" />

Köyler nasıl boşaldı? Bir de benden dinleyin sayın Bakan!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, hayvan ithalatının nedenini köylerin boşalmasına bağlarken, bu yönde sektörde üreticiler tarafından yakından takip edilen Eşref Şekerli'den çarpıcı bir eleştiri geldi. Yaptığı hesapla da 35 ilde kurulacak gebe düve merkezlerinin Türkiye'nin hayvancılıkta hiçbir yarasına merhem olmayacağını da ortaya koyan Şekerli, “Köyler nasıl boşaldı? Bir de benden dinleyin sayın Bakanım!" dedi.

banner255
Köyler nasıl boşaldı? Bir de benden dinleyin sayın Bakan!
banner200

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in, dün TMO sektör temsilcileri ile bir araya geldiği iftar programında yaptığı değerlendirmeler, bugün sosyal medyada büyük yankı buldu. Bakan Çelik, yaptığı konuşmada hayvan ithalatının nedeninin köylerin boşalmasından kaynaklandığını belirtirken, “Meralar bomboş ama dışarıdan Hans'ın, bilmem kimin ürettiği hayvanı getiriyoruz" eleştirisinde bulunmuştu.

Çelik, hayvan ithalatının önüne geçmek için de Milli Tarım Projesi kapsamında 38 ilde damızlık merkezleri kurduklarını hatırlatmıştı.

İşte Bakan Çelik'in bu değerlendirmeleri, Çiftlik Yönetim Uzmanı ve sektörde üreticilerin yakından takip ettiği Eşref Şekerli tarafından sert bir dille eleştirildi. Şekerli, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı eleştiride, Bakan Faruk Çelik'in konuşma metnini hazırlayanların FETÖ'cü olabileceğini belirterek, "Bakan beyin konuşma metnini eğer birisi hazırlıyor ise acilen o kimse soruşturulmalı FETÖ'cü olabilir" dedi.

Bakan Çelik'in danışmanları tarafından yanlış yönlendirildiğini de ima eden Şekerli, "Gelin o yanınızdaki danışmanlardan kurtulun. Biz size bedava danışmanlık yapalım" çağrısında bulundu.

BU HESAPLA TÜRKİYE İTHALATTAN KURTULAMAZ!

Şekerli, Bakan Çelik'in Milli Tarım Projesi kapsamında 35 ilde gebe düve merkezinin kurulacağı yönündeki söylemlerinin de serbest piyasa şartları ile örtüşmediğine dikkat çekerek, çarpıcı bir hesap yaptı. Şekerli, yaptığı bu hesapla da Türkiye'nin hayvan ithalatının önüne geçilemeyeceğini ortaya koydu.

Şekerli'nin yaptığı işte o çarpıcı hesap:

“Bu sloganı Bakan beyden çok duyuyoruz: '35 ilde gebe düve merkezleri kuruyoruz' diye anlatıyor da anlatıyor. Eminim bu hesabı yapsa bir daha konuşmaz. Bakınız sadece bu başlığı değerlendirelim:

35 ilde ise bu iller hangisi? Ve bu işletmeler kim tarafından kuruldu? Kuruldu mu? Ne zaman kurulacak? Hayvan ne zaman gelecek?

Diyelim hemen geldi. Her 35 işletmede 500 baş damızlık hayvan konacakmış! Hesabı beraber yapalım.

500 x 35 = 17500 toplam damızlık eder. Bu hayvanlar boş düve olması gerekiyor. Diyelim ki bulduk aldık 8 aylık yaşta getirdik besledik baktık. 15 aylık yaşta gebe bıraktık. Gebelik dünyanın her yerinde aynı 9 ay toplam geçen süre 16 ay. 16 ay sonra 17500 buzağımız olacak. Hiçbiri ölmesin yarısı dişi 8750 adet buzağı.

Doğan buzağıların gebe kalması ve doğurması için gereken süre 24 ay. 16 ay + 24 ay = 40 ay yani 3.5 sene sonra 8750 damızlık gebe doğurmak üzere hayvanımız olur.

Türkiye'de günde 8750 civarı inek süt fiyatları yüzünden kesime gidiyor iken bu açık bu hesapla kapanmıyor.

Gelin o yanınızdaki danışmanlardan kurtulun. Biz size bedava danışmanlık yapalım. Ancak danışmanlarınız gebelik süresini 3 aya indirmeyi becerdiler yahut her doğumda dördüz yavru yaptırabiliyorlar ise ellerini öpelim. Biz de köşemize çekilelim, bir daha da konuşmayalım. Köyler kendiliğinden mi boşalmış? Ben size anlatayım. Allah'a emanet."

