Gübre firmaları kar etti çiftçi şirketi zarar açıkladı!

Borsada işlem gören gübre firmalarının 6 aylık bilançoları, acı bir durumu gözler önüne serdi. BAĞFAŞ, EGE GÜBRE, TOROS TARIM kar açıklarken, çiftçinin iştiraki GÜBRETAŞ zarar açıkladı. 

banner247
Gübre firmaları kar etti çiftçi şirketi zarar açıkladı!
banner200
banner217

Borsada işlem gören, GÜBRETAŞ, BAGFAŞ, EGE GÜBRE ve TOROS TARIMI bünyesinde bulunduran TEKFEN Holding’in 2019’un 6 aylık bilançoları yayınlandı. 

Yayınlanan bilançolara göre BAĞFAŞ, EGE GÜBRE ve TOROS TARIM’ın bu yılın ilk 6 ayında kar ettiği görülürken, çiftçinin kuruluşu olan GÜBRETAŞ zarar açıkladı. 

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’a gönderilen bilançolara göre, BAĞFAŞ, 29.3 milyon lira, EGE GÜBRE 17.1 milyon lira ve TEKFEN Holding’e ait TOROS TARIM ise 236 milyon lira kar açıkladı. 

GÜBRETAŞ’ın ise 2019’un ilk 6 ayında 17,2 milyon lira zarar ettiği açıklandı.

Diğer firmalara göre, gübre satış fiyatlarının yüksek olmasına rağmen GÜBRETAŞ’ın zarar açıklanması dikkat çekerken, ‘GÜBRETAŞ hammaddeyi pahalı mı alıyor?’ eleştirilerini gündeme getirdi. 

Diğer yandan GÜBRETAŞ’ın genel yönetim giderlerindeki yükseklikte dikkat çekiyor. 17.2 milyon lira zarar açıklanırken, 6 aylık yönetim gideri 78 milyon lira olarak gerçekleşti. 

GÜBRETAŞ, 2018 yılını da 329 milyon lira zararla kapatmıştı. 

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2019, 18:23
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yumaklı
Yumaklı - 12 ay Önce

Özel şirketin muhasebeciligindrn Gubretas Genel Müdürlüğüne getirilirse olacağı bu! 2018 de altın yılını yaşayıp 1 milyar kar edeceği yerde 330 milyon zarara soktu şirketi, o dönemdeki finanascisina sorun doğruyu söyler. M.Koc mu böyle istedi, foyaniz ortaya dökülecek, istifa edin...2.500 ton gıdayı kaç liraya aldın, kaç yıl stokta kaldı, on yıldır stok sayının varmi, Etise hiç ceza uyguladın mi, bir de hacısın ha, yatacak yerin yok Yumaklı! 330 milyon zarar Ankara' da 650 daire yapar, farkındamısın bu çiftçinin parası, öbür tarafta cayır cayır yanarsın inşAllah...

Çiftçi sahipsiz.
Çiftçi sahipsiz. @Yumaklı - 12 ay Önce

Kendi yerini korumak adına Yumaklı'nın zararlarını görmezden gelen hacı genel müdüre ne demeli peki? Sakalımız cümle günahı, vebali, hak ve hukuk ihlalini örter sanıyorlar herhalde... Bunca rezilliğin ortasında yeni bir yurtdışı hazırlığı var beyfendide... Tarımın ve çiftçinin sorunlarını susam ve tahin işine girerek halledeceğini sanıyor; ki ya bizimle eğleniyor, ya da bu fikri verenler kendisiyle... Bu memleketin bir sahibi varsa, dönsün ve baksınlar bunca aylık görev süresince bu idareci ve yakınları kurumdan ne aldılar ve ne verdiler diye!

çiftçi
çiftçi - 12 ay Önce

gübretaş tarım krediyede çiftçiye de yük.kooperatifler gübreyi başka yerdende alamıyor.keşke tarım kredi gübretaşı satıp,parasını kaynak olarak kullansa,çiftçi içinde tarım kredi içinde daha hayırlısı olur.çiftçi daha ucuz fiyata gübre alırdı.göreceksiniz yakın zamanda olacağıda Budur.

dayı
dayı @çiftçi - 12 ay Önce

gübretaş satıldığında özel gübre sektörlerinin elinde oyuncak olursun gübretaş sektörün lokomotifidir.

Huzur
Huzur @çiftçi - 12 ay Önce

Sayın G. Müdür! Gerçekten vicdanınız rahat mı? Gerektiği gibi bir idarecilik yaptığınızı söyleyebilir misiniz? Doğru insanlarla çalıştığınızı, görevini lâyıkıyla yapamayanlarla yolunuzu ayırdığınızı; torpil, kayırmacılık yapmadığınızı, kurumu beyt ül mal olarak gördüğünüzü söyleyebilir misiniz? Yaptığım her işin hesabını ahirette de verebilirim mi diyorsunuz, yoksa para ve koltuk tatlı be kardeşim mi diyorsunuz? İştiraklerin bu millete hizmet için kurulduğunu, yakın yandaşın nemalanma kapısı olmaması gerektiğini ve sizin de bu kötü tabloda dahliniz olduğunu düşünüyor musunuz? Şirketler sizin olsaydı bu idarecileri başına koyar mıydınız? Sorar size siz kendinizi başında bulunduğunuz şirketlerin yöneticisi yapar mıydınız? Türkiye'deki hangi büyük kuruluş/holding ya da şirket içinizden birine aldığınız rakamın 1/10'uyla bile iş teklif ederdi? Sahi... Huzurlu musunuz?

F.POYRAZ
F.POYRAZ - 12 ay Önce

Gübretaşin neden zarar ettiğini Gubretas Yönetim Kurulu Başkanı ve TKK Genel Müdürü aciklasin, yoksa biz açıklayalım. Yumaklı gibi beceriksiz muhasebeciyi korumaya devam ederse yakında iflasını da açıklar. Çok yazık, Gubretas 2018 yılında altın cağını yaşayacağına 330 milyon zarar ettirilmiştir. Yumaklı istifa, aksi halde tüm foyan ortaya dökülecek.... M. Koç la komşuluk nasıl?

Gücün kaynağı
Gücün kaynağı @F.POYRAZ - 12 ay Önce

Duymadı(lar), Görmedi(ler),Bilmiyor(lar)...
Gücün karşısında ezildiler, küçüldüler, boyun eğip, biat ettiler!
O güç Hakk'a yaslanmıyordu hâlbu ki...

Sizce kim
Sizce kim - 12 ay Önce

Geçen hafta gazetelerde Bakan 4 yerden maaş alıyor dedi ortalık ayağa kalktı. 4 maaş neki! 1. Vekil maaşı 2. G. Müdür maaşı 3. Gubretas Yönetim Maaşı 4.Razi Yönetim Maaşı 5. TKK Sosyal Yardımlaşma maaşı 6. TKK Sınırsız temsil ikram 7. İştirakler temsil ikram 8. Döviz bazlı yurt dışı, TL yurt içi harcırahları... Daha neler neler... Gelir en az 200 bin. Bakan kiiimmm, Vekil kiimm. Yalan mı, çıkıp açıklayın..

3 vakıf
3 vakıf @Sizce kim - 12 ay Önce

3 tane vakıf olduğunu hatırlatırım. 1 ya da 2 zorlama kararın imzası için kimlere kaç yl ödeniyor dersiniz?

Kalede kimse yok!
Kalede kimse yok! - 12 ay Önce

Her gelen gol oluyor, kaleci genel müdür:))

Çiftçi
Çiftçi - 12 ay Önce

Yönetim kurulu üyesi Selahattin Külücü adamın kendine hayrı yok. Gübretaş’ımı yönetecek.

Dr vekil...
Dr vekil... - 12 ay Önce

Fahrettin üstad,; Davut, Sinan ve Muaz'ı da yönetime almalı... Arkasında Külliye, yanında da bu kadro varken; tutmayın dr , vekil efsaneyi...

Mühendis
Mühendis - 12 ay Önce

Hububat ekimine bir ay zaman kaldı. Gübre ve sertifikalı tohum fiyatlarında gerekli indirimlerin yapılarak fiyatların bir an önce açıklanması gerekir. Aksi halde buğday ekim alanları daha çok azalacaktır.

banner248

banner151