Damızlık ithalatı durduruldu!

Tarım ve Orman Bakanlığı, özel sektör tarafından yapılan damızlık ithalatını geçici süreliğine durdurdu. İthalatın durdurulmasında içerideki damızlık fiyatlarının düşmesi etkili oldu.

Damızlık ithalatı durduruldu!
banner200

Kurlarda yaşanan dalgalanma damızlık üreticilerini de olumsuz etkiledi. Talep düşmesinden dolayı damızlık fiyatları düşerken, üreticinin mağduriyetini gündeme getirdi. Tarım ve Orman Bakanlığı, yetiştiricinin mağduriyetinin önüne geçmek için damızlık ithalatını geçici süreliğine durdurma kararı aldı. Fiyatlar dengelenesiye kadar damızlık ithalatına izin verilmeyeceği kaydediliyor. Bu süreçte müşteri bulunması durumunda damızlık ihracatına da izin verileceği belirtiliyor. Damızlıkta atılan bu adım yetiştiriciler için olumlu karşılanırken, benzer bir adımın karkas ve lop et ithalatında atılmaması eleştiri konusu oldu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yalancılar
Yalancılar - 3 yıl Önce

Öncelikle bu dövizle kimse dışardan hayvan getiremez zaten. Sizde bunu bildiğiniz için aklınız sıra damızlık ithalatını durdurduk diye çiftçiye yaranmaya çalışıp siyaset yapıyorsunuz. Aç bakalım damızlık ithalatını bu fiyatlardan kim hayvan getirecek :) Birde müşteri bulursak ihracat yapacakmışız buna izin veriyorlarmış :D Hangi akıllı bizden hayvan alır ? Bizim hayvanımız bize yetmiyor ki dışardan getirtiyoruz. Herhangi bir genetik-ıslah çalışması da yürütülmüyor, bütün hastalıklar zaten bizde.

- 3 yıl Önce

Artema.

banner251