Tarım Bakanı Pakdemirli açıkladı! DOKAP başvuruları başlıyor!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bayburt'ta sektör temsilcileriyle bir araya gelerek, bölge hayvancılığının kalkınması için, Bakanlıkça uygulanmakta olan DOKAP projesi kapsamında, 2020 yılı başvurularının 1 Ocak-31 Mart 2020 tarihlerinde alınacağını duyurdu. Pakdemirli “Proje kapsamında koç/teke alımı ile ahır/ağıl yapımı için başvurularınızı yapabilirsiniz” dedi.

Tarım Bakanı Pakdemirli açıkladı! DOKAP başvuruları başlıyor!
banner200

Bayburtlu çiftçilerimize, son 17 yılda 200 milyon Lira tarımsal destek verildiğini hatırlatan Bakan Pakdemirli, Genç Çiftçiyi Destekleme Projesi ile 2016-2018 yılları arasında, toplam 340 projeye, 10,2 Milyon Lira destek verildiğini belirtti.  Pakdemirli, “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında; 2006-2019 yılları arasında, 19 adet projeye, 2,5 Milyon Lira hibe desteği ödedik. Ve böylelikle; Genç Çiftçi Destekleme Projesi ve Kırsal Kalkınma Yatırımlarıyla, Bayburt'ta 450 kişiye istihdam oluşturduk. Ayrıca, 1.137 Makine-Ekipman Desteği ve 13 adet Bireysel Basınçlı Sulama Desteği olmak üzere verilen toplam Kırsal Kalkınma Desteği 7,6 Milyon Liradır” dedi. Pakdemirli, yem bitkileri desteğinin de artırıldığını ve Bayburt'ta son 17 yılda 47,5 Milyon Lira yem bitkileri desteği ödendiğini belirtti.

Toplulaştırma çalışmalarına da değinen Bakan Pakdemirli, 21,2 Milyon Lira kaynak kullanılarak, 355 bin dekar alanda toplulaştırma çalışmalarının tamamlandığını söyledi. Bakan Pakdemirli, verilen destekler neticesinde 17 yılda bitkisel üretim değeri 7,5 kat artarken; Hayvansal üretim değerinin de 11 kat arttığını belirtti.

BAYBURT'TA SU ALANINDAKİ ÇALIŞMALARLA 26,5 MİLYON TL ZİRAİ GELİR ARTIŞI SAĞLANDI

Bayburt'a Orman ve Su alanlarında, Son 17 yılda, toplam 1 Milyar 250 Milyon Liralık yatırım gerçekleştirildiğini söyleyen Bakan Pakdemirli, ''Bu yatırımlar ile; Bayburt'ta hizmete aldığımız içme suyu tesisimiz, 12 adet sulama tesisimiz,  42 taşkın koruma tesisimiz ve 7 barajımızla; Vatandaşlarımızın suya dair ihtiyaç ve taleplerini giderdik.

Çiftçimizin zirai gelirini önemli ölçüde artırdık,  can ve mal güvenliğini sağladık ve suyun geleceğine yatırım yaptık. Tabi biz bunları yaptık ama çiftçimizden de çok güzel geri dönüşler aldık. Örneğin Demirözü Barajının hizmete geçmesiyle Bayburt tarihinde bir ilk yaşandı. Çiftçimiz bir mevsimde iki ürün kaldırdı" diye konuştu.

Bayburt'ta sektör temsilcileri ile buluşmasında bir dizi müjde de veren ve bölge hayvancılığının kalkınması için, Bakanlıkça uygulanmakta olan DOKAP projesi kapsamında, 2020 yılı başvurularının 1 Ocak-31 Mart 2020 tarihlerinde alınacağını duyuran Bakan Pakdemirli “Proje kapsamında koç/teke alımı ile ahır/ağıl yapımı için başvurularınızı yapabilirsiniz” dedi.

Küçük Aile İşletmelerine Düve Alım Desteğinin 41 ilden 81 ile ve %30 hibe oranının da %40'a çıkarıldığını ifade eden Bakan Pakdemirli, Bayburt'ta, 1 ila 10 büyükbaş hayvana sahip küçük aile işletmelerinin maksimum seviyede destekleneceğini belirterek, ''2023 yılı hedeflerimiz arasında bulunan, "Nüfusumuz Kadar Küçükbaş Hayvan Varlığı"na ulaşmak için bir önceki yılın kuzu/oğlaklarından anaç vasfına ulaşan hayvanlar ile sürüsünü büyüten yetiştiricilere hayvan başına 100 Lira destekleme ödemesi yapacağız. Küçükbaş hayvanlara yönelik Soy Kütüğü ve Ön Soy Kütüğü çalışmaları hazırlanarak, 2019 yılında destekleme kapsamına alınmıştır. Hazırlanan ıslah programı ile kayıtlar tutulmaya başlanacak. Sisteme kayıtlı yetiştiricilere koyun/keçi başına 100 Lira, ayrıca, bu işletmelerde yetiştirilen koç/tekeleri alan yetiştiricilere 500 Lira ödeme yapacağız'' diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nizamettin Türkoğlu
Nizamettin Türkoğlu - 2 yıl Önce

Çok güzel. izlenen tarım politikalarına güvenim yok.Hals ithal hayvanlar gemi,gemi geliyor.Neymiş? İthal müsadesi önceden alınmış.Hep hikaye...

Eyüp gedik
Eyüp gedik - 2 yıl Önce

Sayın Bakan cifci nin borçlarını hiç söylemiyor cifci hep icralık cifci nin terektörlar icradan balanıyor

Ersoy gül
Ersoy gül - 2 yıl Önce

Tar bakanı çiftçi battı Ne diyon sen borç batağına gitmiş

Batık çiftçi
Batık çiftçi - 2 yıl Önce

Çiftçiye acilen yapılandırma yoksa yok olacaz

Ömer cicek
Ömer cicek - 2 yıl Önce

Sayın bakan hastalıktan kesilen hayvanların parası bir yıl sonra geldi onada banka el koydu benim günlük altıyüz litre süt veriyordum malım gitmeden önce aradaki zararı sen düsün diğerborclari sendüsün

Yuksel
Yuksel - 2 yıl Önce

Biran cıftcilerin borcları ne yapılması gerekiyorsa yapilsın.

banner151

banner251