Tarım Bakanı Pakdemirli’den: Hububat alım fiyatı açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarım sektöründe yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Hububat alım fiyatına ilişkin çalışma yaptıklarını söyleyen Pakdemirli, "Mayısın ilk haftasında, kabine toplantımızın ardından Cumhurbaşkanımız açıklayacak. Çiftçimizi üreticimizi doyuracak bir fiyat politikası oluşturma gayreti içindeyiz" dedi.

banner255
Tarım Bakanı Pakdemirli’den: Hububat alım fiyatı açıklaması
banner200

Anadolu Ajansı’nın özel yayınına katılan Pakdemirli'nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

*Ankara'dan aldığımız atık su numunelerinde Kovid-19 virüsüne rastlanmadı. İstanbul'dan da numune toplanıyor, ona göre tedbir alınacak.

* (Tedbirler hakkında) Bizim bugün tarımsal üretimle ilgili alacağımız tedbirler yeni dikim ekim süreciyle ilgili alacağımız tedbirler. Türkiye'nin meyve, sebze,et, sütte herhangi bir sıkıntısı yok. Türkiye çok iyi bir performans göstermiştir. Hem üretim hem de perakende konusundaki karne de mükemmel bir karne. İlk salgının başlaması devamı bu pazartesi itibariyle 2,5 misli bir taleple karşılaşan marketler hazırlıklıydı. Bizim raflarımız boşalmadı. Tüm dükkanların boşaldığı sahneleri Türkiye izlemedi. Birinci derecede tarım , gıdanın kuvvetli olması, perakendenin de uyum sağlaması sayesinde oldu.

 Ramazan ayına giriyoruz. 12 ayın satışlarının 4'te biri Ramazan ayında olur. 50 yıldır bu böyle. Sofralara daha çok dikkat edilir. Bu anlamda Ramazan için zaten perakende sektörü hazırlık yapmıştı. Gıda sektörünün de üretim yönü Ramazan'a hazırlıklıdır. Covid'e yönelik de gerekli hazırlıklar yapıldı. Ramazan'a girerken alışverişler yapılacak. Bize bazı mecburiyetler ve sınırlamalar getiriyor. Tüketici için bir eksik olmaması için dün akşam İçişleri Bakanımızla görüştük. Perşembe ve Cuma en yakın markete ulaşmak açısından adım atılmasının önemli olacağını söyledik. Olumlu karşılandı. Bugün ve yarın 20.00 ile 23.00 arasında Ramazan alışverişlerini yapsınlar. En yakın markete diğer iki gün ise saat 09.00 ile 14.00 arasında yapabilirler. Böyle bir düşünce içinde olduk.

* Ramazan hassasiyeti açısından son derece olumlu bir gelişme oldu. Türkiye'nin gıda tedariki yeterli.  Avrupa'da tarımda birinci dünyada 10'uncu. Stoklanmaya Türkiye'de ihtiyaç yok. Günlük alışverişlerini yapsın vatandaşlarımız. Cumartesi ve pazar marketler kapalı olacak. Pazartesinden itibaren alışverişlerine devam edilecek.

* (Fiyatlar hakkında) Tarladan sofraya olan süreçte birden fazla Bakanlık var. Aslında bizim her zaman hedeflediğimiz şu; üreticiyi koruyacağız ancak tüketiciyi de kollayacağız. Bunla ilgili zaman zaman müdahaleler yaptığımızı görüyorsunuz. Patates, soğan, limon ihracatının izne bağlanması gibi durumlar... Dengeyi tutmak gerekiyor. Tüketim varsa tüketeceğiniz ürün olmalı.

* Normal zamanda 1,5 yıldır oturtmuştuk. Bazı ürünlerle ilgili tedbirler aldık. İthalatın kısıtlanması kolaylaştırılması, ihracatın da aynı şekilde bazı ürünlerde kısıtlanması ya da kolaylaştırılmasını sağladık. Bazı ürünlerde fiyat artışını görüyoruz. Ancak aradaki lojistik zincirde bazı fırsatçılar olduğunu görüyoruz.

* Ticaret Bakanlığımız zaten müdahale ediyor. Biz birçok ürünün depo çıkışını takip ediyoruz. Gereğini yapıyoruz. Limonu izne bağladık, hemen 10 liralardan 4 liralara düştü. İhracatını izne bağlayınca Rusya'da 4-5 dolar oldu. Dünyanın genelinde gıdada arz fazlalığı vardır. Ülkelerin sert tedbirlerinden dolayı bazı ürünlerde sıkıntı olabilir mi konusunu incelemek lazım. Türkiye'de hiçbir ürün grubunda problem yaşanmamıştır.

