Pamuk üreticileri Ankara’dan çözüm bekliyor

Pamukta yaşanan sıkıntıların ardından çiftçi gözünü Ankara’ya dikerek, gerekli hamlelerin yapılmasını istiyor. Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendiroğlu, pamukta yaşanan sorunlarla ilgili Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye bilgi verdiklerini ifade ederek, hasat sezonu başlamadan önce Ankara’dan çözümler konusunda yanıt beklediklerini belirtti.

Pamuk üreticileri Ankara’dan çözüm bekliyor
banner200
banner217

Kendiroğlu, Aydın, Manisa, Denizli, İzmir, Antalya, Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanları olarak pamuktaki sorunlar ve çözüm önerileriyle ilgili Ankara’ya toplantıya çağrıldıklarını belirterek, “Pamuk üretiminin Dünya’da ve ülkemizdeki düşüşünün nedenleri ve bu durumun çiftçimize olan yansımasını konuştuk. Geçen seneki fiyatların üstüne girdi maliyetlerinin yüzde 60-70 artmasına rağmen, pamuk fiyatları yüzde 30 değer kaybetti. Pamuk üreticisi çok zor durumda. Bunun çözümü üzerine ve alınması gereken tedbirler için istişarelerde bulunduk. Yazılı olarak hazırladığımız dosyayı sunduk” dedi.

“HASAT SEZONU BAŞLAMADAN GERİ DÖNÜŞ YAPILACAK”

Kendirlioğlu, şunları kaydetti: “Pamuğa 1 lira 25 kuruş prim verilmesini, fiyatının 4.5 liranın altına düşmesi halinde fındıkta yapıldığı gibi Toprak Mahsülleri Ofisi tarafından alım yapılarak müdahale edilmesi gerektiğini ilettik. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi gibi kuruluşların faiz oranlarının indirilmesini, yapılan kesintilerin sıfıra ya da düşürülebilecek en alt sınıra indirilmesi gerektiğini, yatacak primlerin en geç Nisan ayı içinde ödenmesi gerektiğini, 2 yıl kısıtlaması olan münavedenin(ekim nöbetinin) 5 yıla çıkarılmasını talep ettik. Yetkililer bunları dinleyip not aldılar. Hasat başlama dönemi yaklaştığından 10 gün içinde geri dönüşü yapılması konusunda anlaşıldı.

BİZE DÖNÜŞ YAPACAKLARINI SÖYLEDİLER

Şu anda bir belirsizlik söz konusu. Endişeli bir bekleyiş var. Şu ana kadar pamuk fiyatlarının açıklanması gerekiyordu. Herhangi bir çalışma olmadığı için bu çalışmanın hızlandırılması ve pamuk çiftçisinin endişelerini gidermek için bakanlıkta toplantıya katıldık. Sonuç itibariyle, sorunlarımızı dinlediler. Daha öncede dosyalar halinde bu konuları göndermiştik. Çözümle ilgili çalışma yaparak bize dönüş yapacaklarını söylediler. Ayrıca, ithal pamuğa karşı önlem alınmasını ilettik. Çünkü hasat mevsimi yaklaştıkça pamuk fiyatları dip yapıyor. Pamuk üreticisi elinden pamuğu çıkarttıktan sonra fiyatlar yükseliyor. Bu durum üreticimizi memnun etmiyor. Bu hususları da kendilerine ilettik.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

Üreticilerin pazar sorunu olmaması için bakanlığın bütün ürünlerde müdahale alım görevi olmalıdır. Lisanslı depoculuğun bir an önce tamamlanması gerekir. Ancak bu şekilde üretici korunmuş olur.

Pamuk çifcisi
Pamuk çifcisi - 1 yıl Önce

Buğday çifcisi arkadaş sen buğdayı ekiyıorsunda çapa mı yaptırıyorsun pamuk gibi 10 kat ilaç mı atıyorsun toplama maliyetin ne kadar ayrıca hubabat ekilemeyen mısır ekilemeyen yerler var sadece pamuğun yetiştiği yerler var bilinçsizce yorum yapıyorsun.Pamuk üretisi çok zor durumda çifciden yanamısın emekleri çalanlardan yana mı?

Buğday çiftçisi
Buğday çiftçisi - 1 yıl Önce

Münavebeli tarım sürdürebilir tarımın garantisidir. Üst üste aynı ürünü aynı tarlaya ekerseniz, aynı tohum, ilaç, gübre ve işlemeyi yaparsanız tarla ölür ve bir daha size ürün vermez. Pamuk ardına mısır, soya, yem bitkisi, buğday bir sürü ürün var ek kardeşim.
İllide Pamuk’ta diretiyorsanız hububat çiftçisinden kat be kat fazla kazandığınızı açık açık söylüyorsunuz. Buğdayın desteği henüz 10 kr çıkmış iken pamuğun desteğini 80 kr’tan 1 lira 25 kr çıkarmak adaletsizliktir.

banner151

banner251