Kivide kış budamasına dikkat!

Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz, kivi üreticilerinin yüksek verim ve kaliteli ürün alabilmeleri için mutlaka tekniğine uygun budama yapmaları gerektiğini belirterek, önemli uyarılarda bulundu.

Kivide kış budamasına dikkat!
banner200

Kivide kış budamasının çok önemli olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Yüksek verim ve kaliteli ürün için budamanın mutlaka zamanında ve tekniğine uygun bir şekilde yapılması gerekiyor. Bu konuda yapılacak hatalı uygulamaların verim ve kalite kaybına neden olacağını ifade ederek üreticilerimizin mutlaka İl-İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizde görevli uzman personellerimizden destek almalarını istedi” dedi.

Yılmaz, şunları kaydetti: “Kivi yetiştiriciliği ilimizde 3 bin dekar alanda 2 bin üreticimiz tarafından gerçekleştiriliyor.  Bizlerde İl Müdürlüğü olarak üretime uygun alanlara yeni modern kivi bahçeleri kurarak kivinin ilimiz ekonomisine katkısını artırmak istiyoruz. Bu doğrultuda İl Müdürlüğümüz ve DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğinde "Ordu İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi"ni hayata geçirdik. Bu proje kapsamında 100 dekar alanda modern kivi bahçeleri oluşturma çalışmaları şuan devam ediyor ve bu bahçelerin kurulumu 2019 yılsonu itibariyle tamamlanmış olacak. Projemiz ile kurulacak olan kivi bahçelerinin yanında üreticilerimiz kendi imkânlarıyla da yaklaşık 100 da alanda bahçeler kuracak. Böylelikle 2019 yılında yaklaşık 200 da alanda yeni kivi bahçeleri tesis edilmiş olacak ve toplam kivi üretim alanımız 3 bin 200 dekara ulaşacak.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE

banner251