Besicilikte yerli üretim desteksiz kaldı!

Besicinin yerli üretimi destek kapsamından çıkarıldı. Türkiye hayvancılıkta büyük bir çelişki yaşıyor. Bir taraftan yerli üretim teşvik edilerek Türkiye'nin hayvancılıkta ithalata bağımlılıktan kurtarılacağı belirtilirken, bir taraftan da yerli üretimi baltalayacak politikalar hayata geçiriliyor.

banner255
Besicilikte yerli üretim desteksiz kaldı!
banner200

HAYVANCILIKTA BÜYÜK BİR ÇELİŞKİ YAŞANIYOR!

Besicinin yerli üretimi destek kapsamından çıkarıldı. Türkiye hayvancılıkta büyük bir çelişki yaşıyor. Bir taraftan yerli üretim teşvik edilerek Türkiye'nin hayvancılıkta ithalata bağımlılıktan kurtarılacağı belirtilirken, bir taraftan da yerli üretimi baltalayacak politikalar hayata geçiriliyor.

BESİCİLİKTE İTHALAT ÖZENDİRİLECEK!

Kırmızı ette yaşanan sorunu çözmek için her yıl 500 bin civarında besilik sığır ithal etmek zorunda kalan hükümet, besilik sığırda yerli üretimi teşvik eden tek bir kalemi de destek kapsamından çıkardı.

6 YILDIR UYGULANAN DESTEKTEN VAZGEÇİLDİ!

Yerli üretimi teşvik etmek, hayvan kesimlerini kayıt altına almak ve kesimde hijyeni özendirmek için 6 yıldır uygulanan besilik sığır desteği, 2017 desteklerinden çıkarıldı. Besilik sığırla ilgili başka bir destek yoktu. Bu desteğin de kaldırılmasıyla besicilik destek dışı kaldı.

BESİCİLER DESTEĞİN ARTMASINI BEKLİYORDU!

Besiciler, 200 TL/baş olan desteğin, bu yıl en az 350 TL/baş olmasını istiyorlardı. Ancak bırakın desteğin artırılmasını tamamen kaldırılması üreticide büyük bir şok etkisi yaptı.

İTHAL HAYVANA DEĞİL YERLİ HAYVANA VERİLİYORDU!

Bilindiği üzere besilik sığır desteği, yerli hayvana veriliyordu. İthal edilen besilik sığırlara verilmiyordu. Yurtiçinde doğan ve yetiştirilen hayvanlara verildiği için de besilik sığırda yerli üretim bizzat devlet tarafından teşvik ediliyordu. Türkiye'nin kırmızı ette ciddi bir sorun yaşadığı ve bu sorunu ithal besilik sığırla çözmeye çalıştığı bir dönemde bu destekten vazgeçilmesi büyük bir çelişki olarak görülüyor.

ERKEN KESİMİN ÖNÜNE GEÇİLİYORDU!

Besilik sığır desteği 200 kg üstü karkasa verildiğinden üreticinin erken kesime gitmesi önleniyordu. Diğer yandan yurtiçinde erkek yavruların besiye alınarak değerlendirilmesi de teşvik ediliyordu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 14:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarım kaldımıki
Tarım kaldımıki - 4 yıl Önce

Ülkede ne tarım nede hayvancılık kaldı ital oldu herşey milli tarım projesi göstermelik seçim içinmiş belli oldu yazık bu ülkeye

Besici
Besici - 4 yıl Önce

Türkiyede tarım bitirilmeye çalışılıyor .hayvancIlık karma karışık durumda. Ete bir lira zam gelince ortalık karışıyor. Yem den bahseden yok,10 lira zam geldi bir yılda.süt üç yıldır aynı para.ete üreticide bir lira zam gelirken Kasap ve marketlerde beş lira geliyor.buna çare aranmıyor besicinin üç kuruş desteği kaldırılıyor.

- 4 yıl Önce

Zor iş değil,internette her senenin tarım/hayvancilik destekleri duruyo.Girip bakan acaba destekler artmiş mi,yoksa çiftçinin elinden 3 kuruşunu da almişlar mi anlar.Bakarkörler hariç.

milli tarim bu muymuş???!
milli tarim bu muymuş???! - 4 yıl Önce

İtal bakan
İtal bakan - 4 yıl Önce

Bence bakan efendi yerli üretimi deyil cifciyi bitir olsun bitsin ondansonra ülke ekonomisini o ithalat yaplanlar kurtarir

Yerli kara. Boz ırk
Yerli kara. Boz ırk - 4 yıl Önce

Ot ve Samanla beslenen yerli ırklarıın desteklenmesini. Engellenmemesinin saglanöası eizemdir Sn Bakanımızın dezteklemenin kaldırılmaması için geregini yapacagına inaniyorum

Vatandaş
Vatandaş - 4 yıl Önce

Vatandaşın oyunu ayıp yandaş yoldaşı zengin edip rant saglıyana kadar milli tarım destek gibi vaat projeler açıklayıp alacagını alıp sonra yüzüne bakmayan bir ülkede yaşıyoruz TMO niye açıklama Yapmıyor ESK neden.ete çare bulamıyor çünki bunları yok etme planına var

Ne gerek
Ne gerek - 4 yıl Önce

Ne gerek ki desteğe nasılsa herşey ital müslüman olmayan ülkeler leşler gönderiyor buna dur diyende yok bakan bırak git hayvan sıkıntı yok dedin 22 milyon küpeli hayvan dedin yarın çıkışta sende kandırıldım dersin bu ülke alıştı bu söze nasılsa


banner151

banner251