TARIMDAN HABER

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Eşref bey ağzınıza sağlık sayın bakan yanlış bilgilendiriliyor bu şartlarda süt sığırcılığı yapılmıyacağını birilerinin bakan beye anlatması lazım . Sütün litresini 85 krş tan satan köylü neden hayvancılıkla uğraşsın çarpıklığa bakarmısınız eşref bey 1 litre süt 1 kg yem almıyor Ondan sonra köyler boşaldı sayın bakanım siz küçük işletmelere yaşam hakkı tanımadınız buda bir yandan göçü bir yandanda italatı patlattı saygılarımla.

- 4 yıl Önce

durum her yerde aynı köyde de şehirlerde de tekelleş ti köylerde bi kaç çızı tarlası olan iyi kötü bi kaç hayvan bulunduruyodu köyünde yerinde duruyodu,şehirlerde aynı durumda mahalle bakkalları,kasapları,....... vardı hepsi kaybolup gitti devlet eliyle tekelleştirildi yapana yapacaksan tam yap yapmayacaksan ayak altından çekil dendi,tüketiciye gelince onlarında kolayına geldi bir alış veriş merkezine gittimi aklına ne gelirse elinin altında bulmak, sonuç itibariyle herkez hayatından memnun görünüyo ben bi çiftçi olarak kendi köyümde köyün boşaldığını tarım arazilerinin belirli ellerde toplandığını hayvancılığın bırakıldığını çok net bi şekilde görebiliyorum;millet olarak rahatından ödün vermeyen bi toplum olduk bu satten sonra kimse köye g

Yanlis hesap
Yanlis hesap - 4 yıl Önce

Sayin bakanim evet koyler bomboş sebebini neden acikca ortaya koymuyoruz devletin ve hukumetin yanlis tarim politikalari sebebiyle bu durumlara geldik benim iki oglum var ikisinide gondermedim sehire ama elimizde hic birsey yok sebebi yine devlettir 30bin tl gibi bir parayi zaten hayvani ve isi gucu yerinde olanlara yani zengin takimina veriyorsunuz ama gercekten tarimla hayvancilikla ugrasmak isteyenlere yok cunki zenginlere yatirim itibar sahiplerinin sozleri artik herseyden ustun olmus ama benimde yapacak birseyim kalmadi oglanlari calismaya gonderip kendimde tarla tapani satim sehirden iyi kotu bir ev alip yerlesecem diger bir deyisle olmeden mezara girecem bizleri bu durumlara dusuren bankalara kul edenleri allaha havale ediyorum.

- 4 yıl Önce

Düve merkezi ilan edilen illerin, TUİK 2016 buyukbas hayvan verilerine baktığınızda, hayvan sayisi 100.000 olan il duve merkezine alinmis, buyukbas hayvan sayisi 460.000 olan il ve buna benzer iller duve merkezi kapsamina alınmamış. Boyle olunca hem bu yatirimi yapamıyor hem de buzagi desteğinde 200 tl eksik aliyor. Duve merkezi illeri neye göre belirlenmiş?????

Aklı olanın soracağı
Aklı olanın soracağı - 4 yıl Önce

Sorulacak asıl soru köyler boşaldı diyen Bakan bey e neden 15 yıldır kim iktidar demektir?Bakan yandaşı oldukları için işin ehli olmayan herkesi yanına yamacına donattı.Son zamanlarda iktidar fazlası ile fire veriyor ve tepki çekecek hareket yapıyor.Ya Allah içlerini dışına vurdu yada asıl fetöcüler kol geziyor zaten gezmiyor mu???Bakan a isterse her türlü danışmanlık yaparız.

Nedenmi...
Nedenmi... - 4 yıl Önce

Kaç lise mezunu var köyde olupta hayvancılık yapmak isteyen... tarım politikalarıyla tarımı canlandırıp çözemezsiniz sadece semptomatik bir tedavi olur yaptıklarınız... sorunu taaa ilk okullarda milli eğitimle çözeriz... gerisi hikaye

Sahada yokuz
Sahada yokuz - 4 yıl Önce

Karar alınırken hayvancılık ve tarımla uğraşan insanların fiklerini sorun

Neden
Neden - 4 yıl Önce

Sosyal devlet: Köylerde sağlık personeli yok dolayısıyla sağlık yok, öğretmen yok (taşımalı eğitim) dolayısıyla eğitim yok. Tarım danışmanlığı haliyle fiyaskoyla neticelenmedimi. Devlet memurunu ve hizmetini köyde tutmazken köylü köyde kalırmı. Çocuğu hasta olduğunda doktora gidecek, eğitim alacak vs. Köyün kendine ait sosyal yaşantısı olacak. Bir yerde yaşayacaksın ki sahip olabilesin. Bugün köylere şişe suyu taşınıyorsa, marketten yumurta, tavuk, yoğurt gidiyorsa biraz düşünmek yeter. Tarımda Kalkınma köyde başlayıp, şehirde bitmeliyken, tersi olursa durumda bu olur haliyle. Üretim olmaz...


banner151

banner251