Rusya’dan kaz ithal edeceğiz

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Rusya’dan kaz ithalatına sert tepki gösterdi.

banner180
Rusya’dan kaz ithal edeceğiz

Tekin, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle Meclis başkanlığına verdiği soru önergesinde; “Kaz hem eti hem ciğeri hem de tüyü ile değerli bir hayvandır. Hal böyle ‘kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez.’ atasözünü Karslılar sıklıkla kullanırlar. Şimdi, bende Tarım ve Orman Bakanına soruyorum, &kaz gelecekse elbette tavuk esirgenmez! ama ortada tavuk bile yok” dedi.

Gürsel Tekin’in soru önergesi  şöyle:  Türkiye’nin en önemli hayvancılık merkezlerinden olan Kars, Ardahan ve Iğdır çevresi küçük üreticilerin geçim kaynağı olan kazıyla ünlü. “Kars Kazı”, özellikle kış aylarında yöre insanı için önemli bir besin maddesi olmasının yanında aynı zamanda küçük üreticilerin de geçim kaynağı olmaktadır. Kaz, kar ve Kars ayrılmaz bir üçlüdür.

Ancak, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan habere göre; Rus ve Türk yetkililerin “Rusya’dan, kaz, ördek ve hindi etinin Türk pazarına sevkiyatı için görüştüklerini, Rusların, Türkiye’ye kaz, hindi ve ördek eti ihraç edecekleri” ifade edilmiştir.

Binlerce ırmak, çay, dere, göl ve gölet bulunan ülkemiz, kaz ve ördek yetiştiriciliği bakımından büyük bir potansiyele sahipken, bakanlığınızın ve karar alıcıların destekleme politikalarında kaz yetiştiriciliğine yer vermesi temel beklenti iken, Rusya’dan kaz ithal edeceğinizi üzülerek öğrenmiş bulunmaktayım.

Kaz, Doğu Anadolu bölgesinde yoksul ailelerin temel protein ihtiyacını karşılayan bir üründür. Kaz kesilir, ayağından ciğerine her şeyi tüketilir. Diğer taraftan da kadının ev harçlığı, çoluk çocuğunun, kocasının kışlık cep harçlığıdır. İthal kaz getirmeye başladığınız andan itibaren yöre halkı için alternatif bir iş ve gelir kaynağını da yok etmeye başlamış olacaksınız.

Bu bağlamda;

1-Türkiye, ekolojik uygunluğu, dış ticaret açısından AB ve Ortadoğu pazarı için uygun jeolojik özelliği ile kaz üretiminde ideal koşullara sahipken, Rusya’dan kaz ithal etmenizin asıl gerekçesi nedir?

2- İthal kaz ticareti yapan ve pazarlayacak olan aracı firmalar bu sürecin kazananı olacakken, yöre halkı alternatif iş ve gelir kaynağını kaybetmiş olacak. Yaşanacak olası mağduriyetlerin önüne geçmek adına ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?

3- Rusya’dan kaz alarak, tüketiciye donmuş ucuz beyaz et satmakla et sorunumuzu çözemezsiniz. Bu tür uygulamalar hem döviz kaybına, hem de içeride besiciliğin çökmesine yol açıyor. Hayvansal üretimde gıda güvenliğinin sağlanabilmesi için ithal etten ne zaman vazgeçeceksiniz?

4- Et ve Süt Kurumu (ESK) ithalat ofisi olmaktan çıkarıp, piyasaya müdahale edebilecek bir kurum haline getirmeyi düşünüyor musunuz?

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
helal kesim?
helal kesim? - 3 hafta Önce

Rusyadan gelecek kazlarda helal kesimin gerçekleştirebileceğini sanmıyorum. Velev ki bakanlık veya bünyesindeki kurumlardan Veteriner Hekim görevlendirilsin.

sizin gerçek amacınız nedir
sizin gerçek amacınız nedir @helal kesim? - 3 hafta Önce

rusyada helal kesim gerçekleştirileceğini sanmıyorsunuz. Ama bakanlıktan veteriner hekim görevlendirilince helal olacak demek. Derdiniz helalse ahireti düşünüyorsunuz demektir. O zaman dünya malını boşverin, harcırah almadan sevabına gidin helal kesim için. Cennet için helal kesime vesile olup sevap kazanırsınız. tarım bakanlığını din işleri ile karıştırmışsınız.

banner151