Gaziantepli çobanlar depremzedelere 230 koyun keçi bağışladı

Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, Elazığ'da depremzedelere yardım etmek amacıyla başlatılan damızlık koyun ve keçi kampanyası kapsamında toplanan 230 koyun ve keçiyi Elazığ'da depremzedelere teslim edildiğini belirtti.

Gaziantepli çobanlar depremzedelere 230 koyun keçi bağışladı
banner200

Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, şunları kaydetti: 

"24.01.2020 tarihinde saat 20.55’te Elazığ Sivrice Merkezli meydana gelen, Elazığ ve Malatya’da can kayıplarına, yıkımlara ve mal kayıplarına neden olan ve bir çok İl gibi Gaziantep’te de şiddetli bir şekilde hissettiğimiz depremin ertesi günü  (25.01.2020 Cumartesi ) Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı olarak bölgeye yardımcı olmak için hemen deprem bölgesine gidip iki gün bölgede özellikle köylerde incelemelerde bulunduk. Köylerde genelde eski evlerin, ahırların yıkıldığını, can kayıplarının yaşandığını ve yıkılan ahırlarda köylülerin geçim kaynağı olan hayvanların telef olduğunu gördük. 

Gaziantep’e döner dönmez Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği olarak hayvanları ölen vatandaşların geçimlerini tekrar devam ettirebilmeleri için; Birlik üyelerimiz yani çoban arkadaşlarımız arasında depremzedelere verilmek üzere 1 adet damızlık koyun ve keçi kampanyası başlattık.

Kampanya üyelerimiz arasında büyük bir memnuniyetle karşılanarak Elazığ’ın, Malatya’nın acısı bizim acımızdır, Elazığ, Malatya üşürse bizde üşürüz bilinciyle, 'varını veren utanmamış' diyerek 4 gün gibi kısa süre içerisinde 230 adet koyun ve keçi bağışlayarak depremzedelerin yanında olduklarını göstermiş oldular. 

Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğimiz üyelerimiz tarafından bağışlanan koyun ve  keçileri merkezi bir yerde topladık. Hayvanlar toplandıktan sonra bunlara çiçek hastalığına karşı çiçek aşısı ve vitamin iğnelerini yapıp resmi işlemlerini tamamladıktan sonra  Birlik Başkanı olarak ben (Osman TÜRKMAN), yönetim kurulu üyelerimiz Mehmet Şerif BAY, Menderes YAŞAR ve Faruk ÇIKAN ile beraber  01.02.2020 Cumartesi günü 3 katlı hayvan nakil aracıyla Elazığ’a götürdük. 

Elazığ’da götürdüğümüz hayvanları köylerdeki depremzedelere dağıtılması için Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürü sayın Turan KARAHAN ve Elazığ Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut SEZER’in de hazır bulunduğu komisyona teslim ettik. 

Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürü sayın Turan KARAHAN ve Elazığ Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı sayın Mahmut SEZER yapmış oldukları teşekkür konuşmalarında; ‘Gaziantep’li çobanlardan gelen bu yardımı çok anlamlı buluyoruz, bu desteğin maddi boyutundan çok manevi boyutu, çobanlardan geliyor olmasının önemi bizim için çok büyük, bundan dolayı özellikle Gaziantep’e ve Birlik üyesi çoban kardeşlerimize teşekkür ediyoruz’ dediler.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2020, 15:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
KAMIL ODACI
KAMIL ODACI - 2 yıl Önce

Sn Osman Turkman cok mucadele ile oralara geldin.gercekten hak etmişsin.Allah sana va tum yardim edenlerin yar ve uardimcisi olsun.sakarya dan selamlar

banner151

banner251