Üzüm fiyatları 10 liranın altına düştü TMO devreye girdi!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Hem TMO olarak hem Tariş olarak 2019 yılı kuru üzüm fiyatımız 9 numara için 10 liradır. Kuru üzüm üreticilerimizin emeklerinin karşılıklarını korumak için en kısa zaman aralığında alımlara başlıyoruz" açıklamasında bulundu.

Üzüm fiyatları 10 liranın altına düştü TMO devreye girdi!
banner200
banner217

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Hem TMO olarak hem Tariş olarak 2019 yılı kuru üzüm fiyatımız 9 numara için 10 liradır. Kuru üzüm üreticilerimizin emeklerinin karşılıklarını korumak için en kısa zaman aralığında alımlara başlıyoruz." dedi.

İzmir Ticaret Borsası'nda (İTB) sezonun ilk çekirdeksiz kuru üzüm ve kuru incirinin borsaya getirilmesi nedeniyle düzenlenen sembolik açık artırma törenine katılan Pakdemirli, İzmir'in tarımsal faaliyetler anlamında önde gelen iller arasında yer aldığını belirtti. Dünyada hem üretimde hem ihracatta lider konumdaki ürünlerde fiyat belirleyici olmak gerektiğini söyleyen Pakdemirli, bu yıl 4,2 milyon ton yaş üzüm 305 bin ton da kuru üzüm üretimi beklendiğini vurguladı. Pakdemirli, yaş incirde de 329 bin ton üretim beklendiğini dile getirdi.

Manisa Ticaret Borsasında yaptıkları toplantıda "çekirdeksiz kuru üzüm fiyatının 10 liranın altına düşmesi halinde TMO olarak müdahale edeceklerini" söylediğini anımsatan Pakdemirli, şunları kaydetti:

"Geçen sürede bakanlık ve TMO olarak piyasayı dikkatle takip ettik. Her ne kadar borsada alım fiyatları 10 lira civarında seyretse de üretim olan ilçelerde çiftçimizin daha düşük fiyatlardan satış yaptığına şahit olduk. Bizim bu durama kayıtsız kalmamız söz konusu değil. Buradan açıklıyorum. TMO olarak kuru üzüm alımı karar teklifimizi bu sabah imzaladım ve onay gönderdim. Hem TMO olarak hem Tariş olarak 2019 yılı kuru üzüm fiyatımız 9 numara için 10 liradır. Kuru üzüm üreticilerimizin emeklerinin karşılıklarını korumak için en kısa zaman aralığında alımlara başlıyoruz"

Manisa'nın Alaşehir ilçesi üreticilerinden Veli Şentürk'ün getirdiği çekirdeksiz kuru üzüm, kilogramı bin liradan Ege İhracatçı Birlikleri, Aydın'ın Nazilli ilçesi üreticilerinden Mutlu Yılmaz'ın getirdiği kuru incir de kilogramı bin 50 liradan İzmir Ticaret Borsası tarafından satın alındı. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
İhsan aykut
İhsan aykut - 1 yıl Önce

Üzümcüye ve incirciye gösterilen ilgi ve alakanın birazı da, yüksek girdi maliyetlerinden bunalan pamuk çiftçisine gösterilse keşke. Bi
Bu memlekette çiftçilik sadece manisadaki üzümcüden ibaret değil ki.
Ayrıca akpartili aydın m. vekillerinden hesap soracağım. İnsanlara cumadan cumaya mesaj atmakla vekilliğin gereğini yerine getirilmez.
Samimi iseler halkın ve köylünün sorunlarını bizzat mahallelere uğrayıp sormak, bilgilenmek gerekir. Seçimden seçime miting yapıp cuma ve bayram mesajlarıyla oy toplanmamaz artık. Bunu kafalarının bi köşesine yerleştirmeleri gerekir.

Ahmet mercimek
Ahmet mercimek - 1 yıl Önce

La sayın bakan mercimek buğday nohut üreticisi düdüklenirken nereye saklanıyorsunuz çok merak ediyorum

Zarar etmez
Zarar etmez - 1 yıl Önce

Tanzim satış gibi soğan gibi zarar edip zarar devlet kasasına girecek ise yazıklar olsun

banner151

banner251