" />

Spekülatörler neden açıklanmıyor?

Milat gazetesinden Şakir Kurter, son günlerde yine gündeme oturan 'spekülatörlerle' ilgili olarak, “Bakanlar bu spekülatörleri neden açıklamıyor?" diye sordu.

banner255
Spekülatörler neden açıklanmıyor?
banner200

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, et fiyatları ile oynandığını belirterek, “Hak ettiğinin dışında üreticiden malı alıp haksız kazanç yapan 5-6 firmayı izliyoruz. Bunlara müsaade etmeyeceğiz" derken, kamuoyu şimdi bu spekülatörleri merak ediyor. Bakan Çelik, geçmiş dönemde de benzer açıklamalar yapmasına rağmen spekülatörler açıklanmadığı gibi bu spekülatörlere karşı nasıl yaptırımların uygulandığı da kamuoyu ile paylaşılmamıştı.

Milat Gazetesinden Şakir Kurter, gündemin sıcak konusu 'spekülatörler' mevzusunu köşesine taşıyarak, bakanların bu kadar dert yandığı spekülatörlerin neden kamuoyuna açıklanmadığını sorguladı.

TOPLUM OLARAK ÖĞRENDİK!

“Kırmızı et fiyatlarının yaklaşık 10 yıldır el yakması nedeniyle 2008 yılından bu yana bu sektörde spekülatörler olduğunu toplum olarak öğrendik" diyen Kurter, şunları kaydetti:

KAZANAN KİM? İTHALATÇI MI, SPEKÜLATÖRLER Mİ?

“Yani demek istenen şu: Alınan ithalat kararları ile amaçlanan söz konusu ürünleri tüketiciye ucuza satabilmek. Ancak bugüne dek ucuza ithal edilen ürünler tüketiciye ucuza satılamadı. Maalesef tüketici et ve hububatı hala pahalıya tüketiyor. Peki, kazanan kim? İthalatçı mı? Spekülatörler kim?

NEDEN SPEKÜLATÖR BİR TÜRLÜ BİTMİYOR?

Eti dışarıdan ucuza ithal ediyoruz, fakat kasapta, markette et hala yüksek fiyattan satılıyor. Mademki ithalatın amacı Ekonomi Bakanının deyişiyle spekülasyonları ve onun sonucu olan enflasyonu önlemek, neden spekülatörler bir türlü bitmiyor? Zararı üretici görüyor. Çiftçi, ithal ürünlerle rekabet edemeyince üretimi bırakıyor. Bu durum daha da fazla ithalat yapılmasına yol açıyor. Sürekli spekülatörlerden şikâyet ettikleri halde Bakanlar bu spekülatörleri neden açıklamıyor?

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ne spegi
Ne spegi - 4 yıl Önce

Ortada spekülasyon yok beceriksizlik var.

Spekülatörmü arıyorsunuz
Spekülatörmü arıyorsunuz - 4 yıl Önce

Durun ben size söyleyim yem sanayicileri iç piyasaya bol kepekli yem satar ithal ettikleri yemlik üründen birinci sınıf kaliteli malzemeden kendilerine yem yaparlar kendi hayvanları daha iyi hızlı kilo alsın diye iç piyasadan malı ucuza alır Onuda tavuk sektörüne bağlar ve iç piyasada yem fiyatları yükselir ama sanayicimizin gözü doymaz nede olsa salaklar habire et yiyor kredi çekiyor he bu işin içinde siyasilerde var küresel şirketlerde haberiniz iç piyasada çiftçiyi ve hayvancıyı nasıl bitirecek yoksa :)

Bitirilmeyen
Bitirilmeyen - 4 yıl Önce

Bitirilmeyen spekülatör varsa idareden bagımsız düşünülemez, ya kurban öncesi dogu karadenizde satılmayı bekleyen tosunlar, yada olgunlaştırılan ortamda ithalatla beslenen ve desteklenen tosunlar vardır.

- 4 yıl Önce

Bakan efendi; hasbelkader bakan olmuşum, tarımdan topraktan hayvandan anlamıyorum, çözüm üretimiyorum, politika geliştiremiyorum bari spekülatör gibi görünmez varlıklara laf edeyim de bazı vatandaşlar beni çalışıyor sansın diyor... İşin iç yüzünü bilmeyen vatandaş bu spekülatör hikayesine kanmıyor da değil yani...

banner151

banner251