Hayvancılıkta akıllı küpe dönemi başlıyor

Turkcell tamamen yerli ve milli teknoloji ile akıllı küpe üretti. Bu sayede hayvanların bulundukları konum ve canlı olup olmadıkları bilgisi anlık takip edilebilecek. Ayrıca, hayvanların doğru tohumlama zamanları bildirilerek süt veriminin artmasına olanak sağlanacak.

banner255
Hayvancılıkta akıllı küpe dönemi başlıyor
banner200

Turkcell'in Tarım ve Orman Bakanlığı ile yürüttüğü proje kapsamında hayvanların bulundukları konum ve canlı olup olmadıkları bilgisi anlık olarak takip edilebilecek ve hayvanların doğru tohumlama zamanları bildirilerek süt veriminin artması sağlanacak. Dijital sağlık karnesi olarak da kullanılan bu çözümde, yetiştiriciler hayvanların tüm sağlık bilgilerini dijital ortamdan öğrenerek veterinerler ile kolayca haberleşebilecek.

Turkcell, Türkiye'deki 17 milyon hayvana takılmak üzere NB-loT (Dar Bant-Nesnelerin İnterneti) akıllı küpe kullanımını hedefliyor.  Akılı küpeler hastalığın önlenmesi, erken tespiti ve hızlı tedavisi ile salgına dönüşmesinin engellenmesi gibi çözümler de sunuyor.  


 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 11:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Küpe
Küpe - 2 yıl Önce

Şimdide Turkcel kalkindirilacak anlaşılan

Küpeye Takılmak
Küpeye Takılmak - 2 yıl Önce

Küpeyle hayvancılıkta verimliliğin artacağını savunan kim varsa; ya bu işten hiç anlamıyor yada küpeden vurgun peşinde. Başka bir sebep yoktur. Bundan elli yıl önce dünyada bir tane bile küpe yokken hayvancılıkta verimlilik yok muydu diye de soran yok mu?

VetHek
VetHek - 2 yıl Önce

Boş işler. Bakan sarıkızın ateşini görecekmiş. Görünce ne olacak. Bunlar çiftlik bazlı küpelerdir. Sürü yönetimi ile entegre. Ateş adım geviş getirme Vs. Verileri analiz edip sana bir öneri sunar. Bunu ulusal düzeye yayarsan küpelerin tanesi en az 50 lira. 50x 15.000.000=? Ben hesaplayamadım

Veteriner Hekim
Veteriner Hekim - 2 yıl Önce

Mutlaka yerli teknoloji ve üretimle, düşürülmüş bir maliyetle, mümkünse fonlarla ücretsiz uygulanması gereken bir projedir. Hayvan ıslahı, verim, bulaşıcı hastalıklar, destek, kredi, sosyal yardım, usulsüzlük gibi hayvancılık alanında karşılaştığımız bir çok konuda iyileştirmeler yapılabilmesi için referans veriler oluşturacak bir uygulamadır. Üstelik "nesnelerin interneti" kapsamında ön kabul görebilecek, tüm dünyaya pazarlanabilir bir teknolojidir. Kilitli boyunluk ile uygulanması (veya gelecekte mümkün olabilirse subkutan olarak) küpelerde görülen düşmeden dolayı hayvanın takipsiz kalması durumuna son verebilir. Çözülmesi gereken bazı sorunlar var ama genel manada bu projeye karşı çıkmak Ülkemizin hayrına olmayacaktır.

Küpeci
Küpeci - 2 yıl Önce

Türkiye'de hayvancılıkta verimliliğin artması için önce yetiştiriciye ihtiyaç var küpe olsa ne olmasa ne. önce yetiştirici bulalım

Anlayamadım
Anlayamadım - 2 yıl Önce

Bakan beye yanlış bilgi veriliyor galiba Yıllarca küpelere barkot yazıldı ama ne yazıkki hiç batkot okuyucu sistem kurulmadığı için okunmadı Ama maliyeti azdı son 3.4 yıldır elektronik küpeye geçildi acaba okuyucu sistem çalışoyormu takıp eden varmı Ama bu biraz pahalı gelelim akılı küpeye acaba siz milletin akılı ile dalgamı geçiyorsunuz siz sarıkızın ateşinden vazgeçin sarı anaların durumuna bir el atın Daha önce gelenler ya et sıkıntısı yaratıldı yada canlı hayvan ithalatı fakat kimse bu kadar milletın akılı ile oynamadı YANDAŞA YETER NE OLUR HALKA DÖNELİM bu kadarda olmaz şova gerek yok kalan üreticimize sahip çıkalım

Vet. Hekim
Vet. Hekim - 2 yıl Önce

Akıllı küpeler deri altı implant şeklinde uygulanabilse dogumdan ölüm/kesime kadar hayvanda tek çip olarak kalsa bununla birlikte her işletmenin de bir çip i olsa işletmeye giren çıkan hayvanlar izlenebilirse ülkemizin güncel hayvan sayısını an be an izleyebiliriz düşünce çok mantıklı. Böyle olunca hayvanların takibinden öte Veteriner Hekim olarak hayvan hastalık ve mücadelesinde daha etkin olabiliriz

misafir
misafir - 2 yıl Önce

Dışarıdan baktığımda uygulama pratiği bulamayacak bu işin Turkcelle nasıl peşkeş çekildiğini görüyorum. Anlaşılan o ki Turkcell’i kurtarma operasyonu. Anlaşılan Turkcell zor durumda. Hoş olmayan tarafı ise Sayın bakanımızın daha önce Turkcell yönetim kurulunda babasının hatırına bulunmuş olması. Demek ki karşılıklı hatırlar devam ediyor. Asıl önemli olan ise bu işin teknik olarak neden uygulanamaz olması.
Öncelikle GPS-GSM temelli sistemler ve bunların hayvanlarda uygulanabilirliği yeni bir teknoloji değil. Bu tip hazır modülleri 3-4 dolara Çin’den temin edebilirsiniz. Üretilen bu küpeleri almak yetmiyor, bu küpeler, data hattı ve alt yapı için Turkcelle ne kadar milyon dolarlar ödeneceği henüz meçhul. Bu sistemi üretmeye çalışanlar nasıl bir dünyada yaşıyorlar bilemiyorum ama anlaşılan o ki, bu iş işte kimliklendirme konularına vakıf bir veteriner hekim veya akademisyen veteriner hekim görevlendirmemişler. Şahsen bu konulara vakıf birkaç kişi var o kadar. Gerisi boş laf.
Kural olarak bir hayvanın dışına kimliklendirme amaçlı ne takarsanız takın insan müdahalesine açıktır. Bu tüm dünyada bir kuraldır. İkincisi suni tohumlama zamanı, online hastalık kontrolü vb. Bunlar sadece fantezi. Hayvanların kızgınlıklarını online tespit edeceklermiş. Bu adamların henüz östrüs tespiti konusunda hiçbir bilgisi yok anlaşılan. Hele hele kulağa takılacak bir sistemle bunu yapacaklarmış. Demek ki bilmediğimiz çağın ötesinde yeni bir sistem geliştirmişler :D Hayal dünyasından çıkın beyler. Bunların birim maliyeti 15-20 doların üstünde olacaktır. Üstüne kurulacak alt yapı, yazılımlar vb. için milyonlarca dolar birilerine verilecek. Maliyet kaç yüz milyon dolar çıkıyor birde onu söyleseler……..Peşkeş çekilmiş hayal dünyası……Bizden çıkacak bu para. Bizim cebimizden.


banner151

banner251