TOBB: Tarımı olmayan ülkeler balkonsuz eve benzer

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, tarım ve hayvancılık sektörüyle ilgili açıklamalarda bulundu. Üreticinin girdi maliyetinin düşürülmesi gerektiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Dünyayı doyuran kimse, dünyanın lider ülkesi de odur. Tarımı olmayan ülkeler balkonsuz eve benzeyecek. Onun için tarım olmazsa olmazımız” dedi.

TOBB: Tarımı olmayan ülkeler balkonsuz eve benzer
banner200
banner217

Mersin’de "Tarım Politikaları ve Geleceği Konferansı"na katılan Hisarcıklıoğlu, tarımın ihmal edilmemesi gereken bir alan olduğunu dile getirerek, "Türkiye'nin çevre coğrafyasında 2 milyar kişi yaşıyor. Bunlar 500 milyar dolar gıda, tarım ve hayvancılık ürünü ithal ediyor. Elimizde müthiş bir imkan var. Tüm bu coğrafyayı biz doyurabiliriz. Böylece hem para hem de stratejik güç kazanırız. Dünyayı doyuran kimse, dünyanın lider ülkesi de odur. Tarımı olmayan ülkeler balkonsuz eve benzeyecek. Onun için tarım olmazsa olmazımız” diye konuştu.

Türkiye'de 384 milyar liralık bitkisel ve hayvansal üretimin gerçekleştirildiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Tarım ve hayvancılık sektörümüz 18 milyar dolar ihracat, 13 milyar dolar ithalat yapıyor. Yani dış ticaret fazlası verdiğimiz ender sektörlerden biri. Ayrıca hammadde ithal edip işleyerek, katma değeri ülkemizde kalacak şekilde ihracat yapabiliyoruz. Mesela buğdayda, 2002-2018'de, 15 milyar dolar değerinde, 54 milyon ton ithalat yaptık. Ama buna karşılık, 27 milyar dolar değerinde 68 milyon ton mamul ihracatı gerçekleştirdik. Küçükbaş hayvan varlığında Avrupa'da birinci sıradayız. Büyükbaş hayvan varlığında ise Fransa'dan sonra ikinciyiz. Bunlar iyi olduğumuz alanlar" ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'yle, kendilerine gelen sorunlar hakkında görüştüklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: "Bunlardan ilki, ürettiğini satma modelinden, satacağını üretme modeline geçmemiz gerektiğiydi. İkincisi tarımda ve hayvancılıkta girdi maliyetlerimizi düşürmek için mutlaka birlikte üretim modeline geçmeliyiz. Sözleşmeli üretim modeli yaygınlaştırmalı. Atıl durumda bulunan hazine ve şahıs arazileri, arazi bankacılığıyla kiralanarak üretime kazandırılmalı. Ölçek ekonomisine geçilmeli. Bu devirde ayakta kalmak istiyorsan çok üreteceksin, çok alıcaksın, çok satacaksın. Bunu yapamayanın ayakta kalma şansı yok. Bunu başarmanın bir yolu da kooperatifçilik. Bu alanda zaten güzel örnekler de var. Üçüncü olarak, ürünün ekimden nakde dönüşeceği sürece uygun şekilde, üreticiler için yeni finansman modeli lazım. Dördüncü olarak, sektördeki işgücü ihtiyacını karşılamak için yeni bir sosyal güvenlik sistemine ihtiyaç var. Beşincisi, hayvancılığı ülkemizin şartlarına ve özelliklerine göre yeniden tasarlamalıyız."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarım Kredi
Tarım Kredi - 9 ay Önce

Tarımın gelişmesinin yollarını sayarken KOOPERATİFÇİLİK demişiniz. Ve zaten ıyi örnekleri olduğunu söylüyorsunuz.Tarım da hangi kooperatif örnek?! Tarım Satış Kooperatifleri batık. TARIM KREDI KOOPERATIFLERI 14 şirketinde yolsuzluklar ve baraklar çiftçiyi bitirdi. Tarım Kredinin Genel Müdürünün kafasında hiç bir zaman çiftçi olmamıştır. Varsa yoksa şirketler. Gübre her zaman en pahalı Gübretaş ve Tarım Kredi de. Yem, ilaç, sulama malzemesi hed şey piyasadan çok çok yüksek. Bu mu çiftçiyi korumak, tarımı kooperatif kurtaracak, cebini düşünen yöneticilerle asla. Boşuna beklemeyin. Bunların dini imani kendi cepleri. Her şirkette yolsuzluk, Gübretaşin borcu 1.7 milyar(eski parayla 1.7 katriliyon) Gübretaş Yumaklı muhasebecisi batırdı. Tarım Kredi g.muduru sus pus. Yazık yazık.

Senol
Senol - 9 ay Önce

Tarım olmuş olmamış, ithalat lobisi için önemli mi ki , ülke çiftçisi batmış, insanların, gıdaya ihtiyacı varmış vs, vs, yeterki ithal etsinler cepleri dolsun, başka ülkede de yaşarlar, ithal edilen her üründe bu ülkenin çiftçisinin kanı var bu böyle biline, Osmanlıyı da aynı zihniyet batırdı. Türk çiftçisi batmisdir beyler, bu gidişle ülke batacak. Uyanın.

HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 9 ay Önce

VAY BEEE, YILLARIN SÖKÜP ATAMADIĞI TOBB BAŞKANI TARIM HAKKINDA AMMA YORUM YAPMIŞ YAHU... PEKİ BU BALKONA BENZETİLEN TARIMIN SAKSILARI DA OLMASI LAZIM... SANIRIM, ODA BAŞKANLARI, BİRLİK BAŞKANLARI, EHLİYETSİZ BAKANLAR BÜROKRATLAR DA BU BALKONUN İŞE YARAMAYAN BOŞ SAKSILARI..

Abdul
Abdul - 9 ay Önce

Tarim yoksa ekonominin temeli yok. Tarim yoksa aclik var. Tarim yoksa sefalet cok

Büyükşehir
Büyükşehir - 9 ay Önce

1.sınıf sulak tarlalar konut uğruna imar gördü arsa oldu....şimdi balkonlu evler üretiliyor o tarlalarda....yer benim köyüm Denizli Güzelköy ...yeni adı Güzelköy mahallesi.....hamd olsun....

Gunaydin
Gunaydin - 9 ay Önce

Ulkemizde tarim soyguncu tarim seklinde yapilir oldu. Baskaninda yakinlarinda oldugunu zannettigim ithalat lobicileri ve insaat lobicileri tarimi ve tarim alanlari bu hale geldi

banner151