Tarım ve Orman Bakanlığı şimdi de ithal yangın uçağı alacak!

Tarım ve Orman Bakanlığı, ithal yangın uçağı almaya hazırlanıyor. İzmir’de yaşanan orman yangının ardından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, Türk Hava Kurumu (THK) uçaklarına ‘güvenmediklerini’ dile getirmişti. Yaşanan gelişmelerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakan Pakdemirli’yi yangın söndürme uçaklarıyla ilgili bilgi alması için Rusya’ya göndereceğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı şimdi de ithal yangın uçağı alacak!
banner200
banner217

Türkiye’den Sefa Bilgitekin’in haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ziyareti dönüşü yaptığı açıklamada Moskova’da düzenlenen MAKS-2019 Fuarı’nda yangın söndürme uçakları ve helikopterleriyle ilgili bilgiler aldığını söyleyerek “Tarım ve Orman Bakanı’mız Bekir Bey’i buraya da bir göndereceğiz. Onlarla bir çalışma yapmak suretiyle gerekirse buradan da belki istifade yollarına gidebilir” demişti. Erdoğan’ın açıklamasının ardından Bakan Pakdemirli’nin önümüzdeki günlerde Rus yangın söndürme helikopteri ve uçaklarını incelemek üzere bu ülkeye gideceği öğrenildi. Bakan Pakdemirli’nin Rus yapımı KOMAV KA-32’i yangın söndürme helikopterini incelemesi bekleniyor. Ziyarette ayrıca Savunma Sanayii Başkanlığından bir heyetin de Bakan Pakdemirli’ye eşlik etmesi planlanıyor. KOMAV KA-32 helikopteri şehir şartlarında, ulaşması zor dağlık arazilerde ve ormanlarla kaplı alanlarda etkili bir şekilde faaliyet gösteriyor. Helikopter, kara yolu olmayan ulaşılması zor noktalara iniş yapılabiliyor. KA-32 tipi helikopterler, orman yangınları ve ağır yük taşıma amacıyla kullanımlarının yanı sıra şehir yangınlarıyla mücadelede de etkin olarak kullanılıyor.  

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

Allahtan bakanin pilotluk sertifikasi var ya tank surme sertifikasi olsaydi

Uzman
Uzman @Misafir - 1 yıl Önce

Elektrikli traktör balonundan sonra , aslında bir elektrikli uçak haberi takuşırdı...

Başkan
Başkan - 1 yıl Önce

Aktepe başkanı başkan olursam uçuşa geçeçez demişti.....doğru söylemiş adamcaz.....uçak yapcaz da dediydi....de neyse.....sözü özü 1 akepeğğğğ..

asdasdasdas
asdasdasdas - 1 yıl Önce

Aaa olmadı yakışmadı bize... Elektrikli uçak yapardık hemen sayın bakanım. zaten iha yapıyoruz ya bizim için çocuk oyuncağı

banner151

banner251