Patates ve soğan üreticilerinin mağduriyetini önleyin

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, patates ve soğan ithalatı nedeniyle üreticilerin mağdur edildiğini belirterek, biran önce patates ve soğan ithalatının engellenmesini talep etti. Soğan ve patateste ihracatın açılması gerektiğini söyleyen Barut, “Patates ve soğan üreticilerinin mağduriyetini önleyin” çağrısında bulundu.

banner255
Patates ve soğan üreticilerinin mağduriyetini önleyin
banner200

Adana’da soğan ve patates üreticileriyle bir araya gelen Barut, "Yüksek üretim maliyetleri ve ürünün para etmemesi yetmezmiş gibi hasat zamanı yapılan ithalat, patates ve soğan üreticilerini iyice mağdur etti. Patates ve soğan üreticilerinin mağduriyetini önleyin" dedi.

"BASKIN HASSASİYETİNİ ÇÖZÜM İÇİN DE GÖSTERİN"

Çukurova Bölgesi'nde Türkiye'nin en erken patates ve soğanın yetiştirildiğini anımsatan Ayhan Barut, üreticilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekerek, "Bundan 1 yıl önce ulusal güvenlik meselesi haline gelmişti patates ve soğan konusu. Asli suçlu olarak soğan ve patates üreticilerini görüp depoları basanların bugün patates-soğan üreticilerinin sorunlarını görmeye çağırıyoruz. Depolara baskın yaparken gösterdiğiniz hassasiyeti, bugün çiftçiye destek vermek için de gösterin" diye konuştu.

"MERSİN LİMANI'NA GETİRİLEN ÜRÜNLER İÇ PİYASA SÜRÜLDÜ"

İthalat nedeniyle hasat döneminde patates ve soğan üreticileri yine mağdur edildiğini belirten Ayhan Barut, şunları kaydetti:

"Soğan ve patateste ihracat yasağının derhal kaldırılması gerekiyor. Üreticinin kazanması veya en azından maliyetini kurtarması için bu çağrıya kulak verilmeli.  İki hafta önce Mersin Limanı'na ithal patates ve soğan getirildiğinde tepki göstermiştik. O gün,  'Bunlar ülkemize girmeyecek, Suriye-Irak için geldi, transit geçecek' diyenlere sesleniyoruz. O ürünler iç piyasaya girdi. Bu çiftçinin feryadını görün artık. Bu salgın döneminde tarım ve sağlığın önemi bir kez daha görüldü. Tarıma gereken destek verilmeli, kesintisiz üretim yapılmalı. Yerli ve milli olduklarını söyleyenler yerli çiftçimize destek olmalıdır. Çünkü salgın öncesinde Türkiye'nin günlük 4-5 bin ton soğan, 10 bin ton üzerinde patates tüketimi vardı. Salgın nedeniyle ekonomik hayat durdu, her yer kapandı. Konukevlerinden lokantalara ve turizm mekanlarına kadar hepsi kapandı. Günlük tüketim, yarı yarıya düştü. Üretici canı pahasına üretiyor. Bu nedenle çiftçinin ürününü satması, para kazanması gerekiyor."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Halis bandız
Halis bandız - 12 ay Önce

Ey vekil bu bakanlamı ülke tarım ve hayvancılığı ileri seviye ye taşınacak hayal bile etmeyin. Bu bakan 20 tane koyunu otlatıp eve getiremez, kılavuzu şey olanın burnu şeyten çikmaz.

Cifci
Cifci - 12 ay Önce

2018 de payetes sogan aldı başını gidiyor diye Meclis’e soğan patatesle gelen CHP şimdide tarla tarla gezip cifciye destek oluyormuş

Musa kahraman
Musa kahraman - 12 ay Önce

Geçen yıl fırsatçılık yapıp soğan ve patatesleri piyasaya sürmeyip depolarda bekletip faiş fiata satarlaeken hiç kimsenin sesi çıkmıyordu 18 tl ye soğan alıyorduk 15 tl ye patates alıyorduk.

Avrupadan
Avrupadan - 12 ay Önce

VAllahi kendimde ciftciyim 100 dekar soganin ureticiye masrafi 100 bin tl idi.elektrik fiyatlari artmadan evvel su anda elektrik ile 200 bin tl oldu uretici dekar basina temiz 4 ton sogan alsa 400 ton yapar 1 lira sogan icin hic iyi bir para degil cunku sogancilik cok zor bir is en az 1.5 lira olmasi lazim.. ciftcide kazansin

banner151

banner251