2023/2024 kampanya döneminde şeker kotalarında Konya Şeker’in Kayseri Şeker’in gerisine düşmesi Konya’da büyük tepki çekerken, Pankobirlik ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu, bu duruma açıklık getirdi. Kayseri Şeker’in 5 yıl önce özelleştirilen Turhal Şeker Fabrikasının kota hakkını şimdi aldığı için toplamda Konya Şeker’in önüne geçtiğini bildiren Erkoyuncu, “Konya Şeker, kurulu kapasitelerin üstüne çıkabilen tek fabrikadır. Buna rağmen bu kabul edeceğimiz bir kota değil. Yetkilerle görüştük. Yine söylüyorum biz hakkımızı alırız. Alacağız. Çiftçimizi mağdur etmeyiz" dedi.

ramazan erkoyuncu-2

KONYA PANCAR EKİCİLERİ KOOPERATİFİNİN 71'İNCİ OLAĞAN MALİ GENEL KURULU YAPILDI!

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin 71’inci olağan mali genel kurulu yapıldı. Pankobirlik ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu, mali genel kurulda şeker kotaları başta olmak üzere Konya Şeker ile ilgili gündeme gelen iddialar, pancar alım fiyatı beklentileri, Konya Şeker Fabrikasının taşınması ve ayçiçeği fiyatlarında uygulanan çarpıklıklarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

konya_seker

"PANCAR ÇİFTÇİMİZİ MAĞDUR ETMEYİZ. KOTA'DA HAKKIMIZI ALIRIZ"

Resmi Gazete'de yayımlanan şeker kotaları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Erkoyuncu, "Kayseri Şeker, 5 yıl önce özelleştirilen Turhal Fabrikası'nın kota hakkını şimdi aldığı için toplamda bizim önümüze geçti. Konya Şeker, kurulu kapasitelerin üstüne çıkabilen tek fabrikadır. Buna rağmen bu kabul edeceğimiz bir kota değil. Yetkilerle görüştük. Yine söylüyorum biz hakkımızı alırız. Alacağız. Çiftçimizi mağdur etmeyiz" dedi.

ŞEKER SEKTÖRÜNDE TÜRKİYE'NİN EN İYİSİYİZ BUNU TARIM BAKANLIĞI DA İFADE EDİYOR!

"Şeker sektöründe Türkiye'nin en iyisiyiz bunu bakanlığımızda ifade ediyor” diyen Başkan Erkoyuncu, "Bu yıl 3 Milyon 650 bin Ton pancar işleyeceğiz. Yüzde 20'de C kotası var. Pancar’da İdeal kampanya süresi 100-110 gündür. Biz 149 gün çalıştık. Bu yıl Onu da geçebiliriz. Geçen yıl Türkiye'de 1 ay 40 gün sonra pancarı işledik. Pancarın kendine has fiziksel özellikleri var. Tedbirlerimizi aldık. Bu sene kotalarınız da 55 ton civarı artacak. Ama gelecek yıl kotalar tekrar revize edilecek. Hakkımızı gelecek yıl alacağız. Gerekirse erken kampanya açacağız.  Pancar stoğumuzu sağlıklı yapacağız. Altınekin bölgesinde de Maus sistemini deniyoruz. Verim alırsak da bunu tüm hinterlandımıza yayabiliriz" şeklinde konuştu.

PANCAR TABAN FİYATINDA ÇİFTÇİYİ MUTLU EDECEK BİR FİYAT BEKLİYORUZ!

Başkan Erkoyuncu, ülkemizde geçen yıl yaşatılan sunni şeker sıkıntısı gündemi nedeniyle, uzun süre Şeker'in fiyatının 18 TL civarında kaldığını hatırlatarak, "Göreve geldiğimizde 4 TL civarında satılan Şeker, 18 TL'ye çıktı. 400 bin ton ithal şeker kotasının 321 bin tonu ithal edildi. Bu nedenle şeker uzun bir süre 18 TL'yi geçmedi. Bu yıl bakanlık düzeyinde de yaptığımız görüşmelerde gördüğümüz izlenim pancar taban fiyatının beklentinin üstünde olmasını, tatmin edici düzeyde olacağını bekliyoruz. Çiftçilerimizin merakla beklediği fiyatı, yakın zamanda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan açıklayacaktır" dedi.

genel_kurul

69 YILLIK FABRİKAYI TAŞIMAYACAĞIZ SIFIRDAN FABRİKA KURACAĞIZ!

Cihanbeyli-Altınekin arasındaki bölgeye taşınması planlanan Konya Şeker fabrikası için de bilgi veren Başkan Erkoyuncu, "Arkadaşlar taşınma falan yok. Oraya yepyeni yüksek kapasiteli sıfır fabrika kurmaya karar verdik. Bu fabrika 69 yaşında, buradan ne taşıyabiliriz, Sadece son dönemde alınan teknik makineler, türbün, pomba gibi malzemeler gidecek. Dolayısıyla oraya SIFIR BİR FABRİKA kuracağız" diye konuştu. 

