Büyükbaş hayvanlarda sıcaklık stresine karşı ne yapmalı?

Yetiştiricilere yaz mevsiminde büyükbaş hayvanlarda sıcak havanın etkisiyle oluşan sıcaklık stresine karşı alınabilecek önlemler hakkında bilgi verildi.

Büyükbaş hayvanlarda sıcaklık stresine karşı ne yapmalı?
banner200

Ülkemizin ilk özel yem kuruluşu olarak Denizli'de kurulan Abalıoğlu Tarımsal Üretim tarafından İzmir'de "İneklerde Sıcaklık Stresine Karşı Önlemler" semineri düzenlendi. Yaklaşık 200 yetiştiricinin katıldığı ve İzmir'in Kiraz ilçesinde Zooteknist Caner Kayhan ve Kağan Balyemez'in sunumuyla gerçekleşen seminerde yaz mevsiminde büyükbaş hayvanlarda sıcak havanın etkisiyle oluşan sıcaklık stresine karşı alınabilecek önlemler konusunda yetiştiricilere bilgi verildi.

Seminerde sıcaklık stresinin özellikle yüksek verim kapasitesine sahip süt ineklerinde besin madde alımında azalmaya yol açtığı belirtilirken, süt ve döl verimini olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekildi. Yaz aylarında süt performansının düşmemesi için dengeli beslenmeye ve hayvanlarda yeterli su tüksetimine özen gösterilmesi gerektiği ve barınaklarda ortam ısısının ve nemin kontrol altında tutulmasının yararlı olacağı belirtildi. 
 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2019, 16:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çoban Rıza
Çoban Rıza - 2 yıl Önce

MaşAllah ne tedbirler sıralanmış böyle. Allah Abalıoğlundan razı olsun. Biz de bu sıcaklarda ne yapacağımızı düşünüyorduk. Malesef memleketimizde sıcaklık stresini mumla aratan yemci ve yem fiyatları stresi var. Bu konuda da ''değerli'' tavsiyeleri bekliyoruz.

İsgender kasımov
İsgender kasımov - 2 yıl Önce

İneklerde sıcaklık 39 un üstünde olduğunde ne yapmamız gerekir?

banner151

banner251