Aydın Damızlık Birliği: Sığırlar yıl sonuna kadar küpelenecek!

Aydın Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (ADSYB), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sığır cinsi hayvanların tanımlanması kayıtlarına ilişkin yönetmelik değişikliği ile herhangi bir nedenle süresinde küpelenmemiş sığırların yılsonuna kadar küpelenerek kaydedilebileceğini duyurdu.

Aydın Damızlık Birliği: Sığırlar yıl sonuna kadar küpelenecek!
banner200

Aydın Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinden yapılan açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sığır cinsi hayvanların tanımlanması, tescili ve izlenmesi yönetmeliğinde değişiklik yapıldığını ve değişikliğin de 4 Nisan2017 tarih ve 30028 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini duyurdu.

ADSYB Teknik İşler Müdürü Seda Emine Payık, "İlgili yönetmeliğin geçici maddesinde 'Herhangi bir nedenle bu yönetmelik hükümlerine uygun olarak tanımlanmayan her yaştaki sığır cinsi hayvanların 14üncü madde birinci fıkrasında belirtilen tanımlama süresine bakılmaksızın 31 Aralık 2017 tarihine kadar tanımlama ve kayıt işlemi yapılır' şeklinde değiştirilmiştir. Bugün itibariyle yürürlüğe giren bu değişiklik kapsamında kayıt işlemi yapılmamış tüm sığırlar yaşına bakılmaksızın kayıt altına alınıp küpelenebilecek. Ayrıca bu gecikmeden dolayı yetiştiriciye 31 Aralık 2017'ye kadar küpe taktırmadıkları gerekçesi ile herhangi bir cezai işlem uygulanmayacak" açıklamasında bulundu.

Kaynak: Aydın Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği

YORUM EKLE
banner151

banner251