Tarım Bakanı hayvancılıkta acı gerçeği kamuoyuna açıklamadı!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2020 yılında hayvan hastalıklarından dolayı zorunlu kesime giden ve telef olan hayvan sayısını açıklamadı. Bilindiği üzere sadece TİGEM ve Tarım Kredi'de binlerce hayvan bruselladan dolayı zorunlu kesime gitmişti. Pakdemirli'nin ülke hayvancılığının önemli bir sorunu olan hayvan hastalıkları konusunda soru önergesini cevapsız bırakması dikkat çekti.

Tarım Bakanı hayvancılıkta acı gerçeği kamuoyuna açıklamadı!
banner200

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hayvan hastalıkları ve önlenemeyen buzağı ölümlerini, Tarım ve Orman Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi. 
Gürer’in önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, buzağı ölümlerinin azalması için her türlü önlemin alındığını ileri sürdü. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hayvancılıkta ciddi sorunlara yol açan buzağı ölümleri ve hayvan hastalıklarına dikkat çekmek amacıyla, Tarım ve Orman Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi. Gürer önergesinde, “Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından karantina bölgesi olarak belirlenen ve hayvan bulundurulması yasak olan alan ve bölge sayısı kaçtır? 2020 yılında hastalığı saptanan hayvan sayısının ırkına göre dağılımı nedir? Büyükbaş ve küçükbaş kaç hayvan hastalığı nedeniyle telef olmuştur? Kaç hayvan şartlı kesime gönderilmiştir? 2020 yılında toplam kaç buzağı ölümü saptanmıştır? Buzağı ölümü nedeniyle destek alamayan besici sayısı kaçtır?” şeklindeki sorularının yanıtlanmasını istedi.

Önergeyi yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Gürer’in hayvan hastalıklarının nedenleri, karantina bölgeleri, hastalıklarla ilgili istatistiki verileler ve şartlı kesime gönderilen hayvan sayılarıyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı. Bakan Pakdemirli, “Bakanlığımızca ihbarı mecburi bir hayvan hastalığı tespit edilmesi durumunda ilgili hastalık mevzuatında belirtilen süreler doğrultusunda kordon ve karantina tedbirleri uygulanmaktadır” dedi. 

PAKDEMİRLİ: “HER TÜRLÜ ÖNLEM ALINIYOR”

Pakdemirli ayrıca Bakanlıklarınca, buzağı ölümlerinin sıkı bir şekilde takip edildiğini ve ölümlerin azaltılması için her türlü önlemin alındığını kaydetti. 

BUZAĞI ÖLÜM ORANLARI SÜREKLİ YÜKSELİŞTE 

Önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise son yıllarda artış gösteren buzağı ölümlerine karşı her türlü tedbir alındığı iddia edilmesine rağmen ne yazık ki ölüm oranlarının sürekli artığını belirtti. 

ÖLÜMLER ÖNLENSE CANLI HAYVAN VE ET İTHAL ETMEMİZE GEREK KALMAZ 

Buzağı ölümleriyle ilgili istatistiki verilerin ortaya konulduğunda, ölümlerin önlenmesi halinde ülkemizin et ve canlı hayvan ithal etmesine gerek kalmayacak bir ortamın sağlanabileceğini  belirten  CHP’li vekil  Ömer Fethi Gürer, bu konuda ciddi bir çalışma yapılarak buzağı ölümlerinin en aza indirilmesi gerektiğini söyledi. 

Gürer, “Normal şartlarda, yıllık buzağı ölümleri yüzde 5'e kadar kabul edilebilir bir orandır. Farklı nedenlerle, bazı bölgelerde %14’e kadar buzağı ölümleri olabilmekte ve bu yüksek oranda ölümlerin mutlaka önlenmesi gerekmektedir. Dört ay yaşayan buzağı için devlet tarafından buzağı desteği verilmekte ancak bu durum için de yeni kriterler getirilmektedir. Bu konuda 2018 "Buzağı Yılı" olarak ilan edilip pul dahi bastırılmış ve konu gündem haline getirilmiş olsa da, süreç içerisinde sorun değişmeden devam etmiştir. Et açığını önlemenin yolu buzağı ölümünü engellemektir” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2021, 01:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 2 ay Önce

bir bakan var kabinede yalan yada milletine yanlış beyanda bulunmayan kişi varmı biz bunların yönetimini hak etmiyoruz bunlar Kenya'da bile yönetici olamayacak kişiler hazin olan bunlara oy verdik 2002de birdaha vermedik ama ......verdiğim oyu helal etmedik etmiyecegizzzz

Senol
Senol - 2 ay Önce

Ne kadar şanslıyız böyle bir tarım bakanımız var. Ülkede çiftçi mutlu, ormanlar mutlu, ormancı mutlu, besici, sütçü, hapsi çok mutlu, mutlu olmayan tek dış güçler. Tarımda ormanda dünya birincisi yüz, cekemiyorlar. Allah razı olsun bakanımızdan, unutuyordum tiyatroda da dünya birincisiyiz.

tasra 48
tasra 48 - 2 ay Önce

Valizlerini hazırla bekir. Birkaç gün içinde görevden alınıyorsun. Üstelik resmi gazetede görevden affı yazmayacak görevden alındı yazacak. Eli kulağında. Ekibinle beraber toz olun bakalım..

Mehmet
Mehmet - 2 ay Önce

Bu bakani cumhurbaskanina kim tavsiye etttiyse buyuk dusmanlik yapmis akp dusmani ne kadar akp li var tasfiye etti

Köylü
Köylü - 2 ay Önce

Bunlar sadece oy peşinde kimin ne olduğu umurlarında değil Tarımı bitirdiler bir tarım değil neleri birirdiler millete bir sürü yalan söylediler elektrikli traktör yaptılar otomobil yaptılar uçak yaptılar dünyaya kafa tuttular güya gelinen durum ortada satılmadık yer kalmadı

Çiftci
Çiftci - 2 ay Önce

Bu süt ve et fiyatıyla anaç hayvanlar zor besleniyor. Eskiden buzağı doğdumu havalara uçardık şimdi nasıl besleyeceğimizi düşünüyoruz . Sayın tarım bakanı ve yandaşları: Allah belanızı versin

Tahsin GÜR
Tahsin GÜR - 2 ay Önce

Hala daha azmanlık ALLAH BELÂSINI VERSİN, ülkemin tarım ve hayvancılığını , ormancılığını bitirdiği gibi gıda sektörünüde bozdu, hep katkılı gıdalar piyasada, denetim yok paldemirli hala daha neyi bekliyorsun istifa et, bu ülkeye verdiğin zarar yeter. Onurlu olmaya davet ediyorum .....

Ali
Ali - 2 ay Önce

Yurube bakanım kim tutar sızı ziraat kredilerini erteleyin artik


banner151

banner251