Hayvan ithalatında özel sektöre yetki verilmeyecek!

Besilik ve kasaplık hayvan ithalatını bu yıl da sadece Et ve Süt Kurumu yapacak. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgilere göre, Bakanlık ithalat yetkisinin Et ve Süt Kurumu'nun dışında özel sektöre de verilmesine sıcak bakmıyor.

banner247
Hayvan ithalatında özel sektöre yetki verilmeyecek!
banner200
banner217

ÖZEL HABER

Besilik hayvan ithalatında özel sektöre uygulanan gümrük vergisi oranının yüzde 60'dan yüzde 10'a düşürülmesi, sektörde ithalat yetkisinin özel sektöre de verileceği yönünde bir beklenti oluşturmuştu.

Ancak Bakanlığın özel sektöre yetki verilmesine sıcak bakmadığı öğrenildi.

Bakanlığın, özel sektöre ithalat yetkisinin verilmesi durumunda piyasada dalgalanmalar yaşanacağı bunun da fiyatlara olumsuz yansıyacağı yönünde bir kaygıdan dolayı ithalat yetkisinin özel sektöre verilmesine sıcak bakmadığı ifade ediliyor.

Gümrük vergi oranının yüzde 60'dan yüzde 10'a düşürülmesine rağmen, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Et ve Süt Kurumu'nun dışındaki ithalatlara kontrol belgesi vermeyecek.

Diğer yandan Et ve Süt Kurumu'na 500 bin besilik ve kasaplık hayvan ithalat yetkisi verilse de 2017 için bu rakamın yeterli olmadığı, yılın ikinci yarısından sonra yaklaşık 200 bin daha artı bir kontenjan verileceği belirliyor.

Ek kontenjanla birlikte Türkiye'nin, 2017 yılında yurt dışından 700 bin civarında besilik ve kasaplık hayvan ithal etmesi bekleniyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
İthalatı devlet yapmamalı
İthalatı devlet yapmamalı - 3 yıl Önce

İthal hayvanda daha önce %15 fon vardı ama et süt kurumundan daha ucuz satılıyordu
Devletimiz gümrük verğisinden vazğeçti ama fiyatlar eskisinden daha pahalı oldu.
Bence Devletimiz vergisini alsın ithalatı yapacak şirketlere belirli bir yatırım ve alt yapı zorunluluğu versin ve millete izin versin

- 3 yıl Önce

Arkadaşlar getirtmeyin hayvanlarda hastalık var sağlık kontrolü yapılmadan çıkartılıyor mallar yurt dışından şimdiye kadar gelen hayvanlarda ciddi sorunlar var ölümler aldı başını gidiyor zararı karşılayanda yok

İthal besi hayvanları
İthal besi hayvanları - 3 yıl Önce

Sayın cumhurbaşkanım .başbakanım . Ve bakanım ben Kırşehir'de besi çiftliği işletiyorum Zirrat Bankası Kırşehir Boztepe şubesine yaklaşık 1 buçuk milyonluk hipotek verdim ve karlşılığında aldığım para 634 milyar yaklaşık 230 malım var içerde yem Kıredsi çekmek istiyorum zorluk çıkarıyorlar ben kendimi bu işe adadım tüm varlığımızı verdik bizi mağdur duruma düşürdüler biz ailem olarak 15 Temmuz'da herşeyimizi siper ettik sayın cumhurbaşkanım rabbim devletimize milletimize zeval vermesin saygılar

banner248
banner151