* (Çiftçiler hakkında) Çiftçimiz tarlasına gitmek istiyor. Hasat ve ekim zamanı gitmek istiyor. Tedbirleri aldık. Ekmek unlu mamulleri, veteriner hekimler, bakım merkezleri, un süt balık üretimi yapan tesisler, nakliyesinde çalışanlar, hayvan otlatanlar, ekim dikim sulama ilaçlama yapanlar, satışa hazırlanmasında görevli olanlar. Bu alanlarda gerekli tüm tedbirler alınmış durumda. Problem yaşayanlar il ilçe müdürlüklerine başvuru yapabilir. Bize gelen bir ya da iki vaka oluyor. O da yerinde çözülebilecek şekilde. G20 Bakanlar Toplantısı'nda tedbirleri nasıl aldığımıza dair diğer bakanlara da anlatıyor olacağım.

* (Alım fiyatı hakkında) Çalışma yaptık. Paket haline getireceğiz. Mayıs ilk haftasındaki Kabine Toplantısı'nda açıklamak. Çiftçi ve üreticimiz için düzgün bir fiyat politikası gayreti içindeyiz.

* Böyle durumlarda dünyada kaliteye bakılmaz, malı yetiştirelim derler, biz kaliteyi de ön planda tutuyoruz. Cuma akşamı bir yandan ifşalarımızı yaptık. Biz gıda denetimlerimize sonuna kadar devam ediyoruz. Biz halkın sağlığıyla oynayan halkın tüketimine sunan restoran, gıda üretim tesislerinin yanına bırakmayacağız dedik. Çok sıkı biçimde salgın döneminde bile uygulamaya devam ediyoruz. Ba* (Pide hakkında) Pideyle ilgili çalışma İçişleri Bakanlığımız takip ediyor. Ramazan ayında istenmesi, kokunun duyulması neler yapılabilir bakıyorlar. Belki belli saat öncesi satılması satılmaması konusundaki çalışmayı yürütüyor. Açıklaması olacaktır.

*Yaş çay alım fiyatıyla ilgili çalışmalarımız hızla  sürüyor. Çay müstahsilini memnun edecek formül üzerinde çalışıyoruz.

*Küçükbaş hayvancılıkta bir ilk olarak, 81 ilde koyun ve  keçi yetiştiricilerimize 187 milyon lira desteğin ödemelerine cuma  başlayacağız.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 17:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi
Çiftçi - 1 yıl Önce

Buğdaya 2 TL bekloyoruz olması gereken fiyat bu fazla geliyorsa açığı devlet ödesin

Fettah
Fettah - 1 yıl Önce

Sayın bakanımız, ne diyor dünya fiyata önem veriyor,biz ise kaliteye diyor, anlayın bu kelimeyi. Sonucu göreceğiz,.

Ali şahin
Ali şahin - 1 yıl Önce

Sayın bakanim ciftci ekinin sulamiyor medaş elektrik barasi bulamiyor

Süleyman Filiz
Süleyman Filiz - 1 yıl Önce

Ofis alım yapmalı sizin açık ladıgınız fiyatları takan yok

sedat
sedat - 1 yıl Önce

Tüccarların denetlenmesi gerek gecen sene1100 aldı
faruraya 1400 yazdı

Halit Güneyce
Halit Güneyce - 1 yıl Önce

Sayın bakanım pamuk primlerinin ödenmesi lazım çiftçinin rahatlaması için

Traktör Dede
Traktör Dede - 1 yıl Önce

Bakanım siz kimin bakansınız tarım bakanı yazıyor ismimizin önünde lütfen çiftçinin bakanı olun yeter artık bizleri ezdirdiginiz

Hasan
Hasan - 1 yıl Önce

Sayın bakan gubre ilaç tohum fiyatları sıkı denetlenmeli isteyen istediği fiyattan satıyor bir sürü sıvı gubre ve muadil ilaç var alıp kullanıyoruz bir işe yaramıyor emek ve urun zayi oluyor bu ürünler ve üretici firmalar çok çok sıkı denetime tabi olmalı üretirken bu satanların elinde oyuncak olmaktan ürün satarken tüccarın elinde oyuncak olmaktan bıktık usandık her yıl tam ürün oluştuğu dönemde ithalat yapılmasından bıktık usandık lütfen el insaf ve denetim rica ediyoruz


banner151

banner251