Eşme koyunu yaygınlaşırsa et açığı azalır!

Eşme Tarım ve Oman İlçe Müdürü Ertan Keleş, ilçelerinde sürdürülen koyun ıslah çalışmaları kapsamında pırıt ve kıvırcık ırklarının ikili melezlenmesi sonucu elde edilen, uzun boyu, dayanıklı fiziki yapısıyla dikkati çeken, kaliteli ve yüksek et verimine ulaşan Eşme koyununun, yaygınlaşması halinde ülkede et açığının azalacağını kaydetti.

Eşme koyunu yaygınlaşırsa et açığı azalır!
banner200

Uşak'ın Eşme ilçesinde 2007 yılında TÜBİTAK projesi olarak başlayan, 2011 yılından itibaren Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen "Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi" kapsamında sürdürülen koyun ıslah çalışmalarında pırıt ve kıvırcık ırklarının ikili melezlenmesi sonucu elde edilen etlik koyun Eşme koyunu olarak 2015 Aralık ayında tescillendi.

Fiziki özellikleri, dayanıklılığı, kaliteli ve yüksek et verimine sahip Eşme koyunu, yağ oranının düşüklüğü ve mozaik desen diye adlandırılan yağlanma yapısı ile daha az yemle daha kısa zamanda kesime hazır hale geliyor.

Eşme Tarım ve Oman İlçe Müdürü Ertan Keleş, Eşme koyununun uzun burun ve ince dudak yapısına sahip olduğunu belirterek "bu özelliği ile Eşme koyunu ot yüksekliği daha az engebeli ve taşlı meralarda otlayabilir" dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251