Türkiye’de çiftçi başına destek miktarı 8 bin TL

CHP Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, çiftçi başına tarımsal destek miktarının Avrupa'da ortalama 40 bin lira olduğunu, bu rakamın Türkiye'de 2019'da 8 bin liraya gerilediğini ifade etti.

Türkiye’de çiftçi başına destek miktarı 8 bin TL
banner200
banner217

Parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen CHP'li Sarıbal,  Türkiye'nin tarımsal üretimde gayri safi milli hasılada artık Fransa'nın ardından ikinci ülke konumunda olduğunu dile getirdi. Sarıbal, Fransa'nın 2017 yılında 40 milyar dolar olan tarımsal gayri safi milli hasılasını 2018'de 45 milyar dolara çıkardığını, Türkiye'de ise 2017 yılında 51,8 milyar dolar olan tarımsal hasılanın bir yıl sonra 44,2 milyara düştüğünü söyledi.

'AVRUPA ÇİFTÇİSİNİ DESTEKLİYOR'

Sarıbal, çiftçi başına tarımsal destek miktarının Avrupa'da ortalama 40 bin lira olduğunu, bu rakamın Türkiye'de 2019'da 8 bin liraya gerilediğini kaydetti. Sarıbal, "2013'te ülke bütçesinden tarımsal desteklemeye ayrılan para 4,5 milyar dolarmış, yıllara göre değişmiş, en son 2019'da hepsi verilirse, 2 milyar 855 milyar dolara düşmüş. Hani kendini Avrupa ile kıyaslıyorsun ya Avrupa çiftçisini destekliyor. Ne yazık ki ülkede çiftçilik bitiyor, tarım bitiyor. Çiftçi borçlu, üretimden vazgeçiyor, köyden kente göç var, gıda güvenliği ve egemenliği risk altında ama iktidar rakamlarla oynayıp toplumu oyalamaya devam ediyor" dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 9 ay Önce

Aklın yolu bir fazla söze gerek yok. Üretici kazanacak ki üretim olsun.

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi @Ziraat mühendisi - 9 ay Önce

Hüsnü zan rumuzlu arkadaş, ben ziraat mühendisiyim. Tarımın sorunları için sizin kadar endişe ettiğimden emin olabilirsin. Tarım için kim doğru söylüyorsa alkışlarım, kimliğine bakmam. Bütün yorumculara da saygım sonsuzdur aynı saygıyı karşı taraftan da beklerim. Hakkınızı helal edin.

Hüsnü Zan-2
Hüsnü Zan-2 @Ziraat mühendisi - 9 ay Önce

Ziraat mühendisi rumuzlu arkadaş, sürçü lisan edip kalbinizi kırdıysam affola. Ben masabaşı masaüstü memuru filan değilim, sadece her yerini ur ve irin kaplamış tarım sektörümüzün gidişatından çok endişe duyan bir tarım paydaşıyım... dost acı söylermiş..

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi @Ziraat mühendisi - 9 ay Önce

Hüsnü zan gibi sürekli hakaret, eleştiri yapan insanlar olduğu sürece de ülke tarımının iki yakası bir araya gelemez. Tipik masa başı memuru. Edebiyat zirveye ulaştığında fiiliyat zırvalarmış, işte hüsnü zan adlı şahsiyetin hali budur.

Hüsnü Zan
Hüsnü Zan @Ziraat mühendisi - 9 ay Önce

Bu muazzam yorumunuz için tebrikler ZİRAAT MÜHENDİSİ... sizin gibi mühendisler olduğu sürece memleketin tarımı düz takla da atar ters takla da... maşAllah maşAllah tüüü tüü..

çiftçi
çiftçi - 9 ay Önce

devlet eliyle ithalat aşkıyla, tarımkredi faiziyle batırıldık. şerefimiz beş paralık oldu, vebali yönetenlerin boynuna, Allah canımızı alsada kurtulsak.

şenol
şenol - 9 ay Önce

8 bintl deyip gecmeyin, yönetenler ballandıra ballandıra çiftçinin ğözününiçine soka soka anlatıyorlar hele bagzı basın bu parayı 100 kez ödenmiş gibi gösteriyor. bu para büyük para.

Mehmet Gürsoy
Mehmet Gürsoy - 9 ay Önce

Tarımın derdine çare olacak kişiler çiftçilik yapmış bu işin ehli olan yağmur çamur ile yoğrulmuş ve çok okumamış birebir hayatın içinden olanlar çare olacak. Çok okumuşlar dan bıktık artık.

Cemal saltaş
Cemal saltaş - 9 ay Önce

Çifçi çok kötü durumda acilen çözüm bulmalı acilen ertemeli

Çiftçi
Çiftçi - 9 ay Önce

Hadi damat kurtar biz çiftçileri bütün çiftçiler yıkılsın yerine avm yapılsın

Ep
Ep - 9 ay Önce

Ne diyorsunuz ya siz ciftcinin geliri yükselmiş cumhurbaskani yardımcısı öyle diyor yükseldiği içinde süt pirim desteklerini 15 krş düşürdüler buzağı paralarini vermediler Tarimin ve çiftçinin işi ALLAHA KALDI ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN

YILMAZ VURAL
YILMAZ VURAL - 9 ay Önce

Çiftçi borçlarını ertelenmesini istemiyorum faizler silinmesi mazot çiftçi ye uygun verilmesi istiyoruz .


banner151

banner251