Öğrenciler yerli tohum üretti

Zonguldak'ta öğrenciler okul serasında yerli tohum ürettiler. Öğrenciler yetiştirdiği tohumları ücretsiz olarak üreticilere dağıtıyor.

Öğrenciler yerli tohum üretti
banner200

Çaycuma ilçesinde bulunan Şehit Sacit Olcay Kabaklıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri okulun serasında yerli tohumla sebze üretimine başladı. Burada yetiştirilen ürünler, ihtiyaç sahibi ailelere ücretsiz dağıtılıyor. 'Ülkem İçin Üreteceğim' sloganıyla hayata geçirilen projede öğrenciler, belde ve köylerden toplanan yerli tohumları kullanarak mevsimine göre yetiştirdikleri marul, brokoli, lahana, ıspanak, maydanoz, soğan, domates, salatalık, biber ve patlıcanı ihtiyaç sahipleri ailelere ulaştırmak istedi. Bunun için Nebioğlu Belediyesi'nin desteğini alan ve serada yetiştirdikleri ürünleri poşetleyerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için zabıta görevlerine teslim eden öğrenciler, üretmenin ve paylaşmanın mutluluğunu yaşadı.

ÖZ GÜVENLERİ ARTTI

Okul müdürü Tekin Verim, uygulama sahası içerisinde yazlık ve kışlık ürünler yetiştirdiklerini, bunların sayısını her geçen gün arttırmaya çalıştıklarını söyledi. Öğrencilerin projenin sloganını benimsediklerini belirten Verim, “Maalesef gençlerimizde tüketen toplumun vermiş olduğu bir özenti oluşuyor, biz bunu kırmaya çalıştık. Üretmenin, üreten bir toplum ve gençlik olmanın önemini ön plana çıkarmaya çalıştık" dedi.

Kaynak: Eğitimcinin Sesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarım Meslek Liseleri
Tarım Meslek Liseleri - 3 yıl Önce

Milli Eğitim Bakanlığına devredildikten sonra büyük imkanlara kavuşan ZML'ler de ne yazık ki idari bakış açısı sebebiyle kalite yerlere düştü. ZML'lerin eski teknik eğitimi kalmadı. Müfredatın belirlenmesi başta olmak üzere iki bakanlığın ortak çalışması şart.

Ziraat Meslek Lisesi
Ziraat Meslek Lisesi - 3 yıl Önce

Tarım Bakanlığına bağlı olarak eğitim veren Ziraat Meslek Liseleri maalesef Milli Eğitim Bakanlığına bağlanınca; meslek derslerine kültür dersi öğretmenleri verince amacından çıkmıştır. Mevcut öğrenciler mesleki olarak hiç bir bilgiye sahip değillerdir. Bu öğrencilerin yetişmesi için bir şeyler yapalım.

- 3 yıl Önce

eğitim nerede. Tarım meslek liselerinde meslek derslerine ne ziraatçı nede veteriner giriyor. Çünkü milli eğitim de veteriner ve mühendis kadrosu yok. tüm meslek derslerine ilahıyatçı lar ,din dersi hocaları giriyor. inanmıyan gitsin baksın. Tarımsal Eğitimin seviyesini görsün.

banner151

banner251