milyon olurken belde ve köy nüfusu 14,6 milyon azalarak 6,1 milyona düştü. Bu azalma ekonomide, tarım ve hayvancılıkta gerilemeye ve üretimde azalmaya sebep olur" dedi.

HİBE PROJELERİN SAYISI ARTMALI

Köyüne dönüp tarım ve hayvanlık yapmak isteyen vatandaşların yaş sınırına takıldığını belirten Palandöken, tarımsal faaliyetlere hız kazandırmak için köy nüfuslarının hızla azalmasının engellenmesi gerektiğini, tarımda üretkenlik ve çeşitliliği artırmak için hibe projelerinin sayısının artırılması gerektiğini belirtti.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
METAL YORGUNLUĞU
METAL YORGUNLUĞU - 3 yıl Önce

Yıllardır o koltuktasın , köye dönüşte şahsınızın öncülük etmesi manidar olur.

Beter olun
Beter olun - 3 yıl Önce

İnş kimse birşey yetiştirmez toprağı olanda kendine göre yetiştirir sürekli yurt dışından ithal ederek iç piyasayı bitiren bir hükümetten köy nüfusu artmasını bekliyorsanız o koltuklarda oturmayın açık ve ciddi söylüyorum kimse birşey yetiştirmesin sadece hayvancıya yem ve kendi ailesine gıda yetiştirsin sizler o zaman anlarsınız tarımın önemini herşeyi dışardan getiremezsiniz

Nifus
Nifus - 3 yıl Önce

İyi de köy nüfusunun azalması ve kentleşmenin artması tarım politikaları için istenen bir şey

Genetik kontrol ve ıslah
Genetik kontrol ve ıslah - 3 yıl Önce

Bilimin kullanılması neticesinde köyde hayvancılık yapılmayacagı gibi besi çiftlikleride hayvan varlığını artıramıyacaktır. Bu borokratlarla biyoteknoloji neden halen lalahanda uygulanamaz acaba durun diyenmi var

banner151

banner251