Bakan Çelik: İthal hayvanların ölüp sebebi yüklenici firma!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Romanya'dan ithal edilen besi hayvanlarının bir kısmının telef olmasına ilişkin açıklamada bulundu.

Bakan Çelik: İthal hayvanların ölüp sebebi yüklenici firma!
banner200

Romanya'dan ithal edilen hayvanların telef olmasını yüklenici firmaya bağlayan Bakan Çelik, “Bir parti malın açık gemi ve soğuk hava şartlarında seyahati söz konusu olmuş. Bu çerçevede akciğerlerinde meydana gelen iltihap neticesinde bazı hayvanlar telef oldu. Bunların sayısı 500-600 arasında. Bu konuda yüklenici firma kimler ise onlar, bu vatandaşların zararlarının tazminiyle ilgili görüşmeleri yaptılar, herhangi bir kayıpları olmayacak. Kendilerine yeniden hayvanlar teslim edilecek" açıklamasını yaptı.

Bakan Çelik, Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Velid Abdülkerim El Hireyci'yi makamında kabul etti.

Çelik, burada yaptığı konuşmada, El Hireyci'nin ülkesinde tarım alanında birçok alanda çalıştığını ve Tarım Bakanlığı görevinde bulunduğunu belirterek, bu deneyimin iki ülke arasındaki tarımsal ilişkilerin gelişmesi açısından önemli olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 5 milyar dolara ulaştığına işaret eden Çelik, bunun yüzde 10'unu tarımsal ürünlerin oluşturduğunu dile getirdi.

Çelik, tarım alanındaki bu ticaretin potansiyel göz önüne alındığında yeterli olmadığını ifade ederek, iki ülke ticaretinin El Hireyci'nin katkılarıyla daha üst seviyeye çıkacağına inandığını belirtti.

Türkiye olarak, çeşitli ülkelerle tarım iş forumu toplantıları düzenlemeye başladıklarını anlatan Çelik, bugüne kadar 6 ülkeyle bu forumların gerçekleştirildiğini, dost ve kardeş ülke Suudi Arabistan ile de tarım iş forumu düzenlemeyi arzu ettiklerini bildirdi.

"Suudi Arabistan ve Türkiye, birçok imkân ve potansiyele sahip"

El Hireyci de iki ülke liderleri arasında güçlü ve sağlam ilişkiler olduğuna dikkati çekerek, bu güzel ilişkileri somut olarak daha da taçlandırmak için bütün imkânları kullanmak gerektiğini belirtti.

Suudi Arabistan ve Türkiye'nin birçok imkân ve potansiyeli bulunduğunu ifade eden El Hireyci, "İki ülkenin doğası itibarıyla birbirlerinin ihtiyaçlarını tamamlayıcı imkânları var. Şu anda en önemli konu iki ülke arasındaki ekonomik konular, bunlara ağırlık vermek gerekir. Siyasi konular ve güvenlik konularıyla ilgili iki ülke arasındaki ilişkiler sağlam ama tabi diğer alanlardaki ilişkilere de önem vermek gerekiyor." dedi.

"Telef olan hayvan sahiplerine hayvanları yeniden teslim edilecek"

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Çelik, ithal edilen bazı besi hayvanlarının telef olmasına ilişkin soruya, "Hayvan ölümleri olabiliyor. Burada kabul edilebilir bir sınır var ancak bu dönem içinde bir parti malın açık gemi ve soğuk hava şartlarında seyahati söz konusu olmuş. Bu çerçevede akciğerlerinde meydana gelen iltihap neticesinde bazı hayvanlar telef oldu. Bunların sayısı bana söylenen şu an itibarıyla 500-600 arasında. Bu konuda yüklenici firma kimler ise onlar, bu vatandaşların zararlarının tazminiyle ilgili görüşmeleri yaptılar, herhangi bir kayıpları olmayacak. Kendilerine yeniden hayvanlar teslim edilecek." karşılığını verdi.

"Çin ile görüşmelerimiz olumlu devam ediyor"

Bakan Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çin ziyareti sırasında tarımsal ürünlerin ticaretiyle ilgili bir konunun gündeme gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine de şunları kaydetti:

"Çin ile ilgili bakanlığın teknik düzeyde görüşmeleri son derece olumlu devam ediyor. Ekonomi Bakanımız orada. Bu görüşmelerde, tarım ürünleri ticareti de ele alınacak. Bizden bazı ürünler için özellikle de meyve sebzeyle ilgili talepleri var. Bazı hayvansal ürünlere yönelik de talepleri oldu. Bunları bir sisteme oturtma, sürdürülebilir bir noktaya taşıma konusunda görüşmelerimiz devam ediyor. Bizim de bir seyahatimizin olma ihtimali yüksek. Çin ile bu bağlantıların kurulması, nüfusu da dikkate alınınca son derece önemli."

Kaynak: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çin
Çin - 4 yıl Önce

Çin'e niye götürmediler seni ...

hastalıklı geldi
hastalıklı geldi - 4 yıl Önce

1 ay önce derince limanına gelen ithal romanya menşeli ithal besilik danalardan bende aldım.60 adet hayvanları görme şansın yok gemiden kamyona binince görebiliyorsun.hayvanlar hastalıklı geldi ilk günden bugüne hergün tedavilerle uğraşıyoruz yüzde 60 düzeldi yüzde 20 ilaçla ayakta kalan yüzde 15 ila 20 si de öldüler.solunum ciğer hastalığı ve bağırsaklarda sorunlar.ırkı ile sorunda var yoz dağ malı gibi keçi gibi yani.devletimiz bakanlığımız tüm samimiyeti ile üreticiyi destekliyor bir şeyler olsun istiyor ama bazı yetkililer tarafından suistimal ediliyor bu iş.bu gemide hayvan seçiminde ırkı ve sağlığı ile ilgili onay veren yetkililere diyecek söz bulamıyorum canımız yandı ama şuan gelenlerden herkes memnun bazı şeyler dikkate alındı

 SEMİH BEY kaçak mal almışsın.
SEMİH BEY kaçak mal almışsın. - 4 yıl Önce

üretici gemiden direk hayvan alamaz. En az 21 gün karantina olması gerekir (mevzuata göre). 21 günde ölen ölür, hasta olan tedavi edilir. Karantinadan sağlam raporu alanlar sevk edilir. Millileşir. Bu mevzuatı uygulamayan firma ülkeye kaçak mal getirmekle eşdeğerdir. Buna alet olan kim varsa suç işlemiştir. HAKKINI HUKUK DEVLETİNDE MAHKEMEDE ARA. Sonuna kadar paranı alır ayıplı ve kusurlu malı da geri iade edersin.

banner151

banner251