Gaziantepli çobanlardan Malatyalı depremzedelere koyun keçi desteği

Gaziantep’li çobanlar Elazığ’a yapmış oldukları 230 adet koyun keçi desteğinden sonra Malatya’daki depremzedelere de 53 adet koyun keçi desteği sağladılar.

Gaziantepli çobanlardan Malatyalı depremzedelere koyun keçi desteği
banner282

Gaziantepli çobanların Merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen Malatya'nın Pütürge ve Doğanyol ilçelerinde ahırları yıkılan, hayvanları ölen depremzedelere destek olmak için vermiş oldukları 53 adet koyun ve keçiyi Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, Gaziantep Tarım İl Müdür Yrd.Nihat Deme ile beraber Pütürge ve Doğanyol ilçelerine götürerek Malatya Tarım İl Müdürü Tahir Macit, İl Müdür Yrd. Zeki Sadak ve Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın'ın hazır bulunduğu komisyon huzurunda depremzedelere teslim ettiler. 

Malatya Tarım İl Müdürü Tahir Macit, "Vatandaşların bağışladığı küçükbaş hayvanları buradaki çiftçilerimize dağıtacağız. Ahırı yıkılmış olanlara can suyu niteliğinde hayvan veriliyor. Hayırseverlerin bağışladığı hayvanlar burada çiftçiye hem moral olacak hem de depremde gördükleri zararı bir nebze telafi edecek." dedi.

Gaziantep İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Osman Türkman yapmış olduğu açıklamada; ‘Depremin hemen ertesi günü Malatya'ya gelerek, depremde hasar gören, ahırların yıkıldığı bölgelerde incelemelerde bulunduk. İncelemeler neticesinde Gaziantep’e dönüp üyelerimiz arasında bir yardım kampanyası başlattık. Üyelerimiz depremzedeler için yapmış olduğumuz kampanya büyük destek verdiler. "İlk etapta 230 küçükbaş topladık ve Elazığ'da ahırları çöken ve hayvanları ölen depremzedelere teslim edilmek üzere Elazığ Tarım ve Orman Müdürlüğüne ve Elazığ İli Damızlık Koyun ve Keçi yetiştiricileri Birliğimize teslim ettik. Malatya için de üyelerimizin desteği ile 53 koyun ve keçiyi topladık. Biz de bunları ahırı yıkılan ve depremden zarar gören üreticilere teslim ettik. Millet, ulus olmanın anlamı da budur. Bir yerde yara, bir yerde acı varsa biz o acıyı hissedebiliyorsak biz milletiz, biz ulusuz. Türkiye Cumhuriyeti de 81 vilayetiyle bu acıyı hissediyor. Bu desteğin çobanlardan gelmesinin ayrı bir önemi ve değeri olduğunu düşünüyorum. Bir daha böyle acıları yaşamamak dileğiyle, Malatya’mıza geçmiş olsun" dedi.

Malatya İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan Akın da "Bizim acımızı paylaştıkları için Osman Türkman ve Gaziantepli yetiştiricilerimize teşekkür ediyoruz. Önemli olan yetiştiricinin yanında olduklarını göstermek, karda kışta yaklaşık 300 kilometre yol geldiler." şeklinde konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE