Tarım Bakanlığına yerli ve milli üretim için 5 bin personel alınacak

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın personel alımıyla ilgili olarak ziraat mühendisleri, veteriner hekimler, su ürünleri mühendisleri ve gıda mühendislerinin aylardır sürdürdüğü baskı seçim öncesinde sonuç verdi. Ancak mücadelede ön plana çıkan meslek guruplarıyla ilgili personel alımı yine ileri bir tarihe ertelenirken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Orman Genel Müdürlüğüne toplam 5 bin personel alınacağını açıkladı.

Tarım Bakanlığına yerli ve milli üretim için 5 bin personel alınacak

Tarım ve Orman Bakanlığı'nda personel alımına yönelik uzun bir süredir beklenti vardı. Meslek grupları, bu beklentiden dolayı konuyu her platformda gündeme getiriyordu. Personel alımının sonuçlanması için verilen mücadelede ise ziraat mühendisleri, veteriner hekimler, su ürünleri mühendisleri ve gıda mühendisleri ön plana çıkmıştı.

ORMAN MÜHENDİSLERİ SEVİNİRKEN DİĞER MESLEK GRUPLARINDA HAYAL KIRIKLIĞINA NEDEN OLDU

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bugün katıldığı bir televizyon programında istihdam alımına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Pakdemirli, Bakanlık bünyesinde istihdam edilmek üzere 5 bin yeni personel alınacağını duyurdu. Bakan Pakdemirli'nin açıklaması kadro bekleyen orman mühendislerine büyük sevinç yaşatırken, personel alımı konusunda ön plana çıkan diğer meslek gruplarında ise hayal kırıklığına neden oldu.

CEFAYI BİZ ÇEKTİK SEFASI ORMAN MÜHENDİSLERİNE KALDI!

Bu meslek grupları, “ziraat mühendisleri, veteriner hekimler, su ürünleri mühendisleri, gıda mühendisleri cefayı çekti sefası orman mühendislerine kaldı” tepkisinde bulundular.

ALINACAK PERSONEL TARIM BAKANLIĞINDA NEREDE İSTİHDAM EDİLECEK?

5 bin personelin Tarım ve Orman Bakanlığı'nda hangi alanlarda istihdam edileceğini de açıklayan Pakdemirli, “1200 tane orman mühendisi, 2700 orman muhafaza memuru, 800 tane memur, 300 şoför toplam 5000 personel alımı yapılacak” dedi.

5 BİN PERSONEL NASIL ALINACAK?

Personel alımının nasıl yapılacağı hakkında da bilgi veren Pakdemirli, 5 bin personelin KPSS puanına göre ve kısa sürede alınacağını belirterek, “Kimse kapımıza torpil için gelmesin” dedi.

5 BİN PERSONELİN ALINIŞ GEREKÇESİ

Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde istihdam edilecek personelin alım gerekçesini de açıklayan Pakdemirli, “Bakanlığa bir sürü adam dolduruyorsunuz, ne olacak? Diyebilirler. Ancak Türkiye'nin 1 milyar dolar orman ürünleriyle ilgili ithalatı var. 2020 sonu itibariyle hedefimiz bunu sıfırlamak. Bu sebeple 5 bin personel alıp, tamamen burada yerli ve milli üretime geçmek. Personel alımındaki amacımız bu” dedi.

TARIM BAKANLIĞINDA DİĞER MESLEK GRUPLARIYLA İLGİLİ PERSONEL ALIMI NE ZAMAN YAPILACAK?

Tarım ve Orman Bakanlığı'nda kadro bekleyen diğer meslek gruplarıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Pakdemirli, şunları kaydetti: “Ormanla ilgili bu müjdeyi verince diğer meslek gruplarıyla ilgili beklentiyi de biliyorum. İnşallah bu konularda da çalışıyoruz. Yakın zamanda ilgili bakanlıklarla istişaremiz biter. İlk sırada ziraat mühendisleri, veteriner hekimler olabilir. Bir miktar gıda olabilir. Yani çok büyük rakamlar olmamakla birlikte belli bir miktarda bir şey olabilir gibi gözüküyor. İlgili bakanlıklarla istişaremizi bitirmedik. Henüz elimizde böyle bir kadro yok. Ama ilerleyen zamanda bunlarla ilgili de alım yapacağız”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Atama
Atama - 4 ay Önce

Su urunleri ve Balikcilik teknoloji muhendisleri de atama bekliyor.Bizlerede yardimci olun.

