" />

Bakan Zeybekci: Spekülatörlere alanı daralttık!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, et ithalatında gümrük vergisinin düşürülmesi sonrası fiyat düşüşlerinin Temmuz'dan itibaren görüleceğini söyledi. Zeybekci, “Yeni uygulama ile içerideki fiyatları koruyarak üstteki tavanı 1050 liraya indirdik. Spekülatörün oynayacağı alanı daralttık" açıklamasını yaptı.

Bakan Zeybekci: Spekülatörlere alanı daralttık!
banner200
banner217

Resmi Gazete'de yayımlanan 'Tarım İthalatı Kararnamesi' ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Bakan Zeybekci, “Canlı hayvan, Karkas et ve hububat' ürünlerinin gümrük vergisi oranlarında yapılan indirim ile ilgili "Bakanlık olarak, özel sektöre ithalat izini vermemiz söz konusu değil. Zaten izine tabi değil. Bazı tarım ürünlerinde et, tavuk gibi bazı ürünlerinde Gıda ve Tarım Bakanlığımızca özel izine tabi. Bazı hassasiyetlerimiz var" diye konuştu.

SPEKÜLATÖRLERE ALANI DARALTTIK!

"Fiyat oynaklığında dünyada ikinciyiz. Yeni uygulama ile içerideki fiyatları koruyarak üstteki tavanı 1050 liraya indirdik. Spekülatörün oynayacağı alanı daralttık" diyen Zeybekci, “Gıda komitemiz var. Sarı alarm noktasına gelen ürünler var, et de bunlardan biri. Et fiyatlarındaki artış üreticiye gidiyor mu, hayır. Etin enflasyon sepetindeki payı yüzde 1,9. Bizim hemen arkamızda Yunanistan ve Portekiz geliyor. Portekiz yüzde 1,09. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Fiyattaki en ufak bir oynama da enflasyona yol açıyor. Biz bu tedbirleri aldık da hemen etkileşim oldu mu hayır. Şu andaki uygulamayı zamanlama olarak da uygun görüyorum" şeklinde konuştu.

SPEKÜLATÖRLERE KARŞI DEVREYE GİRECEK

Et ithalatında gümrük vergisinin düşürülmesi sonrası fiyat düşüşlerinin Temmuz'dan itibaren görüleceğini söyleyen Zeybekci, “Buğday şu anda yurt içinde 990 TL, ithalat yapılacak olursa 1100 TL. Spekülatör girip de fiyatı yukarı çekmeye başladığı anda otomatik olarak devreye girecek bir sistem bu. Belki ithalat ihtiyacı hiç duyulmayacak. Belki bunlar kullanılmadan duracak" ifadelerini kullandı.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Gercekten daralttınız .

- 4 yıl Önce

Bu gün bir litre suyun bir buçuk TL oldugu bir litre sütün ise sekiz kuruş olduğu bir ülkede eğer hala sipekilotor dersek yazık olur bir şeyin bir kere maliyetine bakmak lazim

Neyi daralttınız
Neyi daralttınız - 4 yıl Önce

Erik benden çıkıyor 1 lira 1.25 lira İstanbul'da 10 lira 15 lira sen neyin kafasını yaşıyorsun çalışmadan masraf etmeden adamlar benden on kat fazlasını kazanıyorlarsa yapmam ben o işi sebze meyve hallerine fiyat istiyoruz sanayiciye bırakılmasın çiftçi istiyoruz bunu yapabiliyorsanız ne ala ne memleket yalanla olmaz bu iş İstihdam adı altında her yer ev oldu müteahhitler zengin oldu adamlara git sor ev alcam diye burnundan kıl aldırmıyor halciler desen ona keza her yıl bir tır alıyorlar ohh mis yapmıyorum kardeşim yaptıramazsınız bu şekilde birşeyi bana

banner151

banner251