Tıbbi aromatik bitki yetiştiren çiftçiye malzeme desteği

Batman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde ve GAP İdaresi Başkanlığının destekleriyle “Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği” projesi kapsamında 14 çiftçiye 60 dekarlık kekik, nane, reyhan, lavanta, adaçayı, ihata ve sulama malzemesi düzenlenen törenle dağıtımı yapıldı.

Tıbbi aromatik bitki yetiştiren çiftçiye malzeme desteği
banner200

İl Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törene; Batman Valisi Sayın Hulusi ŞAHİN, İl Müdürümüz Mehmet DEMİR, İl Genel Meclisi Başkanı Abdulvahap AKBAŞ, Ziraat Odası Başkanı Nizamettin AYDİŞ, Şube Müdürlerimiz ve çiftçiler katıldı.
Törende bir konuşma yapan Valimiz Hulusi Şahin, tıbbi ve aromatik bitkilerin Batman'da ekimi ve yaygınlaştırılması üzerine çalıştıklarını söyledi.

Tarım alanında birçok çalışma yürüttüklerini belirten Valimiz Hulusi Şahin, “Bu hususta özellikle lavanta merkezli olmak üzere deneme üretimleri yapıyoruz. Deneme ekimleri yapıyoruz. Lavantanın dışında da kekik, nane, reyhan, adaçayı deniyoruz. Ayrıca ziraat mühendisleri arkadaşlarımızın güzel projeleri var. Safranı da inşallah deneyeceğiz. Bir sonraki dönemde üzerinde çalışacağımız bir alan olacak. Çünkü tarihi antik Erzen şehrinde safrandan elde edilen gelirin yüksek vergilerin verildiğine dair tarihi kayıtlar var. Hâlâ günümüzde de safran çok ciddi bir ekonomik getiri sağlıyor. Ama üretimi çok zormuş. Dolayısıyla bunun üzerine de çalışıyoruz.” dedi.

Tüm hedeflerinin çiftçilerin gelirini arttırmak olduğunu vurgulayan Valimiz Hulusi Şahin, konuşmasına şöyle devam etti:

“Daha fazla bir gelir temin etmesi için çiftçilerimize yardımcı olabilmek, artı şehrimizdeki ürün çeşitlerini artırabilmek için çalışıyoruz. Çiftçilerimizin desteği olmasa başaramazdık. Çünkü netice itibari ile çiftçi tarlasını bu işe tahsis edecek ve ekecek ki biz ortaya çıkan sonuçlar üzerinden yol alabilelim, o konuda da bize destek veren tüm çiftçilerimize teşekkür ediyoruz.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2020, 23:56
YORUM EKLE
banner151

banner251