" />

Hayvancılıkta geçiş süreci ithalatı!

Bakan Faruk Çelik besilik hayvan ithalatı ile ilgili konuştu. İthalata dayalı hayvancılık politikasını terk ettiklerini ifade eden Çelik, besilik hayvan ithalatı ile ilgili olarak ise; “Şuanda geçiş sürecindeyiz. Bu geçiş döneminde aynı zamanda damızlık çiftliklerindeki ihtiyacı da karşılamak amacıyla ister istemez hayvan ithalatı söz konusu" dedi.

Hayvancılıkta geçiş süreci ithalatı!
banner200

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, hayvancılık ile ilgili politikalarda çok köklü bir değişime gitme yönünde çalışmaları sürdürdüklerini belirterek, ithalata dayalı hayvancılık politikasını terk edip, ülkenin kendi hayvan varlığını artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Et ve Süt Kurumu üzerinden yapılan besilik hayvan ithalatının nedenini de açıklayan Çelik, şunları kaydetti:

"Geçiş sürecindeyiz. Bu geçiş döneminde aynı zamanda damızlık çiftliklerindeki ihtiyacı da karşılamak amacıyla ister istemez hayvan ithalatı söz konusu. Bu noktada vatandaşlarımızın bayram sonrası için de hiçbir endişesi olmasın. Çünkü şu anda yalnız kasaplık kesim için 100 bin hayvan ya limanlara ulaşmış, ya yolda ya da bağlantısı yapılmış durumda. Ayrıca yoğun bir şekilde besilik talepleri var. Onunla ilgili de bağlantılarımız yapılmış durumda. Birinci etapta hemen 100 bin hayvan şu anda limanlara gelmeye başladı. Bunlar besi çiftliklerine dağıtılacak. Hayvancılık politikamızda köklü bir değişikliğe doğru gideceğiz ama mevcut yürüyen sistem içerisinde hiçbir aksaklığa fırsat vermemek için atılması gereken ne adım varsa onları atıyoruz. Hem bayram öncesi hem de bayram için tüm hazırlıklarımız fazlasıyla tamam. Bayramdan sonrası için de et fiyatlarını artırmaya dönük herhangi bir spekülatif hareket, alan bulamayacaktır."

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 5 yıl Önce

Peki neden çiğ süt fiyatı beş kuruş olmuş onu açıklasın bakan önceden 9 kuruştan para alıyorduk süt fiyatları düzgün yatmiyor

hayvancılıkla maliyet
hayvancılıkla maliyet - 5 yıl Önce

Dün esk tarafından aradılar ve ithal besi hayvanları için baskül fiyatları 4.10 dolar pul parası 40 nakliye vesaire 100 de 5 işletmede olum firesi gelir size 20 - 22lira 22×220 baskül gelin de işletmeyi ayakta tutun kendi ülkemin hayvanının alırım daha iyi

banner151

banner251