TÜSEDAD’tan Tarım Bakanlığı’na acil kodlu çağrı!

TÜSEDAD Yönetim Kurulu Başkanı Sencer Solakoğlu, mevcut süt fiyatlarının ülke hayvancılığını hızla tasfiye sürecine neden olacağını belirterek, "bu acı tabloyla karşılaşmamak için Tarım ve Orman Bakanlığı acilen Ulusal Süt Konseyi’ni toplantıya çağırmalı” çağrısında bulundu. 

banner247
TÜSEDAD’tan Tarım Bakanlığı’na acil kodlu çağrı!
banner200
banner217

Dünya yem hammadde fiyatlarındaki artış ve döviz kurlarındaki yükselişe bağlı olarak hızla artan ve kontrol edilemeyen yem fiyatları karşısında, yılsonuna kadar sabitlenmiş olan süt fiyatının ülke hayvancılığında hızla tasfiye sürecine neden olacağını belirten TÜSEDAD Başkanı Solakoğlu, “Bu acı tablo ile karşılaşmamak için Tarım Bakanlığımızın acilen Ulusal Süt Konseyi’ni toplantıya çağırıp 2TL/lt’lik çiğ süt fiyatının yeniden revize edilmesini ve 25 Krş/lt’lik süt primi desteğine 2019 yılı boyunca devam edileceğinin ilan edilmesini ve de yem girdi maliyetlerini azaltacak tedbirlerin bir an önce yürürlüğe konmasını istiyoruz” dedi. 

Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Solakoğlu, şunları kaydetti:

"Bilindiği üzere Ulusal Süt Konseyi’nin 10 Nisan 2019 günü aldığı karar ile, soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatı 1 Mayıs 2019–31 Aralık 2019 tarihleri arasında brüt 2,00TL/Lt. olarak belirlenmiştir.

Ancak döviz kurlarının hareketliliği nedeniyle büyük oranda ithalata bağımlı olduğumuz girdilerin fiyatlarında çok hızlı yükselişler yaşanmaktadır. 2TL/lt’lik yeni süt fiyatı daha henüz uygulanmaya bile başlamadan, yem fiyatları kontrol edilemez yükselişini sürdürmeye devam etmiştir. Yılsonuna kadar ne kadar daha artacağı da maalesef bilinmemektedir.

YEM SÜT PARİTESİ 1'İN ALTINA DÜŞTÜ 

Çiftçimizin üretiminin sürdürülebilir olması için hep söylediğimiz ve uluslararası normlarda da kabul gördüğü üzere, 1 litre süt sattığında en az 1.5 kg yem alabilmesi gerekmektedir. Geçtiğimiz aylardan bugüne kadar yeme gelen zamlarla birlikte süt/yem paritesi maalesef 1’in bile altına düşmüştür. Yem fiyatlarındaki hızlı artış ve karkas et fiyatının yükselişe geçmesi ile birlikte, daha henüz uygulamaya bile geçmemiş olan 2TL/lt çiğ süt fiyatı, üreticilerin damızlık hayvanlarını hızla kestirmelerine maalesef engel olamamaya devam etmektedir ve Türkiye’de süt hayvancılığı onarılması çok büyük bir zarar görmektedir.

ÜLKE HAYVANCILIĞI HIZLA TASFİYE SÜRECİNE GİRECEK

TÜSEDAD olarak, Dünya yem hammadde fiyatlarındaki artış ve döviz kurlarındaki yükselişe bağlı olarak hızla artan ve kontrol edilemeyen yem fiyatları karşısında, yılsonuna kadar sabitlenmiş olan süt fiyatının ülke hayvancılığında hızla tasfiye sürecine neden olacağını düşünmekteyiz.

BAKANLIK ULUSAL SÜT KONSEYİ'Nİ ACİLEN TOPLANTIYA ÇAĞIRMALI 

Bu acı tablo ile karşılaşmamak için Tarım Bakanlığımızın acilen Ulusal Süt Konseyi’ni toplantıya çağırıp 2TL/lt’lik çiğ süt fiyatının yeniden revize edilmesini ve 25 Krş/lt’lik süt primi desteğine 2019 yılı boyunca devam edileceğinin ilan edilmesini ve de yem girdi maliyetlerini azaltacak tedbirlerin bir an önce yürürlüğe konmasını istiyoruz.

