" />

Müsteşar Yazıcı: Hayvan ithalatını biran önce bitirmeliyiz!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Nusret Yazıcı, ithal edilen her hayvanın yurt dışındaki çiftçiyi destelediğini söyledi. Yazıcı, “İthalatı biran önce bitirip kendi kendimize yeterli hale gelmeye çalışıyoruz" dedi.

Müsteşar Yazıcı: Hayvan ithalatını biran önce bitirmeliyiz!
banner282

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Nusret Yazıcı, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu'nu makamında ziyaret etti. Hayvancılıkta Erzurum'un önemine dikkat çeken Yazıcı, hayvan ithalatından dert yandı.

Türkiye'nin yurt dışından 500 bin hayvan ithal ettiğini ifade eden Yazıcı, bu durumun hiç arzu edilen bir şey olmadığını söyledi. İthalatı biran önce bitirip ülkenin kendi kendimize yeterli hale gelmesi için çalıştıklarını dile getiren Yazıcı, "Üzerinde çalıştığımız projeye milli tarım dememizdeki sebepte budur. Çünkü ithalat oldukça içerideki çiftçimizi tam olarak desteklemek ve istenilen seviyeye getirmek pek mümkün olmuyor" dedi.

İthal edilen her bir hayvanın yurt dışındaki çiftçiyi desteklemek anlamına geldiğini söyleyen Yazıcı, Erzurum, Kars, Ardahan, Van, Bitlis ve Muş'un mera varlığının son derece geniş ve bereketli illerin başında geldiğini belirtti. Bakanlık olarak bu toprakları hayvancılıkta değerlendirmek istediklerine dikkat çeken Yazıcı, şunları kaydetti: "Başbakanlığa gönderdiğimiz yeni kanun tasarısında meraların daha verimli ve aktif kullanılmasını öngörüyoruz. Hayvancılık yapanlara meraları uzun vadeli kiralamayı düşünüyoruz. Bu kiralama ile birlikte ticarete konu olmaksızın meralarda yem bitkilerinin ekimini sağlayacağız inşallah. Bu da elde olan potansiyelin değerlendirilmesi açısından çok daha verimli olacağını düşünüyorum"

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
kime söylüyor acaca
kime söylüyor acaca - 5 yıl Önce

YAZICI kendini aile bakanlığı müsteşarı filan zannediyor galiba....

- 5 yıl Önce

Aha! Müsteşar konuştu.

Sn Mustesar
Sn Mustesar - 5 yıl Önce

Aaaa tarım bakanlığının bir müsteşarı varmış konusmasada ilgilenmezse de görmese de o müsteşar bizim mustesarimiz

Ciftci
Ciftci - 5 yıl Önce

Sayın mustesara zorla ithal eti enerji bakanlığı yaptırıyor ne yapsın uzuluyor

Hay aklınla bin yaşa..
Hay aklınla bin yaşa.. - 5 yıl Önce

Ne bitmesi.. Süt fiyatları böyle düşük seyrettikçe hayvan ithalatı artar eksilmez. Bakan ve müsteşarın samimiyeti epey şüpheli temennileri laf kalabalığından başka birşey değil.

Bir
Bir - 5 yıl Önce

Kurumdaki fetö ye önce bakmak lazım değil mi, adamlar hala etkin müş.. sizler evvelce buraya bakın, yoksa reis bakacak

Ciddimisin
Ciddimisin - 5 yıl Önce

Mustesar bey tarim bakanlığına gelmeden önce çalıştığı kurumla mevcut durumun yeni farkına varmış...bence kendi Bakanlığı kapsamındaki kadrolu lardan başlasa iyi olur.

KAÇAK İHRACAAT
KAÇAK İHRACAAT - 5 yıl Önce

VAN toplama merkezli milyonlarca hayvanın Irak'a nasıl belgesiz yollandığını araştırın, ihanet çetesi memurları bulunur. İçinde il müdürleri de var.