Su Ürünleri Mühendisi
Su Ürünleri Mühendisi @Atama - 1 ay Önce

Atama isimli yoruma -5 beğenmeme veren dingolar kesin veteriner ve ziraatçiler. yetmedi mi lan bizim alanlarımızı işgal ettiğiniz. su ürünleri müdürlüklerinde veterinerin ne işi var. su ürünleriyle ilgili ne eğitimi aldınızda buralara yerleşiyorsunuz. Siz Balık yetiştirmeyi tarlada patetes yetiştirmek mi zannettiniz bu nasıl bir politika. Bilgisiz Ziraat tek. ve veterinerler yüzünden su ürünleri alanında hiçbir üretim yapılamıyor. Bu politika yüzünden denizlerimizde %70 oranında türü kaybettik, yetmedi denetimsiz ve sağlıksız yetiştirilen balıklar piyasaya sürülüp insanların hayatıyla oynanıyor. Öncelikle bu politikaya bir son verin. biz boşuna 4 yıl su ürünleri fakültesinde eğitim almadık, bizim çalışacağımız yerlerde artık veteriner,ziraatçi felan istemiyoruz, kul hakkı yemekten, emek hırsızlığından vazgeçin artık. Adam 2 yıl ziraat okumuş devlette kadroya geçmiş maaşı yetmiyor beyfendinin geliyor su ürünleri fakültesine 2 yıl daha okuyor sonra kurumlararası geçişten (zaten alımı yok denecek kadar az) olan su ürünleri mühendisliğine geçiş yapıyor bu fakülteyi isteyerek, severek bu işi yapmak isteyen normal yollarla okuyan 18 yaşında öğrenci fakülteyi bitiriyor ve boşta kalıyor. Ya su ürünleri mühendisliğine kurumlarası geçiş denen saçmalığı kaldırın ya da normal üniversite sınavıyla gelen öğrenciyi hiç almayın, alıpta hayatını, emeğini, 4 yılını çalmayın yazıktır, günahtır ya. Sayımız az olunca, üniversite hocaları da diğer bölümlerden toplama olunca sesimizi çıkaramıyoruz ama artık yeter. !!

Kambur
Kambur - 4 ay Önce

Doldurun doldurun daha dairede oturan mühendisler ormanın yolunu bilmezken şöförler okeye dönerken muhafa memuru kulübeden çıkmazken siz fazladan 5000 daha oturacak personel doldurun devlet krizde felan değil anlaşılan yazık...

ormancı
ormancı @Kambur - 3 hafta Önce

böyle boş konuşan bir insan görmedim nereden biliyorsun yattıklarını 100.000 nufuslu ilçede orman köyünün olduğu yerde 1-2 ormancı çalışıyor ve mesai 17:00 de bitiyorsa domruk yükleme işi varsa 20:00 a kadar çalışıyorlar ve mesai parası yok cumartesi pazar tatili yok 2 ormanı varsa şef izin verirse cumartesi pazar biri pazartesi salı biri tatil yapıyor ŞEF izin verirse ama ben senin kadar ŞEREFLİ OLMİCAM İnşAllah Allah emeklerinizi boşa çıkartmaz atanırsınız tarımdan haber değil muhalefetten haber olsa daha iyi olurdu

Duyana
Duyana - 4 ay Önce

Sayın bakan ALLAH Rızası için kimseye haber vermeden her hangi bir kurumunuza gidiniz görünüz kim ne üretiyor veteriner .mühendisler takım elbise ile oturursa sen çok beklersin üretimi senin kurumlarının ürettiğinden daha güzelini bu işi sevenler üretiyor sizden ricam etrafından bir kurtul kendin gör sana anlattıkları gibimi

görev-aöf
görev-aöf - 4 ay Önce

tüm teknik elamanlar sahaya çıkarılmalı...ulkemizde teknik elamanlar sahada olmadığından tarım geriliyor.artık masa başında oturup pc sörf yapayım ay sonunda 6-7 bin lira hesaba geçsin dönemi kapanmalı...her birim, il müdürlükleri tıka basa muhendis -veteriner dolu..çoğu yerde oturacak yer bulunmuyor...

Tarim
Tarim - 4 ay Önce

Aman bu atama isleri giderlerde bunlara kalmsz yoksa aksu ve pakdemurliyle vay halimize

Torpil
Torpil - 4 ay Önce

Torpilliler vaziyet alın....

gıda mühendisi
gıda mühendisi - 2 ay Önce

bizede söz vermiştiniz norm kadro bitince alıcaktınız sözününüz tutun bakan bey

Sazan
Sazan - 4 ay Önce

İstanbul'u oldu bittiye getirme hileleri gerçekten üst düzey hileydi....sazanlar da atladı.....bunlar eninde sonunda bu ülkeyi bitirir....tarıma gelince zaten bitti.....kafaları sadece muzurluğa çalışıyordu akp bin.....inşaat müta it sevicil
er...


banner151

banner157

banner156