Tarım Bakanlığımız tarafından Ocak ayının süt primlerinin tamamı Mart ayı sonunda tüm çiftçilere ödenmişti. Bu memnuniyet verici uygulamanın aynı şekilde devam ederek, süt primi ödemelerinin, sütü teslim ettiğimiz ayı takip eden aydan bir sonraki ayın sonuna kadar ödenmeye devam edilmesini ve Şubat ayı süt primlerinin ve 2018 yılından kalan buzağı desteklerinin de bir an evvel çiftçilerimize ödenmesini bekliyoruz."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2019, 01:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman kocak
Osman kocak - 1 yıl Önce

Bir torba yemin fiyatı 100 tl oldu bir inekten yemi silaj arpası kırması mısırı yoncası soya bitki fasulyesi vitamini iynesi ilac baytarı bakıcısını aylıgı bir bardak cay bir bucuk lirayken süt fiyatı neden üç bin lira olmuyor faprikalar sütün peynirinden ve yogurdundan cökeleginden üçgen peynirinden yagından banımından peynirin suyundan para kazanıyorlarda bizler besici oldugumuz yerde para kazanamıyoruz sabahın beşinde kalkıp hayvanlara bakacagız deyip ellerimiz titreye titreye sagım yapıyoruz bumu adalet birazda cifcinin arkasında ollun hep bataklıga gidiyorız coçuklarımızın rıskını faprikalar yiyor bir buzagı almak için 9 ay götünü bekliyoruz

Bozo
Bozo - 1 yıl Önce

TÜSEDAD'ın Tarım Bakanlığı yerine Yem,Süt ve Et Sanayisi arasında rekabeti bozacak şekilde ilişkilerin olup olmadığının incelenmesi için Rekabet Kurumuna çağrıda bulunması daha doğru olur.

Uğur Torun
Uğur Torun - 1 yıl Önce

Sencer Beyi uzun zamandır takip ederim. Kimsenin ne emri altına girer ne de başka şeylere tenezzül eder. Adam gibi adamdır. Türkiye değişiyor bunun önünde duramazsınız.

Hasan
Hasan - 1 yıl Önce

Bıraktık hayvancılı ahırlarımızı boşalttık zaten gerçekten bitiyor hayvancılık yapacakta gücümüz kalmadı

Vet
Vet - 1 yıl Önce

Bu şahıs bir zamanlar Faruk Çelik in danışmanı değil miydi. Hatta fotoğraf Bakanliktaki makam odasında çekilmiş.

E.p
E.p - 1 yıl Önce

Agziniza saglik sizlerde olmasa vay bu ciftcinin haline

Cennet Yilmaz
Cennet Yilmaz - 1 yıl Önce

Aciktan laborant veteriner sağlık okuyorum aynı zamanda hayvancılıkla uğraşıyorum ülkemizin kanayan yarası hayvancılıkla ilgili çok güzel bir projem var.Ama elimde imkan olmadığı için projemiz gerekli yerlere sunamiyorum .İnşAllah sesimi birgün Cumhurbaşkanımız duyar ve projemi uygulamaya koyarım.

İbrahim Erdoğan
İbrahim Erdoğan - 1 yıl Önce

Bunca sıkıntınin sonu elbette hayırlısı olacak ki Mevla'm taşıyamayacağiz yükü sirtimiza yuklemez bizim gelişmekte olduğumuz için böyle dalgalar olacaktır ama hak yenirse ona dur denmezse sonumuz hüsran olacaktır. Tarım bakanlığına bir zirrat mühendisi bir veteriner veya zoonoloji uzmanı yani bu işlerden anlayan gelsin ben yaparım diyen deil.saygilar Sencer bey başarılar dilerim taçlı krall sin....

banner248

banner151