Kırmızı ette maliyet ve kâr tartışması!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 1 kilo etin maliyetinin 20 lira olarak baz alınması halinde, üreticinin kârının 3-4 TL olması gerektiğini, bunun üzerindeki oynaklığı kabul etmeyeceklerini söyledi.

Kırmızı ette maliyet ve kâr tartışması!
banner200
banner217

Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre, Bakan Faruk Çelik, tüm tarım ürünleri, özellikle de hububat ve etle ilgili regülasyona ilişkin düzenleme yapacaklarını belirtti. Çelik, birkaç gün içinde sonuçlandırılacak çalışmayla, özellikle işlenmemiş gıdayla ilgili piyasalardaki Fiyat oynaklığının ortadan kaldırılması için Et ve Süt Kurumu ile Toprak Mahsulleri Ofisi gibi regülasyon kurumlarının fonksiyonlarının yeniden düzenleneceğini söyledi.

Amaç Piyasayı Regüle Etmek

Çelik, bunu yaparken özellikle üreticiyi mağdur etmeden, üreticinin maliyet-kâr ve zararını dikkate alacak bir çalışma yürüteceklerini vurguladı. Sorunun çok düşük fiyata et vermek olmadığını belirten Çelik, şöyle konuştu: “Üreticimize hassasiyet gösteriyoruz. Üreticinin 1 kilogram etteki maliyeti 20 lira, kârı da 3 ya da 4 lira diyelim. Biz 24 TL'nin üzerindeki oynaklığı kabul etmiyoruz. Amacımız, içerideki üreticinin mağdur olmayacağı, zarar görmeyeceği bir piyasayı regüle etmek. Yoksa çok düşük fiyata da et veririz. Fiyatlar çok düşer ama üretici üretim­den çıkar."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Günahımız neydi Allah'ım?
Günahımız neydi Allah'ım? - 3 yıl Önce

Millet olarak nasıl bir yanlış yaptık/günah işledik ki böyle idarecilerle cezalandırılıyoruz? Milletle dalga geçip, keyif yapıyor adam. Bakan efendi 20 liraya mal edinde bizde öğrenelim işin sırrını.

- 3 yıl Önce

ESK'nın 2016 hayvancılık sektörü raporuna göre ;2016 yılında 5658 ton et için 41.180.000 dolar ödeme yapılmış. 1ton ete 7280 dolar yani 1 kilo ete 7.28 dolar ödenmiş. Kuru 3.50 alırsak 25.47₺ ye 1 kilo et ithal etmişiz. Aynı raporda 2013 yılında 6140 ton et için 24.271.000 dolar ödenmiş. 2013 yılında 1 ton et 3952 dolara ithal edilmiş. Kuru yine 3.50 alırsak 2013 yılında 13.80 ₺ ithal edilen 1 kilo et 2016 yılında %100 zamlanarak 25.47₺ ithal edilmiş. Bakan efendi çıkmış etin maliyeti 20 ₺ diye kafa buluyor. Ali Ekber Yıldırım'ın bugünkü yazısında daha fazla detay okunabilir.

Aklımızla dalga geçmek ayıptır
Aklımızla dalga geçmek ayıptır - 3 yıl Önce

Sayın bakan eline bir not veriyorlar konuşuyorsun hiç tarım ve hayvancılıktan anlamayan adamları müdür bürokrat yaptınız yandaş yoldaşı zengin milli tarım dediniz yalan oldu TMO küçülüyor tarım kredi yolsuzluk bırak git bilen gelsin bu halk bunları hak etmiyor

Börokrasi ve teknik çalışma
Börokrasi ve teknik çalışma - 3 yıl Önce

Sn Bakanım, Hızlı genetik ıslah ile ölümcül., verimsiz kısa yaşam
Ve verimsiz yaşam nedeniyle yılda en az 200 bin buzagının ölüm nedeni olan kalıtımsal hastalıklardan ari , et ve süt verimleri yüksek. olan buzagıların sayısının artıracak olan ithal ve yerli spermaların DNA SNP teknolojiyle test ediimesi akabinde, saglıklı spermalar ile suni tohumlamanın yapılmasıdır.. Gelişmiş ülkelerde bu işlev bu şekilde yapılmakta olup yem, ilaç., veteriner vs giderlerden % 40 tasaruf ve hayvan varlıgında ikinci yıl başında %. 30 artış . elde edilmektedir. Bakanlık haygem, Tagem, ve DMSYB ile birlikte başlattıgı devrim niteligindeki hızlı DNA SNP projesi ile ıslah bir an önce rutine sokar ise Et sorunu biter, spekülatörler havasını alır.

Haygem+lalahan Gen lab+Dmsyb
Haygem+lalahan Gen lab+Dmsyb - 3 yıl Önce

Sn Bakanım, kombine, etçil. ve sütçül sıgırlara Bakanlıgınız devrim niteligindeki başlattıgı Hızlı DNA SNP ile Genomiks seleksiyon projesindeki modele ithal edilen spermalarda ve dogan yavrularda, süt verimi, et vetimi. Ve kalıtımsal kusurların birlikte entegre olacak şekilde. Çalışılıp hızlı olarak Genetiksel verimlilik ekonomik deger tespiti ile Her biri damızlık degerinde olan etçil, sütçül sıgırları elde etmek. Dünyayı yeniden keşif etmek degildir. Lütfen Borokrasi ve Teknik ekibiin hızlanmadı ekonomik destegin saglanması ile. Et meselesi ot meselesidir diye konuşup ilmi siyaset yaptıgını sananlar. Konunun 1 yıl sonra nasıl çözüldüğünü göreceklerdir saygılarımla

banner151

banner251