Vekil Usta; Üretici ürününü satacak yer bulamıyor

Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta, ayçiçeği fiyatıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Ticaret Bakanı Ruhsan Pekcan’ı eleştiren Usta, yağlık ayçiçeği fiyatının 2.50 TL açıklanmasına rağmen üreticinin ürününü satacak yer bulamadığını belirterek, iki bakan arasında koordinasyon eksikliğinin olduğunu söyledi.

Vekil Usta; Üretici ürününü satacak yer bulamıyor
banner200
banner217

Yağlı ayçiçeğinde yaşanan sorunlara gündeme getiren Usta, yaptığı açıklamada, “Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yağlık ayçiçeği fiyatını 2,50 TL olarak açıkladı fakat üretici ürününü satacak yer bulamıyor. Birlikler, bir takım kesintilerle birlikte, ödeme için 3 ay sonrayı işaret ediyor. Tüccara satışlarda ise fiyat 2 TL'ye kadar düşmüş durumda. Net ithalatçı olduğumuz ayçiçeğinde yerli üretim teşvik edileceğine, cari açıkla mücadele edileceğine, bir süre sıfır gümrükle ithalat kolaylığı getirilmesine göz yumularak, depolar dolduruldu. Üreticinin ürünü ortada kaldı! Sayın Bakanın açıkladığı fiyat yalan oldu! Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Tarım ve Orman Bakanı ile Bekir Pakdemirli arasındaki bu koordinasyonsuzluğun sonucu, çiftçi mağdur olmuştur! Vadesi gelen borçlarını ödeyebilmek adına ürününü zararına satmak durumunda kalıyor. Üretici hem mağdur edildi, hem de birliklere düşman edildi! Oturduğu yerden fiyat açıklayan Bekir Pakdemirli'ye ve sıfır gümrükle ithalata göz yuman Ruhsar Pekcan'a soruyorum: Çiftçinin ürününü 2,5 TL'ye alacak mısınız? Bir sürü yanlış yapıp sonra da çiftçiyi kaderine terk edemezsiniz! Sizleri bu konuda göreve davet ediyorum!" ifadelerini kullandı. 

HÜKÜMET, AÇIKLANAN FİYATIN ARKASINDA DURMALI

Hükümet açıkladığı fiyatın arkasında durması gerektiğini ifade eden Usta, "Bunun yolu bulunmalı, ayçiçek üreticisi küstürülmemelidir. Hükümet, finansal anlamda birliklere kolaylık sağlayarak onların üzerinden üreticinin mağduriyetini giderecek adımlar atmalı veya Tarım Bakanlığı TMO'yu devreye sokmalıdır. Birlikler, ne yapıp edip, ayçiçek üreticisinin mağdur olmayacağı bir fiyattan ürününü almanın yolunu mutlaka bulmalıdır. Bugün üretici mağdur olursa, gelecek yıl üretim azalacak ve daha büyük miktarlarda ithalat yapılması gerekecektir" değerlendirmesinde bulundu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2019, 17:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Destan banev
Destan banev - 1 yıl Önce

TMO devreye giremez. Lisanslı depolar yurtdışından gelen ayçiçeklerle dolu. Yağlı tohumların ne yaptığı belli ne ödemesi, Tekirdağ’da limanda iki tane gemi var. Ayçiçek dolu. Çiftçi satmaya yer değil taşımaya kamyon bile bulamıyor. Çiftçiyi bırak tüccar bile ağlıyor. 2,5 lira iken aldıkları mallar hala ellerinde. Şimdi fiyat 2,3 tl . 200 ton ayçiçek alan tüccar şu an 40 bin lira zararda. Nakliye hariç. Kamyoncular limandan mal çekiyor. 8-10 gün oldu bi gemi gidiyor diğeri geliyor. Fiyatlar 2200-2250 arası,%7 kesinti , 60 lira nakliye + hammaliye falan derken ayçiçek 1850-1900 lira tonu. Buğday sezonu da aynı geçti. Tam hasat başladı liman gemi doldu. Fiyat istikrarı için yapıyormuşlar bunu. Yerli ithalatçıyı pardon üreticiyi korumak için diyecektim. Süt para etmiyor, 1,5 litre su 2 lira , 1 litre süt 1,5 lira. Su sanayi malı tabiiki 2 lira olacak. Süt enayi malı bırakın 1 lira olsun. Dün gübre aldım 25 ton 60 binlira. Tohum 50 binlira .mazot 4 ton 30 binlira . Traktörlere yağ + bakım 10 binlira. 20-30 bin sonradan masraf çıkar. Kim sorarsa para kazanacağız. Çiftçi batmış ama
Üzülürsem şerefsizim. Bilhassa iç Anadolu insanına hiç üzülmüyorum. Beter olsunlar. Biz Trakya’da ağlarken onlar seçim arabaları ile geziyordular.Seçimlerde % 60 /70 çıkardılar. Şu demek oluyor ki tek Trakya’da işler sıkıntılı. Anadolu’da çiftçi için herşey güzel herhalde. Durum bunu gösteriyor.

Senol
Senol - 1 yıl Önce

Bu ülkede ithalat lobisi, ne isterse o oluyor.

Hüseyin çarıkcı
Hüseyin çarıkcı - 1 yıl Önce

Buraya yazılanları tarım bakanı denilen adam goruyor mu

Ahmet
Ahmet - 1 yıl Önce

Sayın tarım bakanı siz hiç tarımdan anlamıyorsunuz bırakın bakanlığı yem saman ne kadar biliyor musun senin işin cebini doldurmak

Mustafa caba
Mustafa caba - 1 yıl Önce

Yav arkadaşlar bırakın onu bunu tarım kredi 2000 TL den alıyor devlet kuruluşu. Karedeniz Birlikte 2500 alıyor 90 gün vade tüccar almıyor valla peşin para hiç yok.olan bize oluyor kimsenin umrumda değiliz.

mehmet
mehmet - 1 yıl Önce

cifciyi bitirdiler her yil urunu veriyorduk gununde aliyorduk paran yoksa almiyacaksin uc aymis odeme galgami geciyorsunuz bu cifci nehallerle kazaniyor bilmezsiniz sizleri Allaha haval ediyorum

banner151

banner251