AYÇİÇEĞİNDE BİZİM MALİYETİMİZİN ALTINDA YURTDIŞINDAN İTHALAT YAPILDI! BİR GRAM ÜRETİM VE SATIŞ YAPAMADIK!

Ayçiçeğinde büyük adaletsizlik vardı ve bu adaletsizliğin çözümü için bakanlığa görüşlerini ilettiklerini dile getiren Başkan Erkoyuncu, " Ayçiçeği  Üretim maliyetleri çok yüksek. Ukrayna'dan 19 TL'ye ham yağ getirildi. Bizim ham madde maliyetimiz ise 25.5 TL, hal böyle olunca bir gram üretim ve satış yapamadık. Çok şükür zarar da etmedik. Son bir kaç aydır, gümrük sınırlaması getirildi. Kendimiz Konya Şeker olarak bu yıl yüksek miktarda  Ayçiçeği almayı planlıyoruz" dedi.

MEYVE SUYU FABRİKASI NEDEN KAPATILDI? 7 TL'YE ÜRETİLEN ÜZÜM SUYU 2 TL'YE SATILMIŞ!

Son zamanlarda ortaya atılan iddialarla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Erkoyuncu, Erkoyuncu, "Sizlerin itibar etmediğinize inanıyorum ama bilgi eksikliğiyle, yalan yanlış yazılan bu tür yazılar, etkisi olmasa da kamuoyunun zihnini meşgul eden iftiralardır, asılsızdır" dedi.

Hurma Ne Zaman Dikilir, Meyve Verir, Budanır? Özellikleri Hurma Ne Zaman Dikilir, Meyve Verir, Budanır? Özellikleri

Başkan Erkoyuncu, Meyve Suyu fabrikasında üretiminin durdurulması ile ilgili, "Mesela meyve suyu fabrikamız, 19 Milyon dolara kurulmuş, ama her yıl zarar eden bir fabrika. Siz olsanız çalıştır mısınız? , 7 TL'ye ürettiğiniz üzüm suyunu bildiğiniz 2 TL'ye satmışız. Amaç üzüm yemek mi bağcıyı dövmek mi" diye konuştu.

ORMAN YETİŞTİRME KURUMU DEĞİLİZ!

Ağaçların sulanmaması ile yapılan eleştirilere de tepki gösteren Erkoyuncu, "Doğaya ve çevreye en çok önem veren bir kurumuz, bu konudaki eleştirilere itibar etmiyoruz. Ama Dünya'nın hiçbir yerinde Ormanlar sürekli sulanarak oluşturulmaz. Biz ağaçlandırmaya 1 milyar 350 milyon TL harcamışız. İmkânlarımız olunca yine harcayalım, ama biz ne devletiz, ne Orman Bakanlığıyız  Ülkedeki tüm kurumlar kadar, hatta onlardan yine  fazla yapalım,  zaten yaptık ta, ama biz netice de Orman Yetiştirme Kurumu değiliz" dedi.

ŞEKER SÜT'TE BİR TANKER BİLE ÜRETİM YAPILMIYORDU ONUN İÇİN KAPATTIK!

Şeker Süt'ün kapanmasıyla ilgili de konuşan Erkoyuncu, "Şeker Süt'ün bizzat yönetiminde, ilk kuruluşunda bulunan birisiyim. Ama üretimi artık bir tanker bile yapmıyordu. Çünkü aynı işi yapan PANAGRO muz vardı. Orası varken siz üretimi düşen, maliyetleri artan Şeker Süt ile devam mı ederdiniz. 

genel kurul-1

BEN KÖYLÜ RAMAZANIM! KONYA ŞEKER İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUM!

Burası devasa bir kurum. Bu kurumun yönetilmesine çiftçilerimiz karar verir, genel kurul karar verir. Ben 65 yaşındayım, elimden geldiğince gece gündüz çalışıyorum. Ben köylü Ramazan'ım. Faydamın olması için daha da çok çalışmaya devam edeceğiz. Bu sıcakta beni dinlediniz, Ayağınıza sağlık, bize güvenin. Allah'a emanet olun. Genel Kurulumuz hepimize, sektörümüze hayırlı olsun" sözleriyle tamamladı.

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin 71. Olağan Genel Kurulunda alınan bütün kararlar oy birliği ile alındı.