Şap hastalığı sigorta kapsamına alınıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, şap hastalığı riskine karşılık 4,6 milyon aşı üretimi geliştirirken, bir yandan da şap, kuş gribi gibi ihbari mecburi bulaşıcı hastalıkların da tarım sigortası teminatı içerisine alınması çalışması başlattığı öğrenildi.

Şap hastalığı sigorta kapsamına alınıyor
banner200

Yeni Şafak gazetesinden Cahit Saraçoğlu'nun haberine göre Türkiye'de son aylarda ortaya çıkan 217 şap hastalığı vakası gözleri bu hastalıktan hayvanlarını kaybeden çiftçinin ekonomik durumuna çevirdi. 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı ve Gıda ve Yem Kanunu kapsamında şap, kuş gribi gibi salgın hastalıklarda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 10 kilometrekare alanda karantina ilan ediyor. Ancak bulaşıcı hastalıklar sigorta kapsamında yer almıyordu. Bu çerçevede Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in çalışma yapılması talimatı verdiği öğrenildi.

TRAKYA'DA AŞIRI ARİLİK VAR

Şap hastalığı açısından korunmuş bölge sayılan örneğin Trakya'da hiç hastalık görülmediği için 'Aşılı Arilik' statüsü bulunuyor. Bu statüden dolayı bu bölgede hastalık tespit edilen hayvanlarla ilgili tazminat bakanlık tarafından ödeniyor. Şimdi ise Türkiye'nin bütün bölgelerinde şap hastalığının tarım sigortası kapsamın alınması çalışması başlatıldı. 5996 Sayılı Kanun'da yapılacak değişiklikle, sigortacılık kanunu kapsamında ihbarı mecburi salgın hayvan hastalığı halinde karantina bölgesi içerisindeki hayvanların sigorta kapsamına alınması sağlanacak.

2016'DA HAYATA GEÇİRİLECEK

Diğer yandan TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, Bloomberg HT'ye yaptığı açıklamada uygulamanın 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren hayata geçireleceğini belirterek, "Hayvan hayat sigortalarında şap teminata dahil değildi ancak 2016'dan itibaren belli bir şarta bağlı olarak bunu sağlayacağız. İşletmenin arilik belgesini isteyeceğiz. İşletme hastalıklardan ari olmasıyla ilgili belgelere sahipse o işletme tüm hayvanlarını sigortalatarak şap teminatını da alabilecek" dedi.

YORUM EKLE
banner151

banner251