Halep keçisi üretimi başladı

Hatay'ın Altınöz ilçesinde, Devlet Destekli Hayvan Kredisi ile yola çıkan Engin Can Şahutoğlu, hayvan üreticilerine bu alanda üretime başlamalarını önerdi.

Halep keçisi üretimi başladı
banner200

Etinden ve sütünden yararlanılan, verimi yüksek Halep keçisinin üretimi Hatay'da başladı. Bir yıl önce kurulan çiftliğin Hatay'da küçükbaş hayvan üretiminin azaldığı bir zamana denk gelmesi bölge sakinlerini ayrıca sevindirdi. Altınöz ilçesinde, Devlet Destekli Hayvan Kredisi ile yola çıkan Engin Can Şahutoğlu, hayvan üreticilerine bu alanda üretime başlamalarını önerdi. Bir yandan elektrik ve elektronik mühendisliği eğitimine devam eden Şahutoğlu ile çiftlikte keçi üretimini konuştuk.

DESTEKTEN YARARLANDI

“Hayalimde bu tür bir iş vardı. Devlet desteğiyle Hatay'da modern bir çiftlik kurmayı başardım.

“Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)'nun et, süt ve diğer ürünler için yaptığı çağrı dönemleri vardır. Biz keçi sütü üretimini seçtik. Altınözü ilçesi bodur bitki örtüsüyle keçi üretimine uygun. Altınözü Belediyesi, Kaymakamı ve İlçe Tarım Müdürlüğü çok yardımcı oldular. Bölgemiz hayvancılık organize sanayi bölgesidir. Yem fabrikaları, mandıra projeleri devam ediyor."

9 AY BOYUNCA SÜT ALIYORUZ

“Hayvancılık için mera şart. Yöresel bitkiler bizim ürettiğimiz tat, yağ olarak sütümüze yansıyor. Pazarlama sorunumuz yok gibi, şu an süt olarak üretimi yapıp, satıyoruz. Önümüzdeki aylarda tuzlu yoğurt yapmaya devam edeceğiz.

“Keçi eti Hatay'da rağbet görüyor, altı ay besledikten sonra oğlakları satmayı düşünüyoruz. Ticaret yapan arkadaşlara satacağız, onlar da iki ay besledikten sonra satışa sunacaklardır.

Yeni dönemde keçilerimizden üç litre süt almayı planlıyoruz. Günlük olarak toplam 750 litre kapesitemiz var. Tanklarımız, otomatik süt sağım sistemimiz, her şey bu duruma göre ayarlandı. İnşallah daha fazla alırız. Normal olarak 270 gün laktasyon süresi var. Halep keçileri yine 280 gün laktasyona kadar çıkabiliyor. Yani Halep keçisinden 9 ay boyunca süt sağabiliyoruz, Halep keçisinin artısı. Halep keçisi Kilis keçisi ile melezlenmiş, süt ırkı ortaya çıkmış... Otuz keçi doğum yaptı, ikizler, üçüzler var. 200-300 litre süt alıyoruz."

KÖYE DÖNÜŞ İÇİN...

“Keçi yoğurdunu ve peynirini yöresel bir ürün olarak markalaştırmak istiyoruz, bir çalışmamız var. TKDK da destek veriyor. Yeni çiftliklerin açılması piyasanın genişlemesi ve üretimin artması, pazarın daha kolaylaşması demek. Tarım Bakanlığı'nın köye dönüş projesini olumlu buluyorum. Esas mesele meraların iyi değerlendirilmesi, betonlaşma yerine tarım ve hayvancılık için kullanılması. Köye dönüş projesinde vatandaş 300-500 hayvanı aldı diyelim. Nasıl besleyecek? Nerede besleyecek? Alt yapısının tamamlaması gerekir. Baştan savma olursa, o 300 baş hayvan, alanın başına bela olabilir. Proje TKDK ile ortak yapılırsa bina, tarım ekipmanı veriyor, tarım il müdürlüğü hayvanı veriyor, komple bir proje olursa yararlı olur."

TARIMDANHABER


YORUM EKLE
YORUMLAR
Kamber Topuz
Kamber Topuz - 2 yıl Önce

Ben de yapmak istiyorum devlet destekli köye dönüş yapacakim

banner151

banner251