Hayvancılıkta bir ilk: Irak'a damızlık gebe düve ihraç edildi

Türkiye'de ilk kez Eskişehir Damızlık Birlik Başkanlığı tarafından Irak'a iki tır damızlık gebe düve ihracatı gerçekleşti. Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan "İnşallah bunu devamı gelir" dedi.

Hayvancılıkta bir ilk: Irak'a damızlık gebe düve ihraç edildi
banner200

Türkiye'de hayvancılık sektöründe ilk olarak Eskişehir Damızlık Birlik Başkanlığı tarafından iki tır damızlık gebe düve Eskişehir Seyitgazi İlçesinden Irak'a göndermek üzere hareket etti. Türkiye'nin ilk hayvan ihracatı törenine; Merkez Birlik Genel Başkanı Kamil Özcan, Eskişehir Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Aydın, Eskişehir-Bilecik Veteriner Kekimleri Oda Başkanı Mehmet Kızılinler, Tepebaşı Kırsal Hizmetler Müdürü Veteriner Hekim Hasan Sofuoğlu Veteriner Hekimler Derneği Eskişehir Temsilcisi Yücel Ekici, ziraat mühendisleri ve üreticiler katıldı.

ÜRETİCİLER ADINA GRURLUYUM 

Türkiye'nin ilk hayvan ihracatı törenine katılan Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan "Ülkemiz hayvancılık sektörü ithalata dayalı bir sektördü biz her zaman ithalat ile gündeme geliyoruz, bugün ihraç ediyoruz. Ben bugün üreticilerimiz adına gururluyum, ülkemizde ihraç edilen hayvancılık sektöründe büyük başta damızlık ihraç ediyoruz. Bu değerli insanların emek vererek ürettiği bu hayvanların ihracatını görmek çok mutluluk verici bir işlem. Onun için ben Eskişehir'in damızlık birlik başkanlığını tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum. Bu ihracatında emekleri geçen herkesten teşekkür ediyorum. İnşallah bunu devamı gelir" şekilde konuştu.

2020'DE HAYVANCILIK SEKTÖRÜ DAHA İYİ OLACAK 

2020 yılında Türkiye'de hayvancılık sektörünün daha da iyi olacağını söyleyen Eskişehir İli Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Aydın, "Bugün çok büyük bir projeyi başarmış bulunmaktayız. Eskişehir olarak 81 ilde ilk olan düve ihracatına gerçekleştiriyoruz. Türkiye'de yetiştirdiğimiz ve işletmelerinden aldığımız hayvanlarımız gebeleştirilip yerli ve mili gebe düvelerimiz yurt dışına gönderiliyor. Bugün burada hem törenimizi yapıp hem de hayvanlarımızı uğurluyoruz. Bu 2020 yılında ülke hayvancılığımız daha da iyi olacağının habercisidir. Türkiye'de hayvancılık sektöründe çok güzel şeyler olacak bunu yürekten inanıyorum" ifadelerini kullandı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2020, 15:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Alp Gürkan
Alp Gürkan - 2 yıl Önce

Eleman hem destek veriyor, hem denetliyor, hem ceza yazıyor, hem idare et deniyor... Bu işlerin hepsini Veterinere yüklemisler. Aynı teşkilatta mühendisler var yatıyor, Facebookta, instagramda, alışverişte. Günde bir saat Göreve çıkıyor harcırah almak için 3 çeşit harcırah alıyor günde 90 TL extradan harcadığı yakıtı saymıyorum... Araziye çıkıyorum diye gerçekten arazi oluyorlar. Bir iş çıktı mı bunlar arazi...

veli akdağ
veli akdağ - 2 yıl Önce

almanyadan avusturyadan ithal edin,biraz türkiyede bekletin, sonra ıraka gönderin .işte size hayvan ihracatı. maşAllah maşAllah.

Büyük kartal
Büyük kartal - 2 yıl Önce

Çok komik bir ülkeyiz etin kğ 70 TL Halk et yiyemiyor biz ital ediyoruz ve bunu reklam yapıyoruz ülkede hayvancılık ,tarımcılk bitmiş bizim ülke hayvan ital ediyor çok komiksiniz Allah yolunuzu açık etsin

Metin kendirci
Metin kendirci - 2 yıl Önce

Buradaki üreticiye satamadılar, o fiyatlara satılmazdı zaten. Bu da Bir şeydir, maliyeti kurtardılarsa, yeterli.

isimsiz
isimsiz - 2 yıl Önce

Ihracat ile ithalatı karistiranlar var aramizda. Irak'a satmışız

Mustafa Balkan
Mustafa Balkan - 2 yıl Önce

MaşAllah

Zafer
Zafer - 2 yıl Önce

Birlik asli görevi olan damızlık ıslahı ve dolayısıyla üretim işini yapmış, kendilerini tebrik ediyorum, daha fazla üretim daha fazla ihracat yapmalarını bekliyoruz.

Nusret işcan
Nusret işcan - 2 yıl Önce

I kg yem 1,5 tl bir litre sut 1,5 tl hayvan yedikadar süt verse zarar,oda mümkün deyil,gelde çık işin içinden,maliyetin altında üretici satış yaparak,halka ucuz et,süt olmaz ozaman devlet sübvanse edecek odayok,hayırlısı olsun


banner151

banner251