Kurbanlık alımında nelere dikkat etmeliyiz?

Tarımdan.com satış uzmanı Yusuf Çelebi, Kurban Bayramı'nın yaklaşması ile birlikte kurban alış verişinde dikkat edilmesi gereken önemli hususlar konusunda vatandaşları uyardı.

Kurbanlık alımında nelere dikkat etmeliyiz?
banner200

Çelebi, öncelikle kurban alırken kurbanınızı son güne bırakılmaması ve kurban alımında daha önce fiyat konusunda bir kaç yerde araştırılma yapılması gerektiğini hatırlattı.

Kurban alımında hayvanın sağlıklı olmasına özelikle dikkat edilmesi hatta mümkünse Veteriner hekimden yada anlayan kişiden yardım alınması gerektiğini vurgulayan Çelebi, hastalıklı hayvanları bu dönemde piyasaya sürenlerin de olduğunu ve, tüketicilerin bu kişilere karşı da dikkatli olması ve güvendikleri üreticilerden hayvan satıp alıp ibadetlerini gerçekleştirmeleri gerektiğini ifade etti.

Tarımdan.com satış uzmanı Çelebi, İnternet üzerinde kurbanlık olarak alınacak küçükbaş ve büyükbaş hayvanların da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kurulan bilgisayar destekli veri tabanlarında kayıtlı olduğunu gösteren kulak küpelerinin, ayrıca büyükbaş hayvanlar için pasaport, küçükbaş hayvanlar içinse nakil belgesinin olmasına dikkat edilmesi gerektiği ifade etti.

Vatandaşlarımızın sadece Kurbanlık fiyatı üzerinde durulmaması aynı zamanda Kurbanlık hayvanın sağlıklı olması ve yaşının doldurulmasına da dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Çelebi, vatandaşlarımız kurbanlık alırken hayvanların sağlıklı, besili, kulak küpesi bulunan, veteriner sağlık raporu, hayvan pasaportu, nakil belgesi olan ve hayvan kimlik sistemine kayıtlı, öncelikle erkek ve yaşını doldurmuş olanlardan seçmeye özen göstermelidir, ifadelerini kullandı.

Çelebi yaptığı son açıklamasında; vatandaşlarımızın kurbanlık hayvan alırken mağdur olmamaları için açıklanan hususlara dikkat etmelerini istedi.

YORUM EKLE
banner151

banner251