Tekirdağ'da inek yarışması sonuçlandı

Karaevli Tarım ve Teknoloji Günleri Fuarı etkinlikleri kapsamında Tekirdağ DSYB tarafından 05 Eylül 2019 tarihinde Holstein Irkı Damızlık İnek Yarışması düzenlendi.

banner255
Tekirdağ'da inek yarışması sonuçlandı
banner200

Yarışmaya Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Ahmet TEKGÖZ, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Numan TÜZÜNER, Liman Veteriner Sınır Kontrol Müdürü Tayfun UZUN, Süleymanpaşa Tarım ve Orman İlçe Müdürü Ufuk İŞCAN, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Sezen ARAT, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Gürsel DİNÇ, Malkara Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Fahrettin KAZAN ve Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat SAYGI ve Süleymanpaşa Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şerif BAYKUT davetli olarak katıldılar.

Yarışmadan sonra açıklamada bulunan Tekirdağ Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ergin Durgun, "Üye işletmelerimizdeki yetiştiricilerimiz bize hayvanlarıyla yarışmaya katılmak istediklerini beyan ettiler. Biz de bunları önce işletmelerde ön elemeye tabi tuttuk. Ön eleme sonucunda 7 tane hayvan finalist olarak yarışma alanına geldi. Burada da konusunda uzman üniversite hocaları, deneyimli hakemler ve jüri üyeleri tarafından teknik bir değerlendirmeye alındı. Bu sadece basit bir güzellik yarışması değil, aslında damızlık değerinin bir yarışmasıydı. Meme yapısı, ayak yapısı, vücut yapısı gibi toplam 14 kriter açısından hayvanlar değerlendirmeye tabi tutuldu. Bunların neticesinde en çok puanı alan hayvan birinci oldu. Birinci olan hayvanımızın sahibi Almanya'da 13-17 Kasım 2019 tarihinde düzenlenecek Agritechnica Tarım Fuarına ve Çiftlik Gezisine tüm masrafları DLG Fuarcılık tarafından karşılanarak gitme hakkı olan fuara gitmeye hak kazandı. Diğer dereceye giren yetiştiricilere de farklı değişik sürpriz ödüllerimiz oldu. Yetiştiricilerimizin hepsini tebrik ediyorum" dedi.

Konusunda uzman jüri üyeleri tarafından teknik bir değerlendirme ve puanlama yapılarak;  Süleymanpaşa ilçesi Banarlı Mahallesinden üyemiz İsmail AK’ ın yetiştirdiği inek birinci olurken, Süleymanpaşa ilçesi Ferhadanlı mahallesinden üyemiz Kamil TURGUT' un yetiştirdiği inek ikinci ve Malkara ilçesi Sarnıç Mahallesinden üyemiz Emin ERDOĞAN’ ın yetiştirdiği inek üçüncü seçildi.

Birlik Başkanı Ergin Durgun; Tekirdağ İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği üyeleri olarak hayvanlarımızın kalitesinde iddalıyız. Ülkemizin Diğer İllerinden damızlık hayvan ihtiyacı olan yetiştiriciler birliğimize ulaşırlarsa kendilerine en iyi damızlık özelliğe sahip hayvanları temin ederiz dedi.

Başkan Ergin Durgun; Yarışmaya katılan katılımcılara ve katkı sağlayan firma ve kuruluşlara teşekkür ederek, damızlık inek yarışmalarının devam edeceğini bildirdi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251