" />

Hayvanlar şap hastalığına karşı aşılanıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ülke genelinde uygulamaya konulan "Bölgesel Risklerin Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyon Projesi" kapsamında; Giresun merkez ve 15 ilçede 2 Ocak tarihinde başlayan 'İlkbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası' tüm hızıyla devam ediyor.

Hayvanlar şap hastalığına karşı aşılanıyor
banner282

Şap hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan çok bulaşıcı viral bir hastalıktır. Ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık; et veriminde %30-45, süt veriminde %15-35 arasında verim kayıplarına neden olur. Özellikle genç hayvanlar hastalığa karşı son derece hassas olup, ölümlere yol açabilir. Hastalıktan korunmanın yolu, 2 aylık yaşın üzerindeki tüm hayvanların altı ay aralıkla yılda iki kez aşılanmasıdır. Aşılama bilgileri elektronik veri tabanına kaydedilmekte ve güncelleme işlemleri de yapılmaktadır.

Üreticilerimizin kampanya döneminde hayvanlarına aşı yaptırmaları 5996 sayılı kanun gereğince mecburi olup, aksi takdirde cezalı duruma düşeceklerdir. Daha ayrıntılı bilgi almak isteyen hayvan sahiplerinin İl Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğüne ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir. İlgililere önemle duyurulur.

Kaynak: Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151