Yurt dışına tarım müşaviri değil torpilli atama!

Tarım ve Orman Bakanlığının yurt dışı tarım müşavirliklerine yapacağı atamalar şimdiden tartışmalı hale geldi. Ülkenin tarımsal dış ticaretini geliştirme konusunda önemli olan bu görevlere yapılacak atamalarda mesleki yeterlilik şartının kaldırılması, ‘torpilli atamanın’ tamamen önünü açtı. Yapılacak atamalarla ilgili yönetmelik bile hazırlanmazken, torpilini bulan 8 bin Euro maaşla 15 tarım müşavirliğinden birine atanacak!

Yurt dışına tarım müşaviri değil torpilli atama!
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Ağustos 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Tarım ve Orman Bakanlığı, aylık 8 bin Euro maaşla yurt dışına tarım müşavirleri atayacak. Atanacak kişilerle ilgili olarak mesleki yeterlilik şartları kaldırılırken, üniversite mezunu ve yabancı dilden iki senelik 70 belgesi olması yeterli olacak. Azerbaycan’a atanacak tarım müşavirinde ise dil şartı da bulunmuyor. Durum böyle olunca torpili kuvvetli olan isimler, 8 bin Euro maaşla tarım müşaviri olabilmek için kıyasıya bir biriyle yarışıyor. 

TORPİLİ KUVVETLİ OLAN 15 TARIM MÜŞAVİRLİĞİNDEN BİRİNİ KAPACAK

Tarım ve Orman Bakanlığında son günlerde yurt dışına atanacak tarım müşavirlikleriyle ilgili tatlı bir telaş yaşanıyor! Yurt dışı tarım müşavirliklerinin sayısı bu yıl 5’den 15’e çıkarılırken, atanacak kişilerle ilgili bütün kriterler de kaldırıldı. Durum böyle olunca herkes gözünü tarım müşavirliklerine dikmiş durumda. Bakanlıkta mevcut genel müdürler ile görevden alınan eski genel müdürler bile 15 tarım müşavirliğinden birini kapabilmek için adeta bir birleriyle yarışıyorlar. Kriter ve liyakat şartı aranmayacağı için torpili kuvvetli gelen 15 tarım müşavirliğinden birini kapacak. 

YAPILACAK ATAMALARI ŞİMDİDEN TARTIŞMALI HALE GETİRDİ 

Ülkenin tarımsal dış ticaretini geliştirme konusunda son derece önemli olan bu görevlere yapılacak atamalarda, mesleki yeterlilik aranmaması ve torpile açık olması yapılacak atamaları da şimdiden tartışmalı hale getirdi. 

HİÇ BİR SINAVA TABİ TUTULMAYACAK 

Yurt dışı tarım müşavirlikleri için daha önce istenen Ziraat Mühendisliği, Gıda Mühendisliği ve Veteriner Hekimlik şartı ile kamuda hizmet etmiş olma şartları kaldırılırken, atanacak kişiler hiçbir sınava da tabi tutulmadan belirlenecek. 

AZERBAYCAN İÇİN 400 KİŞİ BAŞVURDU 

Yurt dışı tarım müşavirlikleri için 600 kişi başvururken, bu başvurunun 400’ü Azerbaycan için yapıldı. 

MÜLAKATA 60 KİŞİ ÇAĞRILDI 

Ancak atanacak isimlerin belirlenmesi için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katıldığı bir mülakat yapıldığı bu mülakata ise Genel Müdürlerin ve siyasilerin referans olduğu sadece 60 kişinin çağrıldığı kaydediliyor. 

GÖREVDEN ALINAN ÜST DÜZEY BÜROKRATLAR BİLE BİR BİRİYLE YARIŞIYOR!

Diğer yandan Tarım ve Orman Bakanlığında geçmiş dönemde üst düzey bürokratik görevlerde bulunmuş ancak görevden alınmış isimlerin bile yüksek maaşından dolayı yurt dışına tarım müşaviri olarak atanmak için başvurmaları dikkat çekiyor. Bu kişilerin siyasi çevrelerini de devreye kattıkları kaydediliyor. 

CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN GÖREVDEN EL ÇEKTİRİLEN ESKİ GENEL MÜDÜR BİLE BAŞVURDU! 

Bu isimlerin başında ise görevdeyken gündeme gelen bir takım iddialardan dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden el çektirilen Tarım Kredi Kooperatiflerinin eski Genel Müdürü Ayhan Karayama da bulunuyor. Yabancı dili bulunmayan Karayama, Azerbaycan’a tarım müşaviri olmak için başvururken, torpilinin kuvvetli olması durumunda bu ülkeye atanması bekleniyor.

YANDAŞ FİRMAYA 3 MİLYON EURO GÖNDERİLMİŞTİ!

Karayama döneminde gündeme gelen iddiaların başında ise hayvan alım sözleşmesi adı altında Tarım Kredi Kooperatiflerinin teminatsız bir şekilde yurt dışında yandaş bir firmaya gönderdiği 3 milyon Euro geliyor. 3 milyon Euro'yu sermaye yapan yandaş firmanın, iki yeni şirket daha kurararak Et ve Süt Kurumu üzerinden hayvan ithalatına başladığı öğrenilmişti. Yandaş firmanın kurduğu iki şirketten biri yine Tarım Kredi Kooperatiflerine Et ve Süt Kurumu üzerinden Romanya'daki döküntü hayvanları ithal ederek büyük bir kazanç elde ettiği ortaya çıkmıştı. 15 Temmuz hain darbe girişiminin hemen akabinde teminatsız bir şekilde gönderilen 3 milyon Euro, kurumda büyük bir krize neden olurken, skandalın basına konu olması endişesiyle söz konusu para aylar sonra yandaş firmanın kurduğu şirketler tarafından Tarım Kredi Kooperatiflerine geri ödenmişti.

İNŞAAT MÜHENDİSİ GENEL MÜDÜR ABD İÇİN BAŞVURDU! 

Bunun yanında halen Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Aylin Çağlayan Özcan ve beraberinde kendisine yakın üç isimle birlikte başvuru yaparken, inşaat mühendisi olan Aylin Çağlayan Özcan'ın ABD'ye tarım müşaviri olarak atanmak istediği kaydediliyor. Diğer yandan TKDK’nın eski Başkanı Ahmet Antalyalı ile eski Strateji Geliştirme Başkanı Kerim Üstün’ün eşi Mediha Üstün’ün de başvuran isimler arasında olduğu belirtiliyor. 

ÜST DÜZEY BÜROKRATLAR MÜLAKATA ÇAĞRILMADI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katıldığı mülakata geçmişte üst düzey bürokratik görevlerde bulunan isimler çağrılmazken, bunların siyasi referanslarına göre atanacağı iddia ediliyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2022, 11:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 3 yıl Önce

TARIM ORMAN BAKANLIĞI DENEN KURUM İÇERİDE TARIM SEKTÖRÜNÜ HALLETTİ ŞİMDİ DE DIŞARIDA TARIM SEKTÖRÜMÜZÜ HALLEDECEK... BU FAKİR MİLLETİN MİLYARLARINI YİYE YİYE BİTİREMEDİLER... KAMU HAKKI, KUL HAKKI YEMEK BU DÖNEMDE “HELAL” KABUL EDİLDİ... ALLAH SABREDENLERLE BERABERDİR... HUZUR-U MAHŞERDE BU ZAVALLI HALKIN İKİ ELİ YAKANIZDA OLACAK MÜSLÜMAN GÖRÜNÜMLÜ MÜŞRİKLER...

ODTÜ’LÜ MÜHENDİS GENEL MÜDÜR
ODTÜ’LÜ MÜHENDİS GENEL MÜDÜR @HÜSNÜ ZAN - 3 yıl Önce

ODTÜ’LÜ MÜHENDİS GENEL MÜDÜR AYLİN HANIM HAZRETLERİNİN ALIMI DA ÇALIMIDA TAM YERİNDE... AK PARTİLİ BEYLER HEM MİNARESİ HEM DE MİHRABI YERİNDE OLAN HÜRREM SULTAN KÖSEM SULTAN MİSALİ BÖYLE HATUNLARI EN BAŞ KÖŞELERDE OTURTURLAR, İHYA EDERLER.... MÜŞAVİRLİK, GENEL MÜDÜRLÜK HAFİF GELİR, BAKAN YAPIN BAKAN BU KADINI, ANCA KESER...

Ali Bereket
Ali Bereket - 3 yıl Önce

Mesleki yeterlilik ve Liyakattan anladıkları budur işte. Daire başkanlığı genel müdürlük yapmış olmak yafa bir yakının bu görevlerde bulunmuş olması. Ne tarımsal ürünlerin ticareti ne de uluslararasi kuralların konması ne de uluslararasi kuruluşlarda türk tarımının savunulması vs. Atamayın kardeşim bunları. Dünyanın her yerinde ülkemizinin ticaret müşaviri var. Bunların yapacağı işi gayet de güzelce yaparlar. Oysaki mesleki yeterlilik tüm dünyada master ve doktoradır. Kendi konusunda en az 10 yıl çalışmış ölmektir. Dünyanın her yerinden et ithal eden ülkemizin 1 zooteknist yada veteriner hatta mümkünse doktorali ve cok iyi bitki yetiştiricisi uzman ziraat mühendisi atayamiyorsa bunlar da kapikuleden öteye gitmesin. Milletin aklı ile alay eder gibi vay cocuk okutulan die ABD ye tarım müşavirliğine talip olmak çok kotu niyetlidir. Hicbir projesi olmayan fikri bilr olmayan bunlari gönderseniz ne olur burda baksanız ne olur

Zavallı ve Yalnız Ülkem
Zavallı ve Yalnız Ülkem - 3 yıl Önce

Bırakın Tarım Müşaviri olmayı yurt dışına geçici görevle gitmek için bile birilerinin adamı olmanız lazım. Bu ilişkiler nasıl bir düzeydedir anlamak mümkün değil. Eğer zerre inancınız varsa bunun hesabını vereceğinizi unutmayın.

Ali Bereket
Ali Bereket - 3 yıl Önce

Keşke bakanlık hiç ilana çıkmasaydı..bakanlığımızca odaciya bile mail atıldı bu kadrolar icin. Ama sayin bakan ve beraberindekiler canlarının istediğini görüşmeye çağırdı istemediklerine hala süreç devam.edio dendi. Eski genel müdürlere artık söz verildi. Sayın bakanım ne die bizleri umutlanırdınız adil ve gerçek bir mülâkat olacağı konusunda. Bu taliplileri atayıp geçeydiniz. Nerden bilecektik biz Cenevrede tarim musavirimiz olduğunu. Dil bilmek de şart değil verirdik yanlarına birer de tercüman. Yazık bari dünya standartlarında bir atama yapabileydiniz daha fazla rezil olmazdık. Açın okuyun ticaret musvairlerinin yolladığı raporları da ne kadar çok.ihtiyavimiz olduğunu görürdünüz belki gerçek ziraat mühendislerine ülkemizi temsilde.

İlçe müdürü
İlçe müdürü - 3 yıl Önce

Bende diyorum neden ses soluk yok beni niye mülakat a cagirmadilar diye merak ediyordum

Bize de sıra gelecek!!
Bize de sıra gelecek!! @İlçe müdürü - 3 yıl Önce

Yakında seni de çağırırlar
Liyakata sıran gelmemiştir daha. Biz napalim idarecilik yapmadık yada Aylinin çiftliğinde calismioz die hic sıra gelmedi ya. Neyse yakında fasulyeden bir mülâkat yaparlar çağırırlar dolgu olarak herkesi

Bilirkişi
Bilirkişi - 3 yıl Önce

Bakanlık sınavsız, dilekçe usulü ile görevde yükseltme yapıyor.Unvan değişikliğine sınav ve mülakat yaparken. Ciddi kurumlarda böyle işler olmaz tarıma acilen ciddiyet ve planlama lazım.

YURTDIŞI TARIM MÜŞAVİRİ
YURTDIŞI TARIM MÜŞAVİRİ - 3 yıl Önce

Sayın Editör elinize sağlık. Peki başvuru yapıpta mülakata çağrılmayan çoğunluğun hakkını kim koruyacak!!!!! Cihan Padişahı Yavuz Sultan Selimin Padişahlık mücadelesinde dediği gibi "Varsın bizi de Allah korusun"
Son söz bu...……….

Bize de sıra gelecek
Bize de sıra gelecek @YURTDIŞI TARIM MÜŞAVİRİ - 3 yıl Önce

Kardeşim onlar icin süreç devam edio deniyor. Saman altından su yürüttükleri için yüzlerine gözlerine buladılar. Sayelerinde liyakat ve mesleki yeterliliğin tanımı değişti. Lisans mezunu inşaatçılar, ekonomistler ile naylon masterli konu uzmanları senden benden daha fazla yetkin. Insan bu kadroya başvururken utanır be. Ben kimin ne özelliğim var ne gibi bi katkı sunarım bu göreve geldiğimde diye insan önce kendisini sorgular. Yapacak biseyimiz yok bunlari açık etmekten başka

Onur Oz
Onur Oz - 3 yıl Önce

Hollanda peynir yapımını anlatan bir belgesel izliyordum biraz önce neredeyse aynı süt aynı mayalama teknikleri öyle bir yapıyorlar ki ince işciliği verilen desteği yazsam bu alana sığmaz; kg mı 35-55 Euro arası satılıyor. Oturup ağlayalım sonra halimize yazık bu memlekete