7 bin TL maaşa çoban bulamıyoruz!

Erzurum Aziziye İlçe Ziraat Odası Başkanı Şahset Karaman, çoban bulamakta zorluk çektiklerini belirterek, “Hayat standartları değişti. Gençleri köyde tutamıyoruz. Artık köylerde çobana kız bile vermiyorlar. Şu an en düşük çoban maaşı 6-7 bin lira arasında değişiyor” dedi.

7 bin TL maaşa çoban bulamıyoruz!
banner200

Erzurum'da hayvancılıkla uğraşan aileler, dolgun maaş tekliflerine rağmen hayvanlarını otlatacak çoban bulmakta zorlandıklarını söylüyor. Köylüler çareyi kendi hayvanlarını otlatmakta veya yabancı uyruklu çoban getirmekte buluyor Aziziye İlçesi Ziraat Odası Başkanı Şahset Karaman, "Erzurum'da büyükbaş hayvan sayımız 900 bine ulaştı. Hayvanın çok olması çoban ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Benim bölgemde 100 tane köy var ve hepsinde hayvancılık var. Merada hayvancılık yaptığımız için çoban ihtiyacımız var. Kendi köylerimizde çoban bulamıyoruz. Iğdır, Ağrı gibi çevre illerden çoban getirmekle birlikte yabancı uyruklu Afgan, Suriyeli çoban buluyoruz" diye konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2021, 13:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Koloğlu
Koloğlu - 2 ay Önce

Çoban bulamıyormuş.
Halen anam-babam usulü hayvancılık yapılırsa elbette bulamazsınız 7 gün 24 saat mesai de kim çalışır bayram yok tatil yok. Sürekli evden uzakta.
Önce şartların (meraların, sgk vb) iyileştirilmesi gerekir.

Mağdur Çiftçi
Mağdur Çiftçi - 2 ay Önce

Yalaaaan haber...Yemin çok pahalı ve sütün çok ucuz olduğu bir ortamda bakanlık 2.dönem Buzağı Desteklemesinin büyük çoğunluğunu Üreme parametresi uygun değil bahanesiyle iptal etti. Neden gündeme getirmiyorsunuz?

banner151

banner251