Kırmızı ette spekülatörlere zemin hazırlanıyor!

Besilik hayvan ithalatında ciddi bir sorun yaşanıyor. Bu yılın ilk yarısı için besicilerden 400 bin civarında talep gelirken, bugüne kadar sadece 80 bin baş besilik hayvan ithal edilebildi. Besicilerden gelen taleple, ithal edilen hayvan sayısı arasında fark, ahırlarda ciddi bir hayvan sıkıntısı yaşandığını ortaya koyarken, spekülatörlere de zemin hazırlanıyor.

Kırmızı ette spekülatörlere zemin hazırlanıyor!
banner200
banner217

ÖZEL HABER

Besilik hayvan ithalatında ciddi bir sorun yaşanıyor. Bu yılın ilk yarısı için besicilerden 400 bin civarında talep gelirken, bugüne kadar sadece 80 bin baş besilik hayvan ithal edilebildi. Besicilerden gelen taleple, ithal edilen hayvan sayısı arasında fark, ahırlarda ciddi bir hayvan sıkıntısı yaşandığını ortaya koyarken, spekülatörlere de zemin hazırlanıyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın verilerine göre Türkiye'nin yıllık 150 bin ton kırmızı et açığı bulunuyor. Buradaki açıkta besilik ve kasaplık hayvan ithalatı ile karşılanmaya çalışılıyor. Bu açıktan dolayı kırmızı ette arz ve talebin dengeli bir şekilde sürdürülebilmesi için ithalatın düzenli bir şekilde yapılması gerekiyor. Aksi takdirde arada oluşacak boşluklar spekülatörlere zemin hazırlayacak.

İTHALATTA SORUN YAŞANIYOR

İthalat verileri, besilik hayvan ithalatının iç piyasada arz-talep dengesini sağlayacak şekilde yapılmadığını gösteriyor. Belli bir dönem hiç bir ithalat yapılmazken, belli bir dönemde ise yoğun bir ithalat yapılıyor. Yani geçtiğimiz yıl yaşanan sorun, bu yıl da aynen devam ediyor.

5 AYDA TALEBİN 5'TE 1'İ KARŞILANDI

Bu yılın ilk 5 ayında sadece 80 bin baş besilik hayvan ithal edilebildi. Oysa besicilerden yoğun bir talep gelmişti. Şubat ayında toplanan başvuruya göre besiciler, 400 bin baş besilik talebinde bulunurken, ilk 5 ayda yapılan ithalat ise bu talebin sadece 5'te 1'nin karşılanabildiğini gösteriyor.

SPEKÜLATÖRLERİN ELİ GÜÇLENDİRİLİYOR!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kırmızı et fiyatlarında tansiyonun yükseldiği dönemlerde sorunu 'spekülatörlere' bağlıyor ancak dengesiz ithalat politikası ile de spekülatörlerin elinin güçlendirildiğinin farkında olmak gerekiyor.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
YETER YALANLARINIZ!!!
YETER YALANLARINIZ!!! - 4 yıl Önce

Derdiniz ne sizin!!! KABİNE ÖNCESİ yalan dolan haberlerle neyi elde edeceksiniz!!! Avrupa da besilik hayvan temmuz-ekim aylarında PİK yapar diğer aylar az olur!!!Hayvan sadece Türkiye ye gelmiyor! Arap ülkeleri bizden yüksek fiyata besilik alıyor dişi alıyor süt ırkı alıyor!Tarım Bakanı tarihin en büyük devrimini yaptı 6 Euro ya mal olan AB besilik danayı 3.70 Euro ya mallediyor hem de Türkiye kantarı!!!!
Olaylara bu şekilde manşet yapıp et mafyasına ve et spekülatörlerine zemin hazırlayan
Para karşılığı hizmet eden sizsiniz!!!!
Yeter bence bu ülkeye güzel ve doğru haberler yapın

Koyun-Kurt
Koyun-Kurt - 4 yıl Önce

Kurt ile kuzuyu yiyip koyunla ağlaşma işine bir son vermeli. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuya el atmasını ve ilk kabine değişikliğinde bakanı değiştirmesini bekliyoruz yoksa ülkeye ve hayvancılığa olan ümitlerimizi kaybedeceğiz. Her biri skandal bir sürü olay yaşanıyor kimsenin kılının kıpırdadığı yok.

Çözüm Yok
Çözüm Yok - 4 yıl Önce

Kardeş sen hayvancılık yapıyor olsan şu an ineğin sütünden para kazanılmıyor 1,21 diyorlar ama eline geçen 1,07 hadi Onuda geçtik yem pahalı süt yemi kurtarmıyor ama dişi hayvan bakan insanlarımız diyor ki kardeşim sütten para kazanamıyorum et sürekli artıyor bari kestireyim diyor he nasıl olur inek kesilmesi yasak demeyin çakma veteriner dolu ortalık kısır olmayan hayvanı kısır diye kestiriyorlar piyasaya sürüyorlar millet besiye bile düve almaya başladı sen ne beklersin bu işten yarın birgün kesecek buza bulamıcak hayvancılar o zamanda kimse para kazanamıyacak elinde dişi hayvan tutan kardeşlerimde pahalı pahalı buza satacak :)

Bakanlar BAKIYOR!!!
Bakanlar BAKIYOR!!! - 4 yıl Önce

Bizim bakanların mantığı nasıl işliyor?? Biri çıkar enflasyon yükseliyor tarımsal Ürün ithal edelim hatta bazı ürünlerin ihracatını yasaklayalım diyor tarım bakanları 15 yıldır tutturmuş spekülatör de spekülatör ama kardeşim kim bu spekülatör açıklayın bizde bilelim hatta çifti olarak diyelim ki utanmıyormusun kardeşim spekülatörlük yapmaya karabordacılık yapmaya... Diyarbakır karpuzun tohumunu Meksikadan ithal eden bakan tohum ihraç ediyoruz diyor. Memlekette Meksika nerde diye 100 kişiye sor 85 kişi yerini bilmez. Tarım ve hayvancılık için bir şey yapmak istiyorsanız HİÇBİR ŞEY YAPMAYIN piyasa kendi yolunu bulur.

banner151

banner251