Bakanlıktan Julia Ak isimli gemiyle ilgili açıklama!

Tarım ve Orman Bakanlığı, Brezilya'dan gelen Julia Ak isimli gemiyle ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, söz konusu gemiyle İzmir Limanı'na getirilen besilik hayvanların, İskenderun Limanı'na yanaşmadan önce Sağlık Bakanlığı ve ilgili Bakanlık uzmanlarınca gerekli tetkiklerinin yapıldığı, salgın ve bulaşıcı hastalık taşımadıklarının tespit edildiği belirtildi.

Bakanlıktan Julia Ak isimli gemiyle ilgili açıklama!
banner200

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Brezilya'dan Julia AK isimli gemi ile İzmir Limanı'na getirilen besilik hayvanlara ait Veteriner Sağlık Sertifikasında; “Hayvanlarda yapılan testlerin istenilen zaman periyodu içinde yapılmadığı” tespit edilmiş ve ülkeye giriş izni verilmemiştir.

Brezilya veteriner otoritesi, hayvanlarda hastalık testlerinin istenilen zaman periyodunda yapılmadığını kabul etmekle birlikte, hayvanların izolasyon süresi içerisinde gerekli test ve analizlerin yapıldığını, yüklemenin gecikmesi ile zaman periyodunun aşıldığını, gemiye yükleninceye kadar geçen sürede izolasyon şartlarının muhafaza edildiğini belirtmiştir.

Ayrıca; ülkemizin üyesi olduğu Dünya Hayvan Sağlığı (OIE) örgütü de 'hayvan refahının' dikkate alınıp, hayvanların uygun izole alanlara alınmasını talep etmiştir.

Brezilya veteriner otoritesinin bilgilendirmesi ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütünün (OIE) tavsiyeleri de dikkate alınarak;

“Bakanlığımızca 'Halk ve Hayvan Sağlığını' tehdit etmeyecek bir şekilde hayvanların izolasyon altına alınması, test ve analizlerin yapılması yönünde karar alınmıştır.”

Hayvan sahiplerinin İzmir ve civarında izolasyona uygun alan bulamamaları nedeniyle talepleri üzerine Julia AK isimli gemi, İskenderun limanına yönlendirilmiştir.

Söz konusunu gemi, İskenderun Limanına yanaşmadan önce Sağlık Bakanlığı ve Bakanlığımız uzmanlarınca, “Halk ve Hayvan Sağlığı” yönünden gerekli tetkikler yapılmış, salgın ve bulaşıcı hastalık taşımadıkları, klinik olarak sağlıklı oldukları tespit edilmiştir.

Bakanlığımızın öncelikli görevi “halk ve hayvan sağlığını korumaya yönelik” her türlü tedbiri almaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Üretmezsek daha çok gemi
Üretmezsek daha çok gemi - 3 yıl Önce

Üretmezsek limanları uza daha çok gemi yanaşır. Gerçi kimle üretecek İlahiyatçı esnaf polis sosyolog tarımı yönetiyor. Yazık tarımın haline. Temizlenmeli bakanlık. Herkes mesleğiyle ilgili bakanlığa gitmeli

Üretim
Üretim - 3 yıl Önce

Sayın cumhurbaşkanımız üretmek üretmek diyor üretici bu şartlarda nasıl üretim yapar onu anlamadım girdi maliyetleri yüzde yüz lerde arttı üreticinin ürettiği bütün ürünlerimiz bırakın artmaya bu ithalattan dolayı resmen ayaklar altına alındı sayın cumhurbaşkanımız üretmek derken biz neyi ve nasıl üretim yapacağız bu şartlarda lütfen bize söyleyin, hala bu ülkeyi gemiler dolusu binlerce hastalıklı hayvan geliyor bu ülkede yaşanan ekonomik kriz en fazla bu ülkenin alın teri ile geçinmek için çaba sarf eden üreticisine darbe vururken hiç bir şey yokmuş gibi davranan bu ülkeyi yönetenlenleri hayretle bakıyoruz

- 3 yıl Önce

Yazıda "salgın ve bulaşıcı hastalık taşımadıkları, klinik olarak sağlıklı oldukları tespit edilmiştir."
BEN ANLIYAMADIM AKUTU TESBİT ETTİN DİĞELİM, PEKİ SUBKLİNİK VE KRONİK OLABİLECEK HAYVANLARI LABARATUAR TESTİ YAPMADAN NASIL TESBİT ETTİLER.
(KLİNİK OLARAK SAĞLIKLI OLDUĞU TESBİT EDİLDİ DEMEK; HARİCEN, SADECE DIŞ BAKIYLA SAĞLIKLI OLDUĞU DEMEK YANİ; BU HAYVANLAR SAĞLIKLI DEMEK DEĞİL. HANİ LABARATUAR TESTLERİ İLE SUBKİLİNİK VE KRONİK FORMLARI TESBİTİ.) BİZİM ÜLKEMİZ BREZİLYADAN DAHAMI değersiz.

- 3 yıl Önce

Ne ile üretecek bu çiftçi tarım kredi kooperatifi faizleri yüzde 42bankalar faizleri 50biluyor girdiler yüzde ucyuz arttı ürünü ofis bedava aldılar bir bardak çay en ucuz bin TL Bir kg buğday sekuzyuz TL varmı böyle bir dünya çiftçiyi bir güzel hallettiler biz ekemiyoruz katarlilar gelsede ekseler

İnandık Tamam
İnandık Tamam - 3 yıl Önce

Şu açıklamaya inanıyor musunuz siz ? Milleti kandırmak kolay satır satır yaz öyleydi de böyleydi de hadi ordan hiç şeffaflık yok.

- 3 yıl Önce

yine hayvan ithalatında bir vaka ve yine bakanlıktan alışıldık bir "klişe" savunma örneği.

İkna edici değil
İkna edici değil - 3 yıl Önce

Bu yıl içinde benzer bir skandal haber daha vardı. Polonya'dan Türkiye'ye sığır etlerinin yapılması bakanlıkta zorunlu tutulan deli dana hastalığı testleri yapılmadan yapılmış gibi gosterildigine dair haberler duymuştuk. Bakanlık Polonya test yapıyor sonra bizde burada bir daha test yapıyoruz diye açıklama yapmıştı. Şimdi bir hayvana deli dana testi sadece beynin sadece bir bölgesinden doku incelemesi yapilarak yapılmaktadır. Polonya kafatasindan bu dokuyu alınmak zorundadır ve alindi diyelim. o zaman nasıl bir daha bu bölge dokusunu test ettiğini söylenebilir, ayrica kesilen sığırların kafası beyni Türkiye'ye gelmiyor sadece karkas gövdesi geliyor. Evet bakanlığın görevi halk ve hayvan sağlığını korumak, bu haberler ne oluyor peki

banner251