Süper inek için milyonlarca dolar harcayacak

Bill Gates'in yeni projesi: Süper inek! Dünyanın en zengin iş adamları listesinde bulunun Microsoft'un sahibi Bill Gates, yeni projesi 'süper inek' için 155 milyon liralık yatırım yapacak.

Süper inek için milyonlarca dolar harcayacak
banner200

Milyarder Bill Gates, daha fazla süt verecek süper inek yaratmak için 29 milyon sterlin (155 milyon TL) yatırım yapıyor. Gates, Afrika ineklerinin DNA'sından her yerde yetişmeye uygun verimli bir hayvan yetiştirmek istiyor.

DAHA AZ YEMEK YİYİP HAYATTA KALIYOR
İngiltere Holstein-Friesians cinsi inekler günde ortalama 19 litre süt üretiyor. Afrikalı kuzenleri ise sadece 1,5 litre üretebiliyor. Ancak Afrika sığırları yüksek sıcaklıklarda sağ kalabiliyor ve çok daha az yiyecek tüketiyor.
"HAYVANCILIK CAN KURTARIR"
Gates, Edinburgh Üniversitesi'ne yaptığı konuşmada araştırma finansmanını duyurmadan önce "Hayvancılık büyülü bir şey. En fakir ülkelerde yaşayan bir milyardan fazla insan için tarım ve hayvancılık yoksulluğun ötesinde bir yaşam cankurtarandır." dedi.
DÖRT KAT DAHA ÜRETKEN
Edinburgh'daki bilim insanları, kısmen Uluslararası Kalkınma Departmanı tarafından finanse edilen araştırmalarda tropik bölgelerdeki hastalıklara maruz kalan sığırların hayatlarını kurtarmak için aşı geliştirme amaçlı yazılımlar da kullanacaklar.
Gates, "Aynı hayatta kalabilirlikle dört kat daha üretken bir ineğiniz olabilir" diyerek projenin önemini vurguladı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ya Ya
Ya Ya - 3 yıl Önce

Bu projeyle Dünya fakirlerinin elinde kalan son yerli ırk sığırlarıda yok edip insanları açlığa ve hastalıklar felaketine sürükleyecekler.Amaç fakirleri yok etmek.Üstün ırk yaratma projelerinin bir parçası bu.Gates Afrikalıları çok düşünüyorsa neden servetini Afrikalılara bağışlamıyor?

- 3 yıl Önce

Adam gerçeği görmüş. Bunu yıllar önce devlet olarak biz yapmalıydık. Getirdik avrupanın saf ırklarını, bakım, besleme , çevre şartlarından hayvanlarımızı da telef ettik. ama melezeleme ile devam etseydik hem kültür ırkının verimliliği, yerli ırkında mukavemeti olacaktı. ama bilim adamı hocalarımız bu işi bakanlığa 40 yıldır anlatamadı.

banner151

banner251