Ticaret Bakanı Pekcan’dan yumurta açıklaması

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, beyaz et ve yumurta sektörüne yönelik açıklamalarda bulundu. Irak’ın yumurta ithalatını kesmesinin ardından sektörde yaşanan sıkıntılara değinen Pekcan, “Iraklı muhataplarımıza; bizim üreticilerimiz tavukları kesmeye başlarsa, yarın isteseniz de sizlere yumurta satma imkânımız olmayacağını söyledim” dedi.

Ticaret Bakanı Pekcan’dan yumurta açıklaması
banner200

Bakan Pekcan, Iraklı yetkililerin, “bu yasaklamanın geçici bir uygulama olduğunu” ısrarla belirtiğini ifade ederek, “Üreticilerimiz, Irak’ın taleplerini karşılamak adına sürekli yatırım yaptılar. Iraklı muhataplarımıza; bizim üreticilerimiz tavukları kesmeye başlarsa, yarın isteseniz de sizlere yumurta satma imkânımız olmayacağını söyledim. Oradaki yetkililer de ‘üreticileriniz sakın hayvanlarını kesmesinler, bu geçici bir uygulama, sorun çözülecek’ diyor. Hatırlayacağınız üzere, 2017 yılı itibarı ile yapmış olduğumuz girişimler sonucunda Japonya pazarını ihracata açtık. Buradan istifade edin. Çin, Güney Kore, Singapur gibi ülkelerle de görüşmelerimiz devam ediyor. Bu pazarların da açılmasına çalışıyoruz” dedi.

YUM-BİR Başkanı İbrahim Afyon da, Irak ambargosu sebebiyle sektörün adeta bitkisel hayata girdiğini belirterek, birçok üreticinin “tamam mı, devam mı” noktasına geldiğini, acilen özel destekler verilmesi gerektiğini söyledi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2019, 19:43
YORUM EKLE
banner